Врагът с партиен билет
Френският президент Франсоа Оланд изгони разбунтували се срещу бюджетната дисциплина министри. Ходът е смел, но и рискован
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Франсоа Оланд не е известен със своята решителност. Затова бързите и безкомпромисни действия на иначе колебливия френски президент срещу бунтуващите се министри от лявото крило на управляващите социалисти дойдоха като изненада. Те бяха разчистени и държавният глава и премиерът Манюел Валс сформираха нов кабинет - трети за последните две години.
Капката, която преля търпението, бяха изказванията на досегашния министър на икономиката Арно Монтбур за прокламираната от Германия бюджетна дисплина, която той определи като "икономическо отклонение" и "финансов абсурд". Изгонването на Монтбур, който не за пръв път внася смут и е познат основно със словесните си атаки срещу чуждестранните инвеститори, е смело решение, но носи и рискове. Прочистването на редиците от левите дисиденти може да помогне на кабинета в Париж да води по-стройна и не толкова лъкатушеща икономическа политика. Но политическата подкрепа за нея ще се окаже проблемна, ако Монтбур и съмишлениците му решат да бойкотират правителството в парламента. Същевременно заглушаването на критиците съвсем не слага край на водещия се не само във Франция, но и в цялата еврозона важен дебат какъв е здравословният баланс между икономии и растеж.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
5 коментара
Финансовата и бюджетна дисциплина е Номер 1.
Правилно са изгонили този Монтбур (икономически министър). Може би той си представя нещата като едно безкрайно раздаване на пари от страна на държавата ?
"Оланд и Валс демонстрират, че ще продължат с" филмите и с театъра :)
Социализмът при криза е невъзможен, тъй като се намалява заетостта, икономическата активност и се отлагат проекти. А раздаването на пари наготово, дори когато стане въпрос за субсидирана заетост не предизвиква обръщане на горе- посочените тенденции.
До коментар [#3] от "bvanetza":
Социализмът при криза е невъзможен, а социализмът извън криза е нежелателен, защото води до криза.
изключително трудно е да "отнемеш" привилегии, колкото и да са несправедливи.
Всеки, който е бил във Франция е видял за какво става дума. Там цари истинска диктатура на пролетариата. Почти е невъзможно някой да бъде уволнен. Данъците за фирмите са брутални. Социалната политика е издигната в култ. Много почивни дни за "работниците". Синдикати, които са на практика недосегаеми. Всичко се дотира от държавата. И накрая - мързеливи французи, които не обичат много да работят и да си дават зор. Както се казваше в една книга за Франция, работната седмица, била времето между два уикенда. :)
Имам спомен за една стачка на RATP (метро и влакове) - ръководството беше приело, да се вдигне някакво възнаграждение, със задна дата. И хората стачкуваха, защото това увеличение не беше в сила за бивши заботници на компанията(такива, които вече бяха напуснали или се бяха пенсионирали). За подобно нещо целият Париж беше блокиран за няколко дни. Колко пари се изгубиха от тази стачка...
Твърде много социализъм за твърде дълго време.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.