За бъдещето на съюза
При номинацията на Жан-Клод Юнкер за председател на ЕК се сблъскват две напълно различни визии за Европа


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Сблъсъкът бе неизбежен. Все пак става въпрос за две напълно различни визии за бъдещето на Европа. От едната страна са тези, които искат по-близък политически съюз между страните - членки на ЕС. А от друга – онези като британския премиер Дейвид Камерън, които твърдят, че Брюксел е станал "прекалено голям, прекалено командващ и прекалено бъркащ се". И в центъра на целия скандал е бившия премиер на Люксембург Жан-Клод Юнкер.
Западните медии описват срещата на ЕС на 26 и 27 юни, на която Юнкер бе номиниран за председател на Европейската комисия (ЕК), като удар между два тежкотоварни влака. Единият е управляван от германския канцлер Ангела Меркел, с повечето европейски лидери на борда. А другият – от Камерън, но с все по-малко на брой пасажери. Битката бе не само относно Юнкер, а и за политиката на ЕК като цяло. Но този скандал вреди на репутацията на ЕС в момент, когато пред него има неотложни задачи като ниския икономически ръст, високата безработица, общата криза на доверието в блока и засилващата се конфронтация с Русия. Към това се добавя и съвсем реалната опасност от парализа на ключови европейски институции, които както всяка администрация не обичат смените на властта.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
13 коментара
Номинацията на Юнкер е победа за единна Европа,а дуетът му с Шулц начело на ЕП е добра възможност за ЕС. Относно вицът за Кристалина Георгиева - добре е редакцията да престане да ни навира личните интереси на съиздателя си. Това вреди на България и самата Кристалина. Колкото Прокопиев ще изчисти банковите си баланси,толкова и Георгиева ще стане върховен представител.
До коментар [#1] от "kardinalat":
Плюс за първото изречение и няколко минуса за всичко след него. Не разбирам какъв ви е проблема с Кристалина Георгиева - изключително способна жена, и това не го казвам само аз - с много труд получи признание на европейско и световно ниво. Но дай да плюем на общо основание.
"За България също има интересен залог в тази битка. Все повече слухове в Брюксел твърдят, че с Юнкер начело на комисията Кристалина Георгиева има шанс да бъде предложена за върховен представител по външната политика на съюза, което би било изключително добра позиция за страна с имиджа на България."
Не разбирам какво общо има кариерното развитие на Кристалина с интересите на България?
Ние, българите, трябва да внимаваме, като се кандидатираме за разни постове, защото изкачването по властовата стълбичка понякога не е толкова трудно, но после се оказва, че горе е по-ветровито, отколкото сме си представяли. Видяхме какво стана със Стани шеф, който стана ШеФ на ПЕС без други кандидати, но после загуби изборите за ЕП, срещу него имаше протести, инжинираното от него правителство в България падна... Цялата работа беше нещо от рода "Бай Ганьо в Европа", "Бай Ганьо прави избори" (имам в пред вид деня за размисъл) и т.н. Алеко Константинов ги е описал отдавна тези работи, не откриваме топлата вода. Сега европейските социалисти са го (Стани шеф) блокирали за разпределението на постове, а френската левица и старият му приятел Бойко Борисов му точат ножа.
Та в момента той седи и се надява на чудо, например "Фидес" и "Форца Италия" вкупом да напуснат ЕНП, или пък ДПС да се върнат при него (доколкото при Стани шеф не става въпрос за партия, за БСП, а за него като личност. При него партията е просто инструмент, органон, за утвърждаване на "аз"-а). Друг вариант е да успее да се задържи като лидер на ПЕС и след пет години да се пробва пак. А най-лошият в негов личностен смисъл е да наближава краят на политическата му кариера като значима фигура.
Лично аз и представа си нямам дали г-жа Георгиева става за представител по външната политика, дали г-жа Фандъкова става за премиер... Те сами се вкарват в образа на работещи политици, на които всичко им харесва, нищо не им е неприятно, да не казваме, че нямат мнение за нищо, защото би било несправедливо в техните случаи. Но нека обърнат внимание как например г-жа Кунева каза, че е за приемане на еврото, г-жа Бокова явно подкрепя каузата на палестинците... Нека политиците предлагат решения, а (, когато сме съгласни,) ние, гражданите, обикновените техни фенове, ще гласуваме, ще ходим по протести, ще агитираме по форумите, и по този начин ще им оказваме съдействие, доколкото е според скромните ни възможности.
До коментар [#2] от "The Shadow": Проблемът е,че се взима желаното за действителност. Някой от пишещите тези статия
вдеват ли ролята и значението на поста 'върховен представител по сигурността и външните отношения'? наясно ли е със структурата и механизмите на функциониране на Брюксел. Личните качества идват на втори план, кой малоумник (освен съиздателя - поради лични интереси) е решил,че страна от миманса ще получи подобно място след като вече неин представител оглавява една от 2-те основни политически партии. Това Германия го няма, някой драска че България ще го получи.
До коментар [#4] от "Kolchev": Френцките социалистти отдавна нямат думата в ПЕС, явно си пропуснал дребният детайл че бившите комунистти (ползвайки вашия жаргон) от Италия са най-голямата група в депутатите на ПЕС, изпреварвайки германските социалдемократи :-) и че принадлежността на Демократическата партия на Италия в ПЕС е заслуга на Очилаткото :-)
така,че мечтите за роля и значение на Борисов в ЕС са по-комични и от съновиденията за върховното комисарство на Кристалина Георгиева ;-)
До коментар [#7] от "kardinalat":
Чакайте, чакайте, "бивш комунист" не ми е в жаргона. Аз не ползвам такива изрази последните години.
Също, какво общо има Станишев с това, че италианските социалисти се вдъхновиха от американските (социалисти), и си промениха името, името на парламентарната си група в ЕП, и дори донякъде идеологията (вече не са социалисти, а демократи или нещо от този род)? Те и преди това пак си бяха в тази група в Европейския парламент.
Не подценявайте моралното влияние на френските социалисти в ПЕС. Ако трябваше да залагам пари на сблъсъка между тях и Стани шеф, щях да заложа на франсетата.
За ББ имах в предвид, че точи ножа за българската кариера на Стани шеф, докато франсетата правят същото за европейската му. Той нали ги развива две паралелно, макар че сега като че ли се оттегля от българската. Борисов не е големец в ЕС, вярно, бил е "обикновен премиер" и може би пак ще бъде (знак срещу нещастие), но и не се е наврял там между тежките шамари (на Меркел например) да губи избори. Там нещата са на друга плоскост. Това (<–) също е гледна точка. Което е по-важно, не смятам, че стремежът към власт е нещо хубаво (не казвам, че в ББ няма стремеж към власт, говоря по принцип). Вярно, ап. Павел казва "Който желае епископство, добро нещо желае.", но учението на светите отци на църквата, което е паноптикум на принципите на световната етическа мисъл, е наклонено в обратната посока. В този смисъл един политик е по-добре да подкрепя друг политик, отколкото да се самоизтъква.
Относно г-жа Георгиева като политико, трябва да сте по-конкретен и да коментирате и личните и качества. Така просто да се каже "Няма да дадат повече от един големец в ЕС на такава омърляна държава!", както сте написал в коментарите по-горе, е твърде недостатъчно за убеждение, макар да има зрънце истина в подобно твърдение.
До коментар [#8] от "Kolchev": италианските социалисти си отидоха с Бетино Кракси :-) както Андреоти и неговите процеси изпариха христиандемократите в Италия. Демократическата партия в Италия е сегашното название на Италианската Компартия :-) моралното влияное на франсетата отдавна не е фактор в ПЕС. Ели пък последните 3-4 години. За залагането - може, но се притеснявам че ще загубите.
Личните качества на Кристалина не са обект на коментар,мисля че би се справила доста добре. При разпределяне на постовете в ЕС влиаят доста по-различни фактори. Номинацията и перипетиите около Юнкер го доказват. С драскания от този сорт по-скоро й се прави мръсно, отколкото носи полза на нея и България. Нито икономическата тежест, нито политическо влияние позволяват на страната да получи този портфейл.
До коментар [#9] от "kardinalat":
taly%29
В Демократическата партия, която е формирана от няколко саморазпуснали се партии, бившите комунисти са само една от формациите, които са я образували. Идеологията и (на цялата Демократическа партия, в смисъл водещата идеология) е център-ляво или пък център, не знам, това са социалдемократи, социалисти, демократи, ако сме коректни относно това как те биха желали да бъдат наричани ("ако сме коректни..." - предпочитат названието "демократи"):
http://en.wikipedia.org/wiki/Democratic_Party_%28I
Лично аз избявам да използвам термина християндемократи, предпочитам по-обединяващи понятия като консерватори, социалдемократи, социалисти, либерали и т.н. Сегашните партии в Италия няма как да не се впишат в схемата.
Бихме могли да спорим още и по най-различни теми, включително такива от последните ни коментари, но сега покрай мачовете предпочитам постепенно да приключим дискусията. Ако искате, коментирайте още, но лично аз смятам повече да не пускам постове под тази статия. Омръзна ми. :) Приятна вечер.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.