Изборът за лидер на ЕК - битка между две различни визии за Европа
Ако Меркел продължава да стои зад Юнкер, почти сигурно е, че Камерън ще загуби
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Погледнат извън Европа, огромният скандал около кандидатурата на Жан-Клод Юнкер за председател на Европейската комисия (ЕК) е труден за обясняване, пише в анализ ВВС. На повърхността изглежда, че битката се разразява около политик, за когото малко гласоподаватели са чували. Но всъщност става въпрос за борба между две конкуриращи се визии за бъдещето на ЕС, която ще доминира европейската среща следващата седмица и може би седмиците занапред.
Темата вече показа потенциала си да разделя. Тя предизвика търкания между Германия и Великобритания и заплашва да парализира ключови европейски институции. Британският премиер Дейвид Камерън вече рискува много, когато започна битката на поста да застане истински реформатор и сблъска позиции с германския канцлер Ангела Меркел, която подкрепя Юнкер.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
5 коментара
Европа, без дълбока политическа, военна и икономическа интеграция ще олицетворява баснята за "Орел, рак и щука...."
Всеки от споменатите политици си мисли на 1. място за вътрешната политика, когато говори или действа на ниво "ЕС", което показва, че повечето възприемат ЕС като вътрешнополитически феномен.
За разлика от България, в която мнозинството продължава да усеща ЕС като нещо там далечно и външно.
На практика европейската интеграция е много по-напред, отколкото сме способни да осъзнаем, и вече си има своя динамика. Няма как да бъде спряна, колкото и да политиканстват англичаните.
Ако за Великобритания сега е добре да е по-самостоятелна,за страни
като България,за които дисциплината и спазването на правилата не са силата им,трябва по- бъркащ се и по-командващ Брюксел.
До коментар [#1] от "Captain Shakespeare": изключително точно, а и икономическите реалностти са в подкрепа на интеграцията.
Без ЕС цяла Европа духа супата.Няма победители само загуби.
Разделяй и владей
Римляните са го измислили
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.