Още четири години виктатура
През новия мандат на премиера Виктор Орбан Унгария може да очаква повече от същото – конфронтация с ЕС, популизъм и концентрация на власт


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Ако е имало някакви съмнения какво могат да очакват Унгария и Европа от нов мандат на Виктор Орбан, той ги разсея много бързо. Още в първото си изказване след победата си на парламентарните избори на 6 април унгарският премиер обяви, че страната му е дала ясен мандат "да продължи с това, което започнахме". Или с други думи, предстои още от същото - конфронтация с ЕС и непрестанни опити за монополизиране на властта, които му донесоха прякора Виктатор.
Резултатите от вота потвърдиха прогнозите за очакван триумф и трети (втори пореден) мандат за противоречивия лидер на дясноцентристката "Фидес", която спечели около 45% от гласовете и вероятно ще вземе 133 от общо 199 места в парламента, което би означавало, че ще задържи мнозинството си от две трети. Лявоцентристкият опозиционен блок, съставен от пет партии, ще получи едва 38 места, а крайнодясната "Йоббик", обвинявана в расизъм и антисемитизъм, ще разполага с цели 23 места. "Зелените" също влизат в парламента с 5 места.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
17 коментара
Умен,достоен за държавата си водач с прагматично мислене и поведение.Европа се нуждае от силни и самостоятелни държави ,но без комунисти и агенти.,Което ЕС и САЩ не изпълниха.Пример -България.В България не се е родил още нашият Орбан.и надали ще се роди.
Статията ми се струва манипулативна и не особено обективна. Навсякъде се усеща нотката на критика към "злодея" Орбан. Никъде не написахте за борбвата му с МВФ и връщането на заемите към тях за да се "освободи" държавата от световните кръвопийци...
Всички слушат постоянно за "чужди инвестиции" и "постоянен растеж". Дошло е време малко да се преосмисли логиката на разюздания нерегулиран капитализъм, който напоследък все повече звучи като празни идеалистични обеащния.
Не ми хареса статията...
А на човека ЕВАЛА, повече такива политици трябват,че глобалистичната диктатура става все по-явна.
До коментар [#2] от "Boris":
Не очаквай друго.Все пак "Капитал" е про-западна или още про-САЩ медия и действа на същия принцип,както и останалите медии,които са про-САЩ.Тези,които се "отклоняват" от пътя на либерализма на Милтън Фрийдмън биват яростно критикувани и обвинявани в диктатура(Виктор Орбан не е нито про-руски настроен,нито про-САЩ настроен)
Такава политика на очерняне може и да свърши работа за хората,които са извън Унгария,но медиите скрито си мълчат и не могат да отговорят на въпроса - "Защо вече 3-ти път е преизбран Орбан с невероятна преднина"...ами просто защото алтернативата е ПЕС-овска политика,подобна на нашия Станишев - едни неясни и плахи решения,изчаквания какво да му кажат отвън и как да реагира по даден казус(Украйна)Е имаха си такъв - Ференц Дюрчани.Този човек имаше наглостта да излезе по държавната медия след избори и да си признае,че обещанията,които е дал няма да ги изпълни.Последваха яростни улични протести и изхвърляне от властта.Та до днес тамошните ПЕС-овци не могат да спечелят убедително изборите.
Не е коректно да посочвате само един източник на информация. Например знаете ли, че в училищата вече има интерактивни дъски, сигурно вече 2 години. Приятелка с леви убеждения все пак признава, че той прави нещо за унгарците. Първо да си видим своята къща, че вече нямаме нито ляво нито дясно- опростя народа ни
Публикувано през m.capital.bg
Брех, тези глупави унгарци - цял Запад им казва, че този бил диктатор, пък те пак го избират. Вярно, че стабилизира икономиката, строи монополистите и като цяло си изпълнява обещанията, ама тия хора не разбират ли, че който поставя националния и обществен интерес над международно-копоративния е враг на демокрацията? С тази статия "Капитал" забиват поредния пирон в ковчега на репутацията си...
Брех тея тролове, толкова да мразят капутал, пък не спират да го четат и да пишат коментари мухаха
Публикувано през m.capital.bg
Ех че некоректност блика от статията.
Избран с 45% а има конституционно мнозинство???? 45% от гласувалите или от имащите право на глас?Чиста манипулация, май се учите от Мая Манолова и Буруджиева?
Национализирал "частните пенсионни фондове". Какъв им е бил хала, нещо да са като нашите кухи балони? Та и у нас преди две години се отмени началото за плащане на професионални пенсии от фондовете, защо? Защото пенсиите на миньори, летци, химици щяха да са по 30-60 лева месечно!! толкова са останалите пари под мъдрото частно управление. Същото и в Унгария, Орбан спаси пенсионерите от мизерията която им бяха подготвили частниците.
Бори се за 3% бюджетен дефицит без нови заеми, далавери кражби....това лошо лие? Ще отречете ли, че наистина спасява страната от гръцкия сценарий, това лошо ли е?
Правосъдие срещу зам председателя на социалистите за измами, флшификаци...лошо ли е? Ако у нас измамниците, крадците и убийците получаваха правосъдие щяхме ли да сме на този хал? Р.Овч, Черепа, Марио Николов, Вальо топлото, Ковачки, Гагаузов, ....ВЕИ договорилите се преди 5 г...списъка е безкраен, ако бяха осъдени за далавери, кражби и измами, щяхме ли да теглим 4 млрд евра за 8 месеца и да потънат в пясъка?
Браво на унгарците, по-образовани и грамотни са от нас.
От цялата статия излезе,че трябва да сме много щастливи,че нямаме политик като Орбан.
А имаме нужда.
До коментар [#8] от "dedo pepo":
Много точно си го казал. Имаме нужда, но и да се появи трябва да го изберем! Той сам не може да вземе власта, трябва ние да преглътнем омразата и да го изберем, да разберем защо всички го плюят, защо всички са като ОФ само и само да нямаме някой като Орбан.
Явно унгарците го подкрепиха, защото в първия си мандат не се страхуваше да прави нужни реформи със замах, докато Борисов у нас само говореше и нищо реално не предприе до последно да не би да изпусне втория мандат. Това, което всички страхливи политици в България постигнаха с отлагането на реформите го виждаме всички - градове със застаряващо население поради несекващото изтичане на трудоспособното население извън пределите на България.
Ако мислеха за страната ни и най-ценния капитал в нея - хората, нещата трябваше отдавна да са други. Един мандат е достатъчен да покажеш, че можеш да се справяш с проблемите, за да ти дадат достатъчно време да продължиш
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.