// К1: Средата / Свят
Грузия се надява украинската криза да предизвика острата реакция на Запада
Страната единствена сред бившите съветски републики в Кавказ следва прозападен курс
Случващото се с Украйна може да върне грузинското членство в НАТО обратно на дневен ред. |
Властите в Тбилиси единствени сред бившите съветски републики на изток в Кавказ следват прозападен курс и чувстват близост със случващото се в Украйна. Тази солидарност пролича, когато стотици грузинци организираха протести в подкрепа на Майдана, виждайки в събитията там отражение на собствената си борба за по-близки връзки с ЕС.
Ускоряване на евроинтеграцията
Подобно на Украйна Грузия също има нестабилни отношения с Русия. Москва реагира на грузинската независимост през 1991 г. след колапса на Съветския съюз с мерки като търговски санкции и подкрепа за сепаратисти, за да задържи страната в орбитата си. Всичко това достигна кулминация по време на петдневната война заради грузинските отцепнически региони Южна Осетия и Абхазия през 2008 г. Русия запазва контрола си над тях до момента.
След първоначални изявления, които трябваше да не раздразнят Москва, на 6 март парламентът в Тбилиси прокара резолюция, критикуваща руската политика към Украйна и призоваваща ЕС и НАТО да забързат процеса на интеграцията на страната. Според нея руските "агресивни действия" представляват "сериозна заплаха не само за нашия приятел Украйна, но и за Грузия и цяла Европа". Досега САЩ и ЕС наложиха санкции над Русия, но Тбилиси се надява на по-остра реакция.
"Русия откъсна Крим от Украйна така, както откъсна Абхазия и Южна Осетия от Грузия. Украйна е по-важна за Европа от Грузия, разбира се. Но се надявам, че ЕС и САЩ ще бъдат по-активни сега, въпреки че до този момент не виждам сериозни действия", казва пред Reuters 19-годишният студент Леван Габричидзе.
Въпреки относително малката й икономика на територията на Грузия има тръбопроводи, които прекарват каспийски газ и петрол за Европа и Тбилиси иска засилени връзки с Брюксел и Вашингтон, въпреки че това притеснява Русия. Тбилиси върви към споразумение за търговия и други видове сътрудничество с ЕС. То трябваше да бъде подписано заедно с друга бивша съветска република – Молдова, до края на годината. Но миналата седмица европейските лидери решиха това да бъде направено до юни заради страхове, че страните могат да попаднат под руски натиск.
Перспективи за НАТО
Брюксел иска да избегне повторение на твърдите мерки от страна на Москва, като например миналогодишното спиране на вноса на молдовско вино. "Ние сме изключително активни с Молдова и Грузия. Загрижени сме за неща, които внезапно могат да се случат – как тяхното вино изведнъж не бе допуснато и какво може да се случи като натиск. И ние сме готови за това", твърди върховният представител на ЕС по външните работи Катрин Аштън.
Връзките на Грузия с НАТО са по-сложни, въпреки че кризата с Крим отново върна на дневен ред въпроса за това дали Тбилиси може да бъде включен в алианса. Преди време на Грузия бе предложена възможността за евентуално членство, но то бе замразено след войната през 2008 г. Сега на среща на НАТО през септември трябва да се обсъди положението на четири страни – Грузия, Черна гора, Македония и Босна и Херцеговина.
Генералният секретар на НАТО Андерс фог Расмусен не коментира директно, когато бе запитан миналата седмица за перспективата за нови членки, но намекна, че украинската криза ще има отражение върху дискусиите. "Официалната позиция е, че е прекалено рано да се отговори на този въпрос. Но смятам, че видяното през последните седмици може да има влияние върху това", заяви Расмусен.
Още по темата
Какво означава, че "НАТО прекратява сътрудничеството с Русия"
Мерките на алианса срещу Москва могат да объркат логистиката на съюзническата мисия в Афганистан
2 апр 2014Кримската криза изостря етническото напрежение в Латвия
След случилото се в Украйна мнозина в Прибалтика се страхуват, че историята може да се повтори
31 мар 2014Заплашен ли е Казахстан от украински сценарий
Съюзникът на Москва не подкрепи анексирането на Крим
31 мар 2014Анексирането на Крим ще вдъхне нов живот на Северноатлантическия алианс, като това сигурност ще засегне и България
28 мар 2014Кристъфър С. Чивис: НАТО не може просто да изтупа от праха военните планове от Студената война
Старши експертът от RAND Corporation пред "Капитал"
28 мар 2014След похарчени 2.6 млрд. евро - нестабилност, корупция и авторитаризъм заобикалят ЕС
от Дневник,28 мар 2014Олигарси помагат на Киев да задържи единството на страната
Правителството им предлага постове в проблемните източни части
25 мар 2014Молдова ли е следващата гореща точка
Регионът на Приднестровието е подкрепян от Русия, докато Кишинев върви към сближаване с ЕС
24 мар 2014Как Меркел загуби доверие в Путин
Берлин преосмисли отношението си към Москва след едно телефонно обаждане
23 мар 2014Кремъл си прибра Крим и Севастопол
Това е безпрецедентен ход в историята на следвоенна Европа
18 мар 2014
Частната космическа компания изведе микросателити в орбита за десети пореден път
6 дек 2019, 995 прочитания

Намаляването на емисиите зависи от узряването на технологиите за съхранение на енергия
6 дек 2019, 795 прочитания
6 дек 2019, 3633 прочитания
6 дек 2019, 2610 прочитания
6 дек 2019, 1922 прочитания
6 дек 2019, 1836 прочитания
6 дек 2019, 1715 прочитания
И управляващи, и опозиция гледат на общинския вот в Турция като на референдум за управлението на партията на справедливостта