Горчивото лекарство на ЕС
Украйна ще понесе икономически загуби от търговското споразумение с ЕС, но те са необходими за дългосрочно развитие


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
8 коментара
Излизането от Митническия Съюз ще означава и нови мита за износ към Русия. Азиатското направление ще е от помощ, но ЕС трябва много активно да играе с Русия за да облекчи прехода, иначе проблемите през първите пет години могат да доведат до кризи от мащаб който да елиминира прогреса. Западна Украйна и сега изнася работници за ЕС - строители и подобни за Чехия, Словакия Полша. Въпросът пак ще опре до Юг- Източна и Централна Укарайна. Време е Заападна Европа да разбере че без икономическа интеграция и инвестиции в новите пазари , особено тези които и преди Втората Световна Война не са били поне на пътя на индустиализацията, процесът на присъединилите се има дълъг и много мъчителен полу- фабрикат, неща като България или Румъния.
Това, което сме научили от демокрацията е, че дори най-засегнатите от законността печелят от нейното съществуване. Ние не го проумяхме на време, дано украинците го направят.
До коментар [#1] от "daskal1":
Кризите от мащаб, който да елиминира прогреса са силно оптимистичен вариант. Даже не бих ги нарекъл кризи. Успеха на тази интеграционна политика е да се неутрализират тези кризи (сиреч това, което ти каза). Прогрес ще има едва след това (при реформи). Просто трябва да гледат към нас и да правят обратното. При тях икономическата ситуация е по-лоша, защото са по-зависими от руския пазар. Така че тяхното възстановяване би следвало да е по-бавно от нашето (в икономиката). По самия процес на реформи обаче седят много въпросителни. Завърта се кръга и само от тях си зависи на кой сектор ще се спре колелото на късмета.
В краткосрочно бъдеще ще са пълна мъка. Може би в дългосрочен план 20-30 години поне, може и да имат положителни переспективи, ако ЕС върви сериозно напред. Но близките години ще преживеят невъобразими катаклизми, а те са доста народ. Между другото това рано или късно ще се случи. Както сега, повече от половината свят живеят на невъобразимо ниво на кредит, но или здрава инфлация или война може да занулят тези числа. Всеки вика, колкото по-късно толкова по-добре. Украйна заложиха на обратното, ще видим коя е по-вярната стратегия.
Да не забравяме, че "с ЕС" всъщност значи и с България. България не е страничен наблюдател, а участник. Един отворен пазар от 60-тина милиона потребители ще ни е само от полза. Разбира се, за тези, които са конкурентни навън. За тези, чиито бизнес е "кАжи са, като си у парламенто, за кфо че вади пАре държаата догодина, за ъ се класираме навреме", за тях каквито и пазари да се отворят, полза никаква.
До коментар [#5] от "cinik":
Пропускаш най важното-че този 60 мил пазар(всъщност 58 защото Крим вече не е украински) има огромни проблеми,които могат да се отразят и на ЕС-САЩ и Русия нямат да гледат отсрани......................засега виждам само проблеми/потенциални проблеми и някаква ползва в дългосрочна перспектива(Ако Украйна остане цяла).
За да не влязат с нашия коловоз на непрестанен преход, украинците първо трябва да проведат пулна лустрация и декомунизация. Тогава ще имат шанс да построят нормална държава.
"Украйна ще понесе икономически загуби от търговското споразумение с ЕС, но те са необходими за дългосрочно развитие"
Моля да ме извините, но подзаглавието звучи сякаш е написано от садист или малоумник. А може би и двете.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход