Великобритания затяга контрола над банкерите
В случай на неспазване на правилата или на лошо управление те ще трябва да връщат бонуси до седем години назад
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Ако не спазват правилата или има доказателства за лошо управление, банкерите ще бъдат принуждавани да връщат бонусите си до седем години, след като са ги получили. Това предвиждат новите правила на централната банка на Англия, чиято цел е да се предотвратят злоупотребите и безотговорното поведение във финансовия сектор, информира Reuters.
Мерките са сред най-строгите в света и са опит да се избегне повторение на скъпото за данъкоплатците спасяване на големи финансови институции като Royal Bank of Scotland и Lloyds в пика на финансовата криза през 2008 г. и 2009 г. във Великобритания. Въпреки мащабите на кризата малцина банкери бяха наказани за безотговорното си поведение и щедрите бонуси в сектора остават във фокуса на общественото недоволство, тъй като именно те са обвинявани за прекалено рисковото поведение в търсене на краткосрочни печалби. Тези практики се смятат за една от причините за финансовата криза.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
3 коментара
Не трябва да се допуска прекалено окрупняване на банките, за да не се стига до момента "прекалено големи, за да фалират", и като имат безотговорно поведение и си раздават големи бонуси, това да си е проблем на акционерите. Иначе пак ще раздават големи кредити и ще си дават големи бонуси, накрая пак данъкоплатците ще оберат пешкира.
А в България Бойко иска ние да плащаме (държавата) за крадненето на банкерите!
Но той така е свикнал - за всичко да му палща кофтия мат'рял!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход