Енергетиката ще бъде засегната със сигурност
Това беше подчертано на Европейския съвет в Брюксел, който призова за повече усилия за постигане на енергийна независимост на Европа
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Енергетиката ще бъде областта, в която най-вероятно ще има най-голяма промяна в отношението на ЕС към Русия. Това беше подчертано на Европейския съвет в Брюксел, който призова за повече усилия за постигане на енергийна независимост на Европа. България беше специално спомената в този контекст. Европейската комисия трябва да предостави задълбочено проучване до юни.
Първоначално това едва ли ще има особено ефект, тъй като нито Европа, нито Русия имат интерес от прекратяване на петролните и газовите доставки. Няма как утре България да намери алтернативен доставчик на газ. Със сигурност обаче това ще увеличи натиска върху София да търси реални алтернативи, вместо да чака еврофинансиране за газови връзки, които скоро няма да докарат газ. Това ще означава и разходи, които няма изцяло да бъдат покрити от Брюксел, което пък ще трябва да доведе до преоценка в кои точно проекти България влага средства.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
8 коментара
Добре им дойде тоя световен проблем на нашите, та сега да ни отвличат вниманието с него докато творят заеми на наш гръб.
( http://iconomicabg.blogspot.com )
Енергетиката няма да пострада! Дори напротив! Последните събития дават рядък шанс на ЕС да намери алтернативи на руския газ. Дори и в началото алтернативите да изискват много инвестиции и продуктът да е по-скъп, то дългосрочно това ще се изплати, защото Русия е доказала многократно, че най-малкото не е надежден патрньор. А алтернативите са ясни: Азерски газ (Набуко), Северно море и терминали за втечнен газ за доставки от Катар и САЩ.
До коментар [#2] от "vassilun":
Колкото и да ги плюят в момента не трябва да се подценяват и веитата.
Евтините китайски панели правят фотосоларните паркове близо до конкурентни дори на свободния пазар (т.е. без добавки).
В момента има квоти за внос, но Брюксел лесно може да изтъргува премахване на ограниченията срещу едно китайско рамо срещу Путин.
До коментар [#2] от "vassilun":
Браво Василе, + от мен ( между впрочем ти къде се изгуби, преди по-често коментираше ). Стига сме пълнили джобовете на Путин, Газпром и вся остальная сволоч около тях. Трябва да се мисли за диверсификация, енергийна борса и въобще нормални пазарни правила що се отнася до енергоресурси.
До vassilun: Северно море не е никаква алтернатива. Британия, Холандия, Дания и отчасти Норвегия почти нямат нови сондажи и предимно покриват собствени нужди от платформите си, които отдавна са минали пика си. Не случайно Британия внася около 30 руски газ.
До коментар [#2] от "vassilun":
Севрно Море е почти изчерпано - имаше данни публикувани скоро в европейската преса. Африка е блокирана в момента донякъде, може би износ става през Алжир-Италия, но това покрива нуждите на Италия и Франция и капацитет не остава. Точно затова се случи и "арабската пролет" :). От близкия изток през Сирия внос не става, мисля тръбите са без поток в момента, твърде рисково е. Може би през Турция - от Каспийския шелф, Казахстан и Иран? Те вече подават към Китай и Индия. Съмнявам се. Реално, единствената европейска алтернатива е внос на американски втечнен газ. България единствено може да намаже, ако изгради терминали за разтоварване на втечнен газ, във Варна евентуално, ако апортне докове и даде безвъзмездно на някой да ги построи. Това са скъпи съоръжения.
България може да викне някой да построи терминал срещу правото да ползва стария газопровод. Хем на нас ще продават, хем могат да изнасят по тръбата към Европа. Само че такова нещо няма да се случи при тези управляващи, или други, които защитават руския интерес, а не българския.
За тока от ВЕИ - спокойно могат да спрат субсидиите, и без друго тока от перките се изкупува на 140 лева, и им удрят данък 20%, т.е. реално собственика получава 110. Да спрат да изкупуват от топлофикациите, че той е много скъп, и да купуват по-евтиния от ВЕИ.
рррррррррррррр
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.