Демокрация без дискусии

Избирането на Сиси за президент на Египет ще затвърди репресивния режим, а без реформи икономиката ще рухне

Сдържаният Сиси не разкрива подробности за плановете си какво смята да прави в Египет след изборите
Сдържаният Сиси не разкрива подробности за плановете си какво смята да прави в Египет след изборите
Сдържаният Сиси не разкрива подробности за плановете си какво смята да прави в Египет след изборите    ©  reuters
Сдържаният Сиси не разкрива подробности за плановете си какво смята да прави в Египет след изборите    ©  reuters
13% от държавния бюджет се изразходват за субсидиране на храни, електричество и горива.
Репресиите срещу ислямистите може да имат обратен ефект и да радикализират повече хора.

Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

3 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    daskal1 avatar :-|
    daskal1
    • - 3
    • + 2

    Военната диктатура може да бъде път (временен) към индустриализация и икономически възход при запазване на обществения ред. Чили по времето на Пиночет е добър пример. Въпросът е в интеграцията на икономиката на страната с развитите икономики, както американският пазар бе отворен към Чили и инвестициите гарантирани. С Египет е далеч по-сложно. Прибързаното сваляне на Мубарак доведе до обща анархия и криминалитет, които армията ликвидира донякъде с присъщата си груба безкомпромисност. Все пак да не забравяме че Египетският генералитет в болшинството си е минал през Вест Пойнт и е в тесни връзки с колегите си от САЩ. Това беше положителен факт за запазване мира с Израел. Въпросът е какво да се прави сега, с над 50% от населението под 25 години и високата безработица, изкривена система на цени и бюджети и липса на нови работни места плюс наличие на не малък брой религиозни фанатици, както и криминалната индустрия на бедуините в Синай. Армията затвори много от тунелите за контрабанда към Газа, с което създаде допълнителни проблеми за палестинците от този район. Това беше един от подтиците койтообедини Ал Фатах с Хамас и върна назад преговорите с Израел, също не малък комплициращ фактор в региона.

    Нередност?
  • 2
    drilldo avatar :-|
    Георги Георгиев
    • - 1
    • + 2

    Тия субсидии никога не водят към нищо хубаво. Икономистите са ги отрекли от няколко века, но продължават да се прилагат. Проблема не е самото прилагане, а невъзможността им да се прекратят. Така те са един константен огромен разход, блокиращ икономическото развитие. Отгоре на всичко субсидията върху една структуроопределяща стока като бензина влияе върху цялостното ценово ниво на активите, което е рецепта за икономически катаклизъм. При фалит на държавата кредит от МВФ почти сигурно ще е придружен от условие за намаляване на тази субсидия, а резултатът от това ще е като нашия. А за господина горе мога само да кажа, че индустриализацията няма стабилна връзка с икономическия възход. Нещо повече - самоцелна индустриализация може да доведе до катастрофални последици в дългосрочен план. Живеем в свят, чиято икономика е доминирана от услугите! Освестете се! Единственото нещо, което крепи тази държава е политическите нагласи на нейните съседи. Те могат да се променят изведнъж и тогава всичко рухва.

    Нередност?
  • 3
    graf avatar :-|
    Graf
    • + 2

    "И ако Сиси не отпусне хватката и не заложи на реформите, историята може отново да запрати Египет в самото начало. На площад "Тахрир"."

    Две страници текст, дузина цитирани "анализатори" и пустота. Свършваща там, където започна всичко.
    Липсва идеологът на това "всичко", но той е в матрицата на текста. Реформи, край на субсидиите, демокрация...
    Глупости разбира се.
    Два факта. С картинки.
    http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0%B0%D0%B9%D0%BB:Pyramide_Egypte.PNG
    Населението на Египет през последните 30 години се удвоява. 40 милиона млади. До 30 годишни.
    Втори факт. За 30 години 85% от това население е обхванато от образователната система и е образовано.
    Какво имаме насреща? Демографски взрив плюс образованост. Прекрасна среда за всякакви идеологии, най-вече радикални. И бедност.
    Опитът с площад Тахир бе неуспешен. Демократизаторите взривиха Египет, а сега ни заливат с противна пропаганда за правата на човека, за свободата на пресата...
    Редът който могат да осигурят военните на Египет на този етап е най-доброто за страната. Ако копират и турския модел на икономическо развитие, може да постигнат нещо като турската демокрация. След 30 години.

    Нередност?
Нов коментар