Фермери и градове воюват за оскъдните водни ресурси на Египет
Най-големият вносител на жито в света ще бъде още по-зависим от импорт на хранителни стоки


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
В северозападната част на делтата на Нил Ибрахим Шараф ал Деин включва своята дизелова помпа, но тя изхвърля жълтеникава течност, разказва Reuters. През последните 15 години остарелите системи за напояване не позволяват на много фермери да се възползват от водите на Нил въпреки близостта на най-дългата река в света.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
11 коментара
Тази политика е толкова социалистическа, че няма накъде повече, и резултатът от нея е абсолютно ясно предвидим - тотална щета. Вместо да провеждат някаква социална политика да подпомагат бедните да могат да си купуват храна, те тръгнали да субсидират, ужас!
До коментар [#1] от "today": на теория - ок, ама за умереният климатичен пояс. интересно как ще подпомагат бедните, при положение че те са над 90 % от населението? и най-вече с какъв финансов ресурс? доходи от туризъм?
За чистата вода ще са бъдещите войни, а не за шистовия газ .
В Египет хората не искат да пестят водата, не искат да използват и технологии за напояване само с колкото е нужно вода без да се излива навсякъде без смисъл. Ако някой пропътува по цялата дължина на Нил през градовете и селата ще види как земеделците изхвърлят и не се интересуват от загубите на вода. Това е държава в която цялото население ядат хляб по много защото е супсидиран и е почти без пари и ако се увеличи съвсем малко същото население започва да протестира и не иска да разбере че годините не са 50те на миналия век.
Статията трябва да се коригира с редакционна забележка: Преди два дни правителството на Египет обяви рязко намаляване на субсидиите с близо 43%, а оттам увеличаване на цените. Хлябът и бензинът поскъпват в пъти, оттам ще нарастнат цените и на хранителните продукти. Очакват се протести, но военните са готови. Та така с новото правителство на Сиси...
До коментар [#4] от "A.K":
Колега, не е не искат а не могат. Напояват както са напоявали от времето на фараоните, т.е. по-най неикономичния начин, с много загуби. Индивидуалните земеделци ямат пари за инвестиции в модерни напоителни системи, а заемите трябва някак си да се изплащат, т.е. модернизацията те прави неконкурентноспособен . Това би било едно добро направление за 3.5 милиарда долара ежегодна помощ от САЩ, но за съжаление тези пари отиват при военните.
До коментар [#3] от "xyha":
Да, от десетина години се говори за проблемите с питейната вода и бъдещите конфликти за нея. Исторически погледнато, това е в основата на палестинско-израелския конфликт. Затова Израел не иска да отстъпи Голан - оттам се каптира голяма част от питейната вода. Затова е разумно да опазим в България това богатство, и да мислим преди да започнем "фракингови" сондажи.
"Цивилизованият" свят вече не се интересува от държави като Египет. Съвременни, с малко разход на вода технологии и производства в аграрния сектор се нуждаят от много пари. Парите ,както винаги са при тарикатите и те се интересуват от тяхната бърза възвращаемост с голям обем на прима. Мизерията и глада ще продължават да господствуват там. Това ще доведе да засилване на икономическата емиграция към Запада,което пък ще го затрие...
[quote#8:"gorid"]"Цивилизованият&qu ot; свят вече не се интересува от държави като Египет.[/quote]
Интересува се от техните ресурси,най вече водни. Тия дни стана известно за натиска на САЩ да получат контрола над една голяма арменска ВЕЦ. Тук над други ресурси.
Държавите се свеждат до статут на контролиращи местната популация.
ами да обменят опит и технологии с Израел ,който е превърнат в градина при същите климатични условия и си произвежда всичко , а също така да си въведат контрол на циганията и да не се увеличават с по 2 милиона годишно ,щото няма да има кой да ги храни ,а естествения отбор ще ги отнесе бързо
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.