Избори по време на недоверие
Ниската активност на вота за Европейски парламент е лош сигнал за ЕС
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
"Европейските избори са точно толкова важни, колкото и тези за национален парламент." Това беше посланието, с което президентът на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу пусна в неделя своята бюлетина в училище в Лисабон. И припомни, че голяма част от законите, които влияят върху ежедневието на гражданите на ЕС, се одобряват в Брюксел и в Страсбург. Освен това сега резултатите от вота за Европейски парламент ще бъдат взети предвид, когато се одобрява президентът на Европейската комисия.
Точно заради това официалното мото на европейските избори беше "Този път ще е различно". Надеждата беше, че със засилването на ролята на Европейския парламент и вкарването на мажоритарен елемент в избора на наследник на Барозу Брюксел ще отговори поне донякъде на очакванията за повече прозрачност и демократичност и това ще помогне за обръщане на негативната тенденция за спад на броя на гласувалите във всеки следващ вот от първите избори за евродепутати през 1979 г. насам. Предишния път, през 2009 г. активността бе само 43% и дори сега по някакво чудо този антирекорд да не бъде подобрен, участието пак е слабо. Което в комбинация с недоверието към европейските институции (изследване на Eurobarometer, публикувано преди дни, показва, че доверието в Брюксел е спаднало до 31% от 57% през 2007 г.) и възхода на популистките партии е лош сигнал за ЕС.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
7 коментара
ПЕС ли е, МАСТИЯ ли е :-) важното е, че проевропейците са повече. И е крайно време да помислят за мерки против популизма и пропагандата!
Реално нямаше от какво да се избира.
Пак въдица хвърляха обещавачи, мъжкари, прочели по една индианска книга, политически мишоци-въжеиграчи и вечният губещ - Станишев.
Хич не ме е еня, че Пеевски щял да е в ЕП. Допускам, че там са виждали и по-големи отрепки.
Притеснението ми е, че ако скоро има парламентарни избори със сходни резултати ще се качат във властта Винету и ДПС.
А това вече ще е пагубно.
Един вот с 30% от населението е нелегитимен ,да се махат всичките
До коментар [#3] от "сара":
Хехе Това е заблудата на глупавите.
Никой не се маха, ако не избереш някой, който да дойде след него. Докато гласуват само 30%, тия ще са.
До коментар [#4] от "10 стинки":
Правилата на играта са гнили. Няма дъно, от къде нататък едни избори стават невалидни. И 5 човека да гласуват, ще са валидни! И ако и петимата са гласували за една партия, тя твърди, че 100% от населението е гласувало за нея. Та негласувалите 70% не са глупаци, а не искат да ги правят на такива. Игра с такива правила или, ако си кадър, ги сменяш, или поне не играеш по тях. Аз така го разбирам живота, а покрай мен и болшинството от живеещите в европа. Всичките ли сме глупаци?
както Платон е рекъл
Хора, които са прекалено умни, за да се занимават с политика, са наказани да бъдат управлявани от глупаци.
От много акъл страдаме...
Всеки народ си заслужава управниците, всеки народ е достоен за своето правителство е казал Хегел,а ние потвърждаваме тази мисъл година,след година.Нито поумняваме,нито се променяме,чакаме Годо.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.