Икономическият разцвет между Берлин и Пекин е към края си
Големите търговски очаквания отпреди няколко години отстъпиха място на един по-реалистичен подход
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
По време на първата визата в Германия миналата седмица китайският президент Си Цзинпин не скри оптимизма си за по-близки икономически връзки с Берлин, който е най-важният търговски партньор на азиатската държава в Европа. Но въпреки това големите приказки за повишаване на търговията между двете страни изглеждат нереалистични, а много германски компании започват да преосмислят своето агресивно навлизане в Китай, пише Reuters.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
7 коментара
най-сетне проява на здрав разум. едно е икономически и политически партньор, друго си е прекомерната зависимост.
пък и един е мащаба на ЕС,
китай вече е в гана, а и в цяла африка. Купуват ресурси в замяна на инфраструктура и инвестиции в промишленост.
"Онези, които инвестираха много в Китай, започват да разглеждат своето присъствие там по-критично..."
По-критичното отношение донякъде се корени във факта, че изнасянето на производство в Китай неминуемо води до появата на ментета, което "яде" от приходите и убива R&D разходите на западните компании. Реакцията на китайските власти е неотменно една и съща - мълчание. Най-сигурния начин да се предпазиш от ментета е да НЕ произвеждаш в Китай. Хубаво е че компаниите изтрезняха и разбраха че в страни като Китай кражбата е държавна политика и ефектите от ниските разходи е само първи и единствен позитив, после следват негативите. В Китай трябва да се продава, но не и да се произвежда. Като във всяка комунистическа държава. А свят широк и маймуни - навсякъде.
До коментар [#3] от "misho73":
ама китай има много маймуни, към 2 млрд на брой, и китайската компартия за да им намери работа казва че който иска да продава там, трябва и да произвежда. А за да произвежда трябва да си сътрудничи с местните маймунски фирми, посочени от компартията, като им даде технологии и ноухау.
До коментар [#3] от "misho73":
По-критичното отношение донякъде се корени във факта, че изнасянето на производство в Китай неминуемо води до появата на ментета
Има и още едно друго мислене на ,което станах свидетел.Изнасяш производство в държава с висока корупция и в която правителството финансира твоето производство,покрай другите подобни на твоето месни такива."Назобваш "се с държавно финансиране и край на отношенията с Китай ,в случаят.Копирането на твой продукт в много милиардно количество влияе зле само на копираният продукт,но всъщност си е скрита реклама на всичко останало ,което така или иначе произвеждаш.При това почти безплатна.Страничните ефекти на описаното поведение са само положителни.Най-много на китайците да им се услади това ,което правиш и да поискат да си го купят. :-)
Започва - 4тата световна (икономическа) война .
Средната работна заплата в Китай от няколко годни е по-висока, отколкото в България. Нашите политици да не се маят, а да помислят как могат да привлекат западните фирми, защото условията за биснес в България са добри, има работна ръка, но лобизма ни е под нулата. С правилна икономическа политика за 10 години България може да дръпне много.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход