С орязани заплати Испания ще се възстановява дълго и болезнено
Реформите на пазара на труда подпомагат конкурентоспособността, но вредят на потреблението и растежа
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Кармен Коядо пере спалното бельо в болница в Мадрид от 11 години. Но днес почти 50% от колегите й са уволнени, а тя взима половин заплата, разказва Reuters. Все пак има причина да бъде доволна, защото все още има работа в страна, в която е безработен един от четирима от 22.7 млн. души трудова сила. Това обаче няма да донесе нито на Коядо, нито на Испания позитиви в дългосрочен план, смятат икономисти.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
9 коментара
А пък в милата ни татковина всички работещи са бедни. Значи не ние ще догонваме испанците, а те гонят нас.
Не им е лесно на испанците, но ще се възстановят къде къде преди България, в която уж безработицата е ниска.
До това води европейския социализъм измислен в германия от Маркс и Енгелс . Жалко ,че ни го пробутаха на нас и за втори път !
Имотния балон завле4е целия свят при спукването си
По добре да имаш неколко часа работа отколкото нищо.Такива са годините,че трябва си ееее.... и роднините.
"Кармен Коядо пере спалното бельо в болница в Мадрид от 11 години. Но днес почти 50% от колегите й са уволнени"
Това показва, че са били ненужни - щом и сега болницата се справя без тях... Не вярвам болните да са намалели два пъти, та да има по-малко чаршафи за пране. Явно преди е имало настанени там перачи без да има нужда, колкото да не са безработни - само че мястото им е в социалната система, не на изкуствено създадена работа.
"Не мога да си позволя да излизам с приятели и ... да си платя бензина и застраховката за колата"
Това ми напомня на тези от МакДоналдс в САЩ, дето наскоро стачкуваха и искаха вместо $7 по $15 на час. А кой е казал, че всеки перач или флипващ-бъргъри в МакДоналдс трябва да може да си позволи да излиза и да има кола? Това е работа колкото да не останеш гладен. Ако искаш да излизаш и да имаш кола - научаваш занаят, за който хората ти плащат повече за продукта или услугата, които създаваш. Пък нека да перат или да флипват бъргъри необразованите и тези, дето нищо друго не умеят.
Сори, ама капитализъм.
по-скоро испания никога няма да се възстанови по този начин
Така е, като нямат серГЕЯ , който да осигури от раз 250 000 работни места... ей така, с магическа пръчка извадена от г.за МУ!
За какво възстановяване говорим? Преди 15-20 години, чистачките и строителите в Лондон бяха испанци. После поживяха в една мечта без реално покритие десетина години, сега са обратно в реалността. Но и 1100 за метач са си много висока заплата, сравнено с Италия.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.