// К1: Средата / Свят
По пътя към върха на ООН
Какви са шансовете на Ирина Бокова за поста генерален секретар на световната организация
Бившият кмет на Ню Йорк Майкъл Блумбърг веднъж беше казал, че само три длъжности си заслужават да се води кампания - президент на САЩ, кмет на Ню Йорк и генерален секретар на ООН.
За последната от тях правителствотo на Пламен Орешарски издигна кандидатурата на Ирина Бокова. Така първата крачка към върха на световната организация е направена. Номинация и класиране на финала обаче са две много различни неща, особено когато става въпрос за надпревара, в която победителят не се назначава, а се избира.
В детството й, по време на периода с плисирани полички, плитки и панделки, на Ирина са възлагали надежди... като пианист. До големия подиум и концертния роял в зала "България" не се е стигнало, но часовете упражнения в гами и технически етюди са възпитали в нея целенасоченост, която впоследствие й помага да стигне до сцената на голямата дипломация. Дори и сега, когато има възможност, Бокова практикува позабравените си изпълнителски умения на пианото, подарено от сътрудниците в ЮНЕСКО за 60-годишния й юбилей.
Когато говори с някого, Ирина Бокова винаги гледа в очите. Слуша, без да прекъсва събеседника. Бързо анализира казаното и отсява плявата. Оценява остроумния виц, смехът й е заразителен. Яде по малко, предпочита свежа храна, алкохол - рядко, обича прясно изстискан плодов сок. Бокова се движи постоянно, ходи бързо. Късно вечер плува, през зимата кара ски. Спортува колкото и когато може. Спортната закалка ще й бъде от полза по време на олимпийския маратон, който предстои.
България вече е имала присъствие в горните ешелони на ООН - през 1992 г. Стоян Ганев бе избран за председател на Общото събрание. Постът на генералния секретар обаче е в друга категория - той носи не само политическо влияние и глобален престиж за избраника, но е признание и дипломатически успех за страната, от която идва. На България и на български кандидат подобен шанс се открива за първи път.
Както досега или не
До края на мандата на действащия генерален секретар Бан Ки Мун остават повече от две години, но в родното му място вече се изгражда музей, а в Южна Корея той е възприеман като герой. Независимо от емоционалната оценка на Бан Ки Мун в родината му трудно може да се каже, че той ще остави забележима следа в близо 70-годишната история на ООН.
Репутацията на Бан Ки Мун се гради предимно върху таланта му да прави изявления, без да казва нещо по същество. Действията на корееца са балансирани до степен, при която изчезва възможността за конфронтация дори и тогава, когато тя е наложителна. Според някои това е проява на далновидност, според други - на неувереност. Резултатът е, че създадената през 1945 г. световна структура за решаване на глобални проблеми е в застой и губи престиж. ООН се нуждае от ново лице и от нова визия.
Още по темата
Ще оглави ли източноевропеец ООН
За пръв път в историята на световната организация неин генерален секретар може да стане жена
9 окт 2015Първа победа за Палестина в ООН
Страните в ЮНЕСКО приеха палестинците за пълноправен член, унизиха публично САЩ и създадоха сериозен проблем за генералния директор Ирина Бокова
1 ное 2011След инфарктно гласуване и с много късмет Ирина Бокова стана първата жена начело на ЮНЕСКО
25 сеп 2009
Двата приоритета на премиера са да изкара страната от ЕС до 31 януари и да договори търговска сделка до края на 2020 г.
15 дек 2019, 1377 прочитания

Това се очаква да стане в началото на януари, Вашингтон няма да налага нови мита, докато Пекин преговаря
14 дек 2019, 1837 прочитания
15 дек 2019, 5178 прочитания
15 дек 2019, 2641 прочитания
15 дек 2019, 2159 прочитания
15 дек 2019, 1728 прочитания
15 дек 2019, 1360 прочитания
Най-голямата европейска икономика се сви. Въпреки притесненията за дългосрочното й представяне тя остава гарант за стабилността