Престъпление и наказание по хърватски
Втората присъда за корупция на бившия премиер Иво Санадер и неговата партия показва, че когато правосъдието иска да работи, няма нужда от външен мониторинг
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Първата присъда за корупция срещу бившия премиер Иво Санадер през 2012 г. доказа, че Хърватия е добрият пример какво може да се постигне, когато изискванията на ЕС се изпълняват. Втората, произнесена днес, потвърждава колко прав е бил Брюксел да вярва на Загреб повече, отколкото на София и Букурещ, и да не му наложи механизъм за наблюдение. Нещо повече - фактът, че присъда получи не само Санадер, но и неговата партия, е важен прецедент. Освен, че ще има последствия за политиката в Хърватия, той изпраща и важен сигнал - че когато правосъдието иска да работи, а не да се крие зад хлъзгави концепции като липса на колективна отговорност, то просто го прави. Дори и да няма наложен мониторинг.
Съдът в Загреб днес реши, че Санадер е виновен за източването на милиони евро публични средства и му даде девет години затвор. Присъдата, която трябва да бъде потвърдена от по-горна инстанция, идва след като преди две години бившият премиер получи десет години затвор за взимане на милиони под формата на подкупи от унгарската енергийна компания MOL и австрийска банка.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
20 коментара
%"когато правосъдието иска да работи"%
Само ако не е на къса каишка!?
Разбирам (и дори споделям) възторга на авторката от осъдителната присъда на висш политик. Но в статията има нещо което не разбирам. Не разбирам следното изречение:
"когато правосъдието иска да работи, а не да се крие зад хлъзгави концепции като липса на колективна отговорност, то просто го прави".
Това по желание на някой с име "Правосъдие" ли става? Или все пак има някакви механизми които задвижват този някой? Че в статията такива не видях ...
А сигурно ги има. Това би било интересна поука за нас. А иначе и у нас има няколко осъдени бивши депутати. Това значи ли че и нашето правосъдие иска да работи? Нещо се съмнявам ...
Това ако се случваше в България разните догановци, станишевци, борисовци, сидеровци и прочее пасмина трябваше да са доживот в пандиза....Ама не - те съдиите са заети да даряват апартаментите на бабите си и после да си ги откупуват обратно.....
До коментар [#2] от "gullwing":
Става въпрос за морал - не може например конституционен съдия да гласува за Пеевски и на въпроса - "а защо?" да отговаря "то от моето решение нищо не зависи, КС е колективен орган.....
А от осъдените депутати - колко са осъдени ефективно и колко са глобени? А колко министри и министър председатели?
До коментар [#4] от "epoc":
Там е проблемът че не вярвам подбудите да са морални - ни у нас, ни в Хърватия, ни у някоя още по-цивилизована държава. Трябват политически механизми, а не пожелателно мислене съдиите и прочая правораздаватели да почнат да работят професионално и честно.
"Продължилото над две години дело"
Браво на хърватите.
Обадила се журналистка от US телевизия на харватин и го попитала "Къде са намирата" а той отговорил " В Европа съм". После се обадила на българин със същият въпрос а той и отговорил " В Русия съм... В Русия съм.
Моля, прочетете една много добра статия, как може да се направят реформи в съдебната система и полицията БЕЗ мониторинг от ЕС.
itoring-does-a-judiciary-reform
Хърватия реформира съдебната си система и без мониторинг
http://www.euinside.eu/bg/news/croatia-without-mon
Ежедневие са новините от USKOK - хърватската специална прокуратура за борба с корупцията и организираната престъпност - или от Комисията за конфликт на интереси.
Неспираща борба с корупцията и конфликта на интереси
До момента е разбита практика за търговия с изпити в икономическите факултети на университетите в Загреб и други хърватски градове. Операция "Хипократ" беше доведена до повдигане на обвинение на над 300 лекари, заподозрени в корупция с участието на фармацевтична компания.
Още правосъдие по Хърватски, което звучи като научна фантастика за българите.
Съвсем наскоро Комисията за конфликт на интереси отсъди кмета на Вуковар Желько Сабо да плати 5000 куни глоба (около 1300 лв) на две вноски в рамките на два месеца за това, че членува в надзорния съвет на компанията "Борово", както и че не се е отписал от фирмата си Veki Va. Като държавен служител той няма право да участва в управителни съвети на компании или в частни фирми, независимо че Комисията за конфликт на интереси установи, че фирмата на вуковарския кмет няма дейност от години. Законът обаче е закон. И дори плача, който Сабо демонстрира по време на публичното му изслушване в присъствието на медиите, не помогна.
Полицейските шефове започват да работят наравно с подчинените си
Отделно от това, една от много интересните новини от последните дни е, че в малките хърватски общини стартира пилотна програма, която ще изкара на улицата и полицейските шефове. Става дума за малки полицейски управления, които се водят трета категория. За да се увеличи ефективността на полицията на терен и за намаляване на разходите, с оглед на започналата вече срещу Хърватия процедура по свръхдефицит, полицейските началници също ще дават смени по улиците и ще работят както и подчинените си. Вместо да седят на топло по офисите си, полицейските началници ще се занимават с оперативна работа на терен. Това е доста симпатичен пример за България, която е сред страните с най-много полицаи на глава от населението, голяма част от които зачислени в администрацията, тоест полиция на бюро.
Има осезаема разлика между териториите управлявани от Австро-унгария и тези от Османската империя, даже комунистическо-съветската уравниловка не можа да я заличи.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход