Светът въоръжава кюрдите в Ирак, за да спрат джихадистите
В петък ще се проведе извънредна среща на външните министри на ЕС заради конфликтите в Ирак и Украйна
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Международните усилия за овладяване на кризата в Ирак се активираха още повече в сряда, като бяха насочени предимно към спешно подсилване на отбранителните способности на автономния Иракски Кюрдистан. САЩ обявиха, че са изпратили още 130 допълнителни военни съветници в автономния регион. Те ще установят какви стъпки могат да бъдат предприети в рамките на хуманитарна операция за подпомагане на блокираните от джихадисти цивилни иракчани от религиозната група на язидите в планината над град Синджар. С изпращането на тази нова група съветници броят на американските военни в Ирак нараства до почти 1000. Американските военни съветници няма да участват в бойни действия, а ще наблюдават и оценяват обстановката на място и ще координират помощта на международните донори. Въпреки че разреши нанасянето на въздушни удари по позиции на джихадистите в Ирак, американският президент Барак Обама заяви, че САЩ няма да изпращат сухопътни войски в страната.
Оръжия за кюрдските милиции
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
16 коментара
Трябва оръжие и за кюрдите в Сирия !!!!
Интересна ситуация. По време на конфликта и пребиваването на американската армия в Ирак не въоръжиха пашмергите да не дразнят Малики който водеше определено политика на верско и етнично разединение, а и Турция, затова пък добре снабдиха анти-правителствените сили в Сирия. ИСИС взе тези оръжия и завладя голяма част от региона. Сега се сетиха че трябва да има баланс. Липсата на дългосрочна стратегия е един от най-големите недостатъци на американската външна политика, подобна ситуация в Афганистан и Пакистан помогна за формирането на АЛ Каеда, за борбата с която после се харчат милиарди без изглед на крайна победа предвид ислямизацията на живеещите на Запад мюсюлмани в допълнение към традиционните региони. Време е НАТО да обсъди и приеме една обща политика в това отношение.
"ЕС не успя да излезе с обща позиция по въпроса"
Щом дори за джихадистите, които буквално са ни обявили война, нямаме обща позиция, аз нямам думи.
А защо подпомагаха сирийските джихадисти, които сега се бият в Ирак. Или тове е традиция, както с джихадистите в Афганистан и т.н.
Абе американската политика е направо блестяща, ама някак си се приема твърде безкритично.
Жестоко е , но нека се избиват по между за да нямат възможност да правят поразии в Европа . Стигат проблемите с арабите !
Опитът на САЩ (увличайки след себе си и страни от НАТО) насилствено да демократизират Близкият Изток и Северна Африка, без анализ до какво ще доведе това, е и сегашното поредно грешно(според мен) решение, да се дават оръжия на едни групи, за да се бият срещу други, а после да се търси нов "баланс на силите" чрез въоражаването на трети групи или държави за противопоставяне на вторите.
И докато на САЩ се гледа като на световнният полицай, който е прав по аксиома, то и военните конфликтни точки из Близкия Изток ще се увеличават, вместа обратното и то точно и поради вкарването на огромни количества оръжия, чрез които в последствие получилите ги лесно се еманципират и заявяват претенции за държавотворност, със всички последствия от това.
Първо въоръжиха талибаните, след това сирийските бунтовници, сега ще въоръжават и кюрдите. После кого? А тези джихадисти откъде се пръкнаха? Те къде бяха досега? Нали не са паднали от небето? Може би презумцията е че ще се избиват помежду си и няма да пречат. Но ще пречат. И още как?
Абе яко некой си мисли че Американците имат некви цели и идеали като да са гарант и разпространител на световния мир и демокрация, много жестоко се лъже. Основната идея на американската политика са:
1. Да води война колкото се може по надалеч
2. И ако може някой друг да я води вместо тях
Талибани, джихадисти, кюрди, шиити, сунити ... квото се сетите. Нека си воюват, да се трепят, да правят квото си искат, но само да не е на Американска територия. Няма значение кой прав и кой крив. Само да са далече и да не палят петролните кладенци.
Защото ако спрат да се бъркат кво става:
1. Проблеми с петрола и от там финансови щети за мноооого над похарчените до сега.
2. Талибаните и там другите терористи ще почнат да правят простотии да отвличат самолети или да избиват лекоатлети така както са правили през 60те-70те години. Да не говориме за 2те кули преди 10-тина години.
Много, ама много по-евтино излизат да се харчи по някой друг милиард на месец, да се дава някоя друга американска жертва. Да не говориме че така се стимулират технологиите и икономиката. Разкарва се залежало оръжие и т.н.
Ми така са постъпвали великите цивилизации още от антично време - Гърците, Византия Рим и кой ли не още. До вчера врагове а днеска приятели. Никога или почти не избиват враг до край щото не се знае кога ще им потрябва срещу друг враг.
Който наруши този модел, следва примера на България, Сърбия и там остатъците от Византия, които вместо да се обединят срещу общия враг - турците са правили глупости.
Не знам какво ще правят, когато кюрдите с това оръжие тръгнат да си разчистват сметките с турците. А сметките са трупани с години...
Тогава може още по-близо до нас да замирише на пожар.
Около този нов "халиф на правоверните" има доста неясни неща. Например знае се, че е бил четири години в американски затвор - това означава, че американците би следвало да познават добре и кътните му зъби. Как се е оказал от затвора в Сирия и как е събрал пари за да си създаде тази собствена армия. Освен това поведението на американците спрямо неговите хора е меко казано повече от великодушно - в Сирия те му позволиха не само да действа срещу Асад, но и да се разправи с не малка част от програждански ориентираната или поне не толкова ислямистки настроената сирийска опозиция. По същия начин в Ирак, когато превзе Мосул и имаше очевидни знаци, че ще се насочи към Багдад, Вашингтон на практика не предприе нищо. Едва сега след като тръгна към Ербил, с което може би е нарушил някои договорености или просто застрашава някакво изгодно за Вашингтон статукво, те предприеха някакви действия, които изглеждат по-скоро предупредителни, отколкото заплашителни. Мисля, че Западът не трябва да се превръща в страна на вековния конфликт между сунити и шиити в региона. В противен случай ще трябва да избира коя от многото радикални фракции там е "добра" и после ще се чуди как и защо опелтохме конците и помогнахме на лошите. А че регионът бълва религиозен и националистически радикализъм няма съмнение. Това обаче не е от вчера, а е нещо характерно за Близкия Изток още от античността ин средновековието - например зилотите в Древна Юдея, средновековните асасини и т.н.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.