Как Великобритания губи битката с радикализацията на млади мюсюлмани
Властите не успяват да предотвратят присъединяването им към джихадистки групировки
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Мизанур Рахман се смее, когато си припомня програмата за дерадикализация, която е трябвало да посещава през 2008 г., след като е освободен от британски затвор. Там той е прекарал две години за подбуждане към насилие срещу британски и американски войници, разказва Reuters.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
13 коментара
Според мен част от проблема е, че младите хората искат да са част от някаква по-голяма и висша идея. За тези с пари просто да потребяват не е много вдъхновяващо. За тези без пари е още по-лесно да се радикализират.
А на запад такава идея няма, а старите (човешки права, върховенство на закона и демокрация) не им се струват достатъчни!
Не трябва да премахват материалите, а да пускат въдици - уж, че са се повлияли от тях, да дискутират, да квикат аллаху акбар докато отсреща не ги поканят на среща в някоя джамия. Оттам-нататък е ясно - САС, димки, прожектори, грамофон свири-ходжа се вознася.
Демокрацията и свободата на словото са удобно поле за развихряне на фундаменталистки идеи, особено когато са представени етноси от различни степени на социално развитие. Радикалните групировки познават много добре не само конституционните си права, но и процеса на прилагане и процедурите от институциите за вътрешна сигурност, оттам и мижавите резултати. Ислямът например е най-агресивно рекрутиращата религия в американските затвори, особено сред афро-американската популация. В интерес на истината ислямът е и най-ефективен като инструмент в борбата с наркоманията. Просто тази религия внася структурен ред и приоритети в живота на хора за които този ред не е възпитан в семейството (или това което се приема за семейство). А за част от традиционните мюсюлмански младежи вероятността да се радикализират винаги присъства, особено комбинирана с живот в демократично общество. Изследванията в тези среди в Англия показват, че главен индикатор за радикализиране е прекъсването на посещенията на джамиите, т.е. това което радикализиращите се младежи чуват вече не е достатъчно и те се готвят за действия.
Аз ще ви кажа каква е основната причина - това е глупавата социална политика на западните правителства. Имам доста наблюдения какво става с бежанците в лагерите - след като си вземат българския паспорт 99% от тях заминават за Германия. Въпросът е защо?Защото в Германия получават жилище, социална помощ от 330 евро на човек, телефон и им поемат сметките за ток, вода, газ и телефони. Така устроени на много малко от тях ще им мине през ума да си търсят сериозна работа или да се образоват, а още по-малко да се интегрират по някакъв начин в немското общество. Създават се цели микрообщества, в които на 100 % се възпроизвежда културата на Близкя и Средния Изток и Северна Африка. От разговорите ми с бежанци мога да твърдя, че почти на 100% изповядват доста радиклани политически идеи - тук става въпрос не само за религиозен радикализъм, но и за разни светски радикални идеологии и особено национализъм. Всъщност макар и често да ги противопоставят арабския национализъм стои много близко да радикалния ислямизъм. Отделно семейния консерватизъм (уговорени бракове между братовчеди, многоженство, пълното подчинение на жената дори не толкова на мъжа, колкото на неговия род, господство на възрастните над младите и т.н.), клановата привързаност, благоговението пред имама, омразата към Израел (всички араби искренно ненавиждат евреите), убеждението, че за всичко е виновен Запада и т. и т.н. С тъпите си социални политики на гарантиране на висок жизнен минимум не само на коренното население, но и на всякакви пришълци или бежанци от къде ли не, западните страни подхранват буквално мързела и на възрастните и на младите поколения. В общи линии посланието на западните социални политики е вие си живейте живота така както си знаете, а ние ще уважаваме вашата култура, ще ви плащаме за това и ще ви казваме колко сте велики и колко лоши са били европейците в миналото. С политиката на социално подплатем мултикултурализъм ние ще изкупим греховете на някогашните кръстоносци, колониалисти, хитлерофашисти и не знам кой още друг. От това по-добра среда за разпространение и виреене на радикализъм трудно може да се изнамери. А Великобритания е брилянтен пример на тотално разглезване на мюсюлманските и емигрантските групи от някогашната британска империя.
Защо не ги покръстят?
Ами че те отдавна са ги покръстили - във вярата на великата социална държава.
Лошото куче не ще салам а тояга.
Похвално е, е че британското правителство има подобни програми за мюсюлмани, които трябва да предотвратят тяхната радикализация.... обаче, очевидно те са доста неефективни. Явно трябва да се мисли за подобрения в тази система.
ще видим след 20 години кои са били проблем за Кралството - българските и румънските бачкатори, или тия талибани дето режат глави...ама ще има късно е либе за китка, като станат 10 милиона...
не че в Бг не е същото с циганите де- колко има да патим в близко бъдеще, голяма мъка ще е
До коментар [#9] от "carmello":
Талибаните работят здраво, преди да си получат повиквателната - интересите са в двете посоки, за империята приятели няма!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.