Фракинг за шистов газ: Презареждане
Нова технология, наречена рефракинг, позволява повторна експлоатация на находища на шистов газ в САЩ


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Бумът на фракинга шистов газ, изглежда, не е достатъчен за производителите на петрол и газ в САЩ. Сега бързо се развива нов процес - на рефракинг, последната иновация в революцията на шистовия газ, разказва агенция Reuters. Технологията на хидравличното разбиване, която преобрази глобалните енергийни пазари, като увеличи добива на суров петрол в САЩ до рекордното за последните 25 години ниво, сега изживява тежки времена заради бързите спадове в добива на нефт и газ. Това развитие показва как производителите трябва непрекъснато да инвестират и да търсят нови начини да увеличат добива, който понякога пада до едва 5% от цялото количество в едно находище.
Нов живот
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
37 коментара
Презареждаш,дъниш,презареждаш...
Това е изключително отчаяна мярка.
До коментар [#2] от "Отнесен":
притеснен ми се виждаш. страхуваш се, че рано или късно и вие ще станете обект на отчаяни и болезнени рефракинги на запустелите ви кладенци? :)
И какво излезе - факингът е голяма работа, обаче едно находище го свършват за няколко години... и после отиват да унищожават следващото.
Тези закостенели хора толкова упорито са се вманиачили в тези нефтове и газове, че са готови и климат, и почвена чистота, и води, и всякакви други най-важни жизнени условия да бастисат, само и само да продължат по досегашната система - с нефта и газта!!! А решението можеше да бъде много бързо и ефективно, стига да имаше желание! Ето! Тесла са им разработили страхотни електромобили:
D0%BB%D0%B0+%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B0&client=fi refox-a&hs=f5V&rls=org.mozilla:bg:official &channel=sb&tbm=isch&tbo=u&source= univ&sa=X&ei=39n0U4KnDcLMyAO1loHQCQ&ve d=0CCgQsAQ&biw=1366&bih=607#imgdii=_
https://www.google.bg/search?q=%D1%82%D0%B5%D1%81%
А пък и много лесно при желание можеше да се усъвършенства и поевтини технологията, като в тази област има даже и български патенти:
https://www.youtube.com/watch?v=waHiZD2E_W0
Много, много лоши технологии. Заради тях сатаната САЩ е на първо място в света по добив на газ, а скоро ще бъде на първо място и по добив на нефт. Малките зелени човечета са много недоволни.
До коментар [#6] от "allmighty":
С това темпо на ще разкопаят и напълнят с вода и химикали цяла америка за няколко години и после какво?
Себестойността на тоя газ май не е ниска. Спасява ги май, борсата, печатането на пари и инвеститорите дето се чудят какво да правят с толкова много напечатани пари.
Поредния балон за милярди , загубите от ре-факинга са по-големи от ползите .
До коментар [#5] от "Станислав Янков":
Съгласен ... , но
Това с магнитния двигател обаче е глупост - за производството на магнита отива много повече енергия , от колкото той ще отдаде докато се изтощи.
Доколкото чета засега рефракингът се прилага в стари нефтови кладенци и донякъде за шистов газ. Безспорно процесите както на фракинг, така и на рефракинг изискват много внимателен контрол.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.