// К1: Средата / Свят
Как "князете" на номенклатурата в Китай основават компании за милиарди
Внукът на бивш комунистически президент е новата звезда в дяловото инвестиране
"Князете", както наричат роднините на висши партийни лидери, използват политическите и личните си връзки, за да трупат богатство. |
Алвин Цзян има нюх за изгодните сделки в Китай - най-големия развиващ се пазар за дялово инвестиране в света. Той е съосновател на базираната в Хонконг Boyu Capital – една от най-перспективните китайски компании. Тя успя да привлече големи инвеститори като Ли Кашин - най-богатия човек в Азия.
Млад и успешен бизнесмен
Boyu Capital е сред най-обещаващите компании в сферата на дяловото инвестиране. Инвеститорите са впечатлени и от покупката на контролния пакет акции на Sunrise Duty Free, която управлява всички безмитни магазини на международните летища в Шанхай и Пекин. Тази сделка според тях дава доказателства, че внукът на Цзян Цзъмин може да получи достъп до стриктно контролирания от държавата сектор и да превърне тези активи във високодоходни инвестиции.
През 2011 г. Boyu Capital закупи за около 80 млн. долара 40% от Sunrise Duty Free, оценявана по това време на 200 млн. долара. Собствеността на останалите 60% не бе направена публично достояние, но компанията на Алвин Цзян твърди, че притежава контролния пакет. По време на сделката годишните приходи на Sunrise Duty Free са в размер на около 670 млн. долара, а през 2012 г. те са 1.08 млрд. долара. Днес стойността й е оценена на 1.6 млрд. долара, което носи огромна печалба на Boyu Capital само три години след покупката.
Но дали младият Алвин Цзян използва своите лични връзки и положението си на родственик на бивш държавен глава остава неясно. Той е един от т.нар. князе, или роднини на висши партийни лидери в Китай. Контролът на комунистическата партия върху почти всеки аспект на икономиката и обществото често позволява на "князете" да се възползват от политическите си връзки, за да трупат богатство. Законите срещу конфликта на интереси в азиатската държава са слаби, а отразяването на бизнес сделките на управленския елит е силно цензурирано в медиите.
"Князете" играят централна роля в бизнеса, включително във финансите, енергетиката, вътрешната сигурност, телекомуникациите и медиите. Секторът на дяловото инвестиране е истински рай за тях, твърди Reuters. Петнадесет компании в тази сфера в Китай са или основани от "князе", или са наели "князе" на управленски позиции с надеждите да превърнат политическите си връзки в успешни бизнес сделки.
Поредният банкер
През 2010 г. Алвин Цзян току-що е завършил Harvard с бакалавърска степен и е просто поредният банкер в Хонконг, работещ като анализатор за подразделението за дялово инвестиране на Goldman Sachs. Девет месеца по-късно той напуска и основава Boyu Capital.
Две последвали инвестиции циментират репутацията на компанията. Алвин Цзян играе роля и в двете. През 2012 г. основателят на Alibaba Джак Ма се озовава лице в лице с внука на Цзян Цзъмин. Boyu Capital се присъединява към консорциум, воден от China Investment Corp, за да се съберат част от необходимите 7.1 млрд. долара, от които се нуждае Джак Ма, за да откупи половината от 40% от Alibaba, притежавани от компанията Yahoo! Inc. В замяна консорциумът получава 5.6% от Alibaba, оценена тогава на около 38 млрд. долара, а днес на поне 140 млрд. долара. Което означава, че инвестицията на Boyu Capital като част от консорциума се е увеличила над три и половина пъти само за 18 месеца. Освен това компанията на Алвин Цзян инвестира и около 50 млн. долара в China Cinda Asset Management.
Но привилегиите на "князете" не са непременно нещо постоянно в Китай. Пример в това отношение е падението на някогашния партиен фаворит Бо Силай през 2012 г. Това държи в напрежение много инвеститори. Тъй като някои от тях работят в компании, спазващи западните закони, те са предпазливи относно инвестирането в компании на "князе". Тези притеснения се засилват още повече след подетата от президента Си Цзинпин кампания срещу корупцията по висшите етажи на властта.
Още по темата
В търсене на борсовото съкровище
Създаденият от Джак Ма китайски интернет гигант Alibaba подготвя листването си в САЩ
7 май 2014Рекламният бизнес на компанията продължава да изостава от конкуренцията
16 апр 2014Китай затаи дъх за Третия пленум
Лидерите на страната тайно обсъждат курса за следващите 10 години
10 ное 2013Присъда без изненади по делото на Бо Силай
Бившият високопоставен китайски политик получи доживотен затвор
23 сеп 2013Бившият висш китайски политик Бо Силай вероятно ще бъде признат от съда за виновен като пример за назидание
30 авг 2013
Централната банка на САЩ прогнозира, че няма да има промени в нивата и през 2020 г.
12 дек 2019,

При управлението на консерваторите призракът на Brexit без сделка ще се завърне през декември 2020 г.
12 дек 2019, 471 прочитания
11 дек 2019, 15262 прочитания
11 дек 2019, 4440 прочитания
11 дек 2019, 1891 прочитания
11 дек 2019, 1571 прочитания
11 дек 2019, 1279 прочитания
Акционери и облигационери първи ще понесат щети при несъстоятелност на финансова институция