Когато Германия кихне
Забавянето на немската икономика събуди страховете за рецесия с тройно дъно в еврозоната и увеличи натсика върху Берлин за промяна на курса
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Ебола. Джихадисти, заплашващи да преначертаят границите в Близкия изток. Конфликт в Украйна. Накъдето и да погледнете, светът изглежда неприветливо и опасно място. Но в еврозоната най-големият кошмар е друг. И накратко може да бъде описан с нова интерпретация на старата максима - как ако Германия кихне, европейската икономика ще хване настинка.
Симптоми не липсват - мрачните статистики от Берлин идват една след друга, като последната новина е за спад на износа през август с близо 6% (най-острия от развихрянето на глобалната депресия през 2009 г.). Това само затвърди притесненията, вече събудени от лошите данни за индустриалното производство, потребителското доверие и нагласите на бизнеса. Тревогата е, че задавянето на мощната немска машина ще бутне еврозоната към рецесия с тройно дъно. Управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристин Лагард вече предупреди, че има "сериозен риск" 18-членният евроблок да изпадне в застой от японски тип и да преживее изгубено десетилетие.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
22 коментара
До коментар [#1] от "georgi_chinkov":
Стига си спамил бе
Пълни глупости... Ако научихме нещо от изминалата криза, то е че с по-големи дефицити и дъжавни харчове не се стига до развитие, а до катастрофа. Това беше резултатът в Испания където Сапатеро допусна двуцифрен дефицит за да стимулира икономиката, и резутатът - разбита икономика и държава пред фалит. Такъв беше резутатът във Великобритания, където Браун направи двуцифрен дефицит и смъкна посред кризата ударно ДДС за да стимулирал потреблението, и резултат - разбита икономика и огромен дълг. А оздравяването на икономиката започна и разви сила посред критикуваното за затегнатата фискална политика на Озбърн правителство на Камерън. Фнация си позволява от години по висок дефицит за да не си разбивала икономиката, с резултат - разбита икономика, огромен дълг и потенциал да станат следващото прасе. Сега Италия прави същото макар че вече веднъж се опари от такива опити и беше пред фалит.
А Германия наистина има проблеми, но от съвсем друг вид. Голямата коалиция се разбра да изхарчи милиарди, но не за инвестиции а за пенсионерите. И вместо да направи нещо за повишаване на конкурентноспособността си, те раздават благинки като МРЗ, или спирачки на повишаването на наемите, пречещи на инвестициите. За енергийната политика няма нужда да се отваря темата. И почиват на резултатите от реформите на Шрьодер, като дори разводняват някои от тях. И губят конкурентноспособност.
Жалкото е че много хора в Германия получиха грешна представа от реалността. Докато преди кризата изключително много се говореше и мислеше за конкурентноспособността и как да се подобри за да може Германия да запази икономиката и стандарта си и да не губи работни места, от избухването на кризата насам се говореше само колко прекалено силна била Германия и как с това убивала другите икономики. А простата истина е че докато преди се сравняваха с основните си конкуренти и с най-добрите като Южна Корея, САЩ, Китай, Канада, Япония, Сингапур, Тайван пък и в Европа със страни като Великобритания, Швеция или Швейцария или по отношение на цените с новите членки като Чехия или Полша, след избухването на кризата започнаха сравненията с Гърция или Португалия. А нещата реално не са се променили много и резултатът е че Европа като цяло силно изостава. Но някои явно не разбират (а според мен просто не искат да разберът), че трябва да се натисне много силно и да се направят голени реформи за повишаване на конкурентноспособността навсякъде на континента. И решението не са нито по-големи дефицити, камо ли пък социалните благинки... И да няма плач: Швейцария има най-либералното трудово законодателство в Европа, няма МРЗ, колективни договори, има ниски данъци и малко преразпределение през държавата, а не са се превърнали в дивия запад както плашат левите дърдорковци, напротив...
Трудна работа!
ЕС за да работи ,трябва ада има равноправни играчи и да се отиде до пълно уеднаквяване на правилата на играта във всички страни-като САЩ.
Иначе ЕС е обречен на разпад.
Не може развитите страни да използват предимството на големия пазар,а такива като нас да обираме негативите ,защото сме на ниско н иво на организация на обществото си!
А иначе казано , германците изостават забелижимо в почти всички машиностроителни отрасли.
нЕ МОЖЕ ДА НЕ СЕ ОТРАЗИ ислямизацията ,педофилията,санкциите.
И това ще продължи да пада всичко като качество и цена!
Китай даже е подготвил всичко за дяа навлезе на ЕС пазар-транспорт,цени,заобикаляне на ограниченията.
Та като започнат в ЕС да получават по-малки заплати,ще се насочат към ефтините китайски стоки.
И лавината на разпада на ЕС е неспираема!
Когато Германия кихне, ЕС почва да го боли корем, а тук в БГ направо се насираме! Тъжно, но факт!
"писането на чекове" няма да излекува мудния растеж в Германия и Европа..."
но връщането на производствата или създаването на нови такива би помогнало.
Пример от пазара на коли в САЩ.
В средния клас германците вече изостават не само от японците,но и от корейците!
В скъпите класове ,ако не е още останалия имидж ,че който кара мерцедес е богат,до сега и те щчха да идат в канала!
Лексуса,инфинити , акура вече са с класа над мерцедеса и бмв-то.
И ако се отворят европейските пазари , качеството на японските бързо ще си каже думата.
Това с желание да подкрепиш Германия,защото сме в един кюп ,не става.
Реалноста е тази.
Азия навлезе вече и в големите технологии.Дори и не знаете ,че в Китай са половината от света научни институти.И не се присмивайте ,защото само за 10 години Китай стигна от 10 % свои технологии ,до 45% .И след още 10 години вече сигурно ще имат над 80% собствени технологии в производството си..
Дори Германия да банкрутира, пак ще са в пъти по-богати!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.