Лондон намалява субсидиите за соларните паркове
Причината за промените е тревогата, че преходът към соларна енергия се случва твърде бързо.


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
13 коментара
При всеки опит да се посегне на бизнеса на ВЕИ инвеститорите, те излизат с клишираното-подкопава се доверието. Престъпния преход към зелени мощности, освен напълно ненужен, се и оказа основната причина за сегашното състояние на енергетиката. А глупавата Европа, намалява емисиите на СО2. Хубаво, ама Китай и Русия ги увеличават. И кой губи от това? Не е нужно да сме гении, за да се сетим.
Вярно е, че Китай и Русия ги увеличават, но дай заради тях трябва ли всички да замърсяваме яко, че да "спечелим". Те затова сега китайците ходят с маски на лицата.
ужас, я Прокопиев да се появи с поредното си открито писмо в порицание на таз гнусна комуническа политика на консервативното правителство :-) Срам!!!!!
[quote#1:"Да, ама не"]Хубаво, ама Китай и Русия ги увеличават. И кой губи от това? [/quote]
Губят Китай и Русия. Погледни само колко китайци и руснаци са се изнесли в Ню Йорк и Лондон, заедно с милионите си.
До коментар [#4] от "historama":
Изнесли са се, защото имат пари, както сам каза. Изобщо не губят иначе, шистова индустрия в САЩ, евтина работна ръка в Китай. А на Стария континент- гейски зелени централи, и балъци, които да им купуват скъпия ток
Панелите поевтиняха много, вече няма нужда да се изкупува тока от тях на такива високи цени.
Какво ще правят с не субсидираните ВЕИ за вътрешна употреба?
За вносния по-евтин ток от ВЕИ няма да питам :) Ирландия така са се засилили да строят вятърни паркове, че не е истина.
До коментар [#1] от "Да, ама не":
Зелената енергия носи негативи в кратко-средносрочна перспектива. Но в момента, когато се изплатят инвестициите и се спрат субсидиите ще почне рязко да се усеща ползата от нея - тя просто не се нуждае от гориво, за да работи. За страни, които нямат възможност сами да произвеждат ядрено гориво или големи количества въглища това ще е огромно предимство. Да не говорим, че дава голяма степен на независимост от такива като Русия.
Преходът към соларна енергия се случва "твърде бързо" защото цената на панелите намалява с всеки изминал ден. По прогнози до 2018-2020 слънчевата енергия ще е по-евтина и от АЕЦ и от ТЕЦ на въглища. В Германия също намалиха субсидирането, защо зеления ток вече е конкурентоспособен. В момента една соларна инсталация за домакинство се изплаща за 6-7 години дори и да не продаваш излишния ток на държавата. И след това тока ти е без пари. Изобщо, в бъдеще няма да има нито ЧЕЗ/МЕЗ нито НЕК нито Белене. Слагаш си няколко панела на покрива и в комбинация с енергоспестяващи уреди си осигурен за 20 години напред. А всичките паразити от целия картел на енергетиката ще се редят на опашката за социални помощи....
[quote#9:"tvr18355030"] По прогнози до 2018-2020 слънчевата енергия ще е по-евтина и от АЕЦ и от ТЕЦ на въглища.[/quote]
Ако сравнямваме нов ТЕЦ, нов АЕЦ и нови ВЕИ - вятърния и слънчевия ток е много по-евтин от този на нов ТЕЦ и нов АЕЦ.
Акцентът е върху "нов".
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.