Индия спря сделка за $1 трлн., СТО може да се разпадне
Ветотото на Делхи изглежда без видима логика


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Индия блокира постигането на споразумение в Световната търговска организация за стандартизиране на митническите правила, което щеше да е първата голяма реформа на глобалната търговия от 20 години насам. Споразумението щеше да добави около 1 трилион долара към световната икономика и да създаде 21 милиона работни места, 18 милиона от които в развиващия се свят, обяснява Reuters.
Вместо това група държави преговарят да заобиколят рамката на СТО чрез мрежа от двустранни споразумения, което се тълкува като реална заплаха за разпадането на организацията.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
30 коментара
Хубава работа, ама циг*****!
"Оформя се и група държави, готови през септември да опитат да се договорят без Индия. Reuters цитира източник от австралийската делегация, според когото става дума за САЩ, ЕС, Австралия, Япония, Канада и Норвегия."
Ако това стане, останалите могат да си кажат сбогом на прогреса. И този път ще си е по тяхна вина - заради Индия и заради Русия (за която вече се чуха гласове за изключване от СТО).
Статията се фокусира върху отказа на Индия и я представя като страна, която едва ли не се противопоставя на световното развитие, но и дума не казва за същността на споразумението и мотивите на Индия. Истината е, че САЩ се опитва да наложи търговски ред, който облагодетества основно американските концерни и води до неравнопоставеност на външните за САЩ търговски фирми. В момента текат такива преговори между САЩ и ЕС в Брюксел, но е тайна какво точно се прговаря. По информация, до която са се докопали журналисти и организации за защита на потребителите, това за което настоява САЩ е занижаване на европейските стандарти за екология, качество на храните и защита на потребителите, за да може да се изнася американска продукция за Европа. От европейска страна за приемане на промените натискат големите автомобилни производители, за да могат да паднат ограниченията за тах на американсия пазар. Става въпрос за отваряне на европейскиа пазар за ГМО продукти, пилета обработени с хлор, телешко и свинско месо с хормони и кой знае какво още.
Продължение:
Част от споразумението, което САЩ се опитва да сключи с ЕС вклюва също и правото на американски концерни да съдят национални правителства за пропуснати ползи от въведени законови ограничения. Т.е. примерно американска добивна компания да съди правителство за пропусната печалба поради необходимостта да спазва нови екологични норми, които сътветното правителство е въвело. Американски компании искат да имат правото да изискват ограничения за свои конкуренти, които получават държавни субсидии. Опасенията в коментарите бяха, че това може да бъде уда срещу европеската култура или земеделие, които в момента са субсидирани от държавите на ЕС.
Ако Индия се е опълчила на подобно "споразумение" - моите уважения! Това е достойна държавническа позиция!
Глобалистите ще ревнат дружно :-)
До 1 и 2
Колко лесно ви е да коментирате без да мислите четейки "Западни източници".Някъв скапан "Зомби свят".
Публикувано през m.capital.bg
До коментар [#4] от "kratun.ko":
Пич аре по-полека с лозунгите стил "Бузлуджа 1914-2014".
"Споразумението щеше да добави около 1 трилион долара към световната икономика и да създаде 21 милиона работни места"
Преведено на прост език, специално за теб, това означава $1 трлн. да бъдат извадени на светло чрез съкръщаване на корупционния апарат по границите и тези средства да отидат за създаването на нови работни места.
Предполагам Индийските митничари ще са доста засегнати ...
Така че качвай се на чинията и заминавай в Раджастан да рупаш еко-краставици с къри и пилета обработени с индийско орехче, щото телешко там нема, а свинското е кът.
БРаво на Индия, американските компании се оплакват от мнгото демокрация при тях и се мъчат глобалистки да си защитят печалбите, ТТИП дето му водят сега преговрите на тъмно ще ни затрие, ако стане факт. прдставете си Шеврон с оборот 5 пъти Българския БВП да ни съди, ами те ще ни купят. Вижте какво направиха с Аржентина.
До коментар [#3] от "kratun.ko": ≪Истината е, че САЩ се опитва да наложи търговски ред, който облагодетества основно американските концерни и води до неравнопоставеност на външните за САЩ търговски фирми.≫
Щракнах препорака за статията не защото съм съгласен с нейната позиция, а защото поставя за разглеждане един въпрос с голяма важност за целия свят. Истинското ми одобрение е за # 3:
+++++++++++++++++++++++++++++++++
Световната търговска организация (СТО), Световната банка (СБ), Международният валутен фонд (МВФ), НАТО и специалните отношения между САЩ и ЕС са петте основни оръжия, с чийто помощ САЩ се борят за налагането на своя отдавна, поне от края на Втората световна война, мечтан пълен и тотален световен хегемонизъм. Поради което политико-икономическата насока на статията е съвсем разбираема. Но представяйки ветото на Индия в СТО като непоследователност в нейната политика, авторите на статията очевидно ни бъзикат. Защото неотдавна в Индия парламентарните избори с голямо мнозинство бяха спечелени от националистите, и те напълно последоватено, в рамките на своята политика за защитавене на националните интереси на Индия, дават вето на политиката за увеличаване на възможностите за диктат на САЩ-енските наднационални корпорации на територията на международната търговия.
И е съмнително, че, както е казано в последния абзац на статията, най-големи противници на индийското вето в СТО са Русия, Китай, Индия и Бразилия. А ако все пак това е вярно, то тогава е очевидно, че ръководителите на тези страни трябва да отидат на основен пълен преглед относно своето състояние при психиатри, които наистина са големи пециалисти и наистина си разбират от работата. Защото Русия, Китай, индия и Бразилия са членки на БРИКС, а БРИКС е единствената ни за сега надежда, че мечтите на САЩ за пълен и тотален хегемонизъм на САЩ над цялата планета няма да се реализират. Иначе ни чакат тежки дни – не само нас, които сме против сегашната политика на СТО, но и тях, сегашните раболепни зомбита на идеята за тотален световен хегемонизъм на САЩ и на нейните наднационални корпорации.
До коментар [#8] от "gogotod":
Нас са ни купили отдавна, и ни препродават като болна овца. Току ни издоят и се окаже че млякото пак е кисело... И хоп на следващия мераклия да строи и да копае каквото си иска...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход