

Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Избухналата тази година епидемия от ебола в Западна Африка е най-смъртоносната и мащабна такава, свързана с този вирус. Заразените дотук са 9 хил. души, а смъртността е малко под 50% - жертвите са близо 4500. Това е повече от броя на всички починали от ебола от откриването й през 70-те до сега. Най-тежко засегнати от епидемията са Сиера Леоне, Гвинея и Либерия, където заразата продължава да не е овладяна и числото на засегнатите расте. Липсата на достатъчно медицински персонал, подготвени болници и ниската култура на предпазване в местните общности не позволяват вирусът да бъде спрян. Според Центъра за контрол и превенция на заразните болести в САЩ, ако няма допълнителни мерки, броят на случаите може да достигне между 0.5 млн. до 1.5 млн. души до януари догодина. Проблемът е, че с напредването на епидемията тя излезе извън селските общности и стигна до големи градове с летища и връзки с други части на света.
Вече има потвърдени случаи в САЩ и Европа, а рискът от разпространение на заразата в други държави е пресметнат от института "Макс Планк" чрез математически модел. За България този риск е изключително нисък - едва 0.03% за най-натовареното софийско летище, по думите на главния здравен инспектор Ангел Кунчев. Той е преценен обаче като висок за Великобритания, Белгия, Франция и САЩ. В Испания и САЩ вече има случаи на предаване на вируса от човек на човек, като става въпрос за здравни работници.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
20 коментара
Няма нищо случайно с болестта Ебола в тези държави.
Либерия: ресурс - желязо, злато, диаманти и плодородна земя.
Забрана от ООН в/у добив на диаманти.
Износител на палмово масло, кафе, какао и каучук.
Сиера Лионе: ресурс - диаманти, титан, боксит и злато.
Гвинея: ресурс - боксит, желязна руда, диаманти и злато.
Оставам изводите на Вас.
Ебола ще довърши в западан африка това дето гражданските войни през 90-те започнаха.
До [#2] от "buiko": преди столетия още белгийският Леополд прочети първо какво е правил в Конго и др. забогатял от кау учу.
Последните години арабската пролет бе провокирана от... Убиха напр. Саддам, сега трябва да изтрепем ислям ист ите.
Колкото Ебола, при прост народ и слаба държава ,какво се очаква. И ваксина няма.
Според мен в графиката ина заразените / починалите има неточност, която се отнася за Испания.
Заразата напредва бавно заради дългия инкубационен период (до 21 дни), но страшно ефективно. Погледнете Нигерия на иконографиката. Спомням си новината отпреди месеци когато там беше регистриран първият случай. След това още неколцина. Да, все още са "едва" няколко десетки, но броят нараства ЕКСПОНЕНЦИАЛНО (макар и с дълга времеконстанта). Всеки заразен е малко семе, от което може да порастне огромно дърво! В ДР Конго (бившия Заир) също вече са "едва" няколко десетки. Огромна и рядко населена територия е, но преносителите очевидно са пътуващи хора, а населението живее концентрирано на групи (в населени места).
Заразата в Западна Африка започва през декември 2013 г. Вижте къде е сега, след по-малко от година! "Едва" няколко хиляди заразени (почти 10000).
Дано ни спаси Бог и от тази напаст!!!
Може и да отменя полетите си по Коледа и Нова година. Да видим как ще се развива заразата в Европа до средата на декември... Ако вече са "едва" няколко десетки регистрираните заразени... ще празнувате без мен. По-следващата равносметка ще е в началото на лятото...
За сравнение: ето каква е била ситуацията (иконографиката) в началото на септември:
014/09/09/2377478_kolko_oshte_moje_da_se_vloshi_ep idemiiata_ot_ebola/
http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/sviat/2
"големите градове стават основни центрове на заразата" (от септемврийската статия)
/file_1/ver_1317144880/basicguide.pdf
Логично. Най-чести контакти между хората с обмен на телесни течности, преки и непреки - примерно пот и маз от дланите на ръцете.
Човек отделя по около унция фини прахови частици от тялото си за ден, а също и микроскопични частици с издишания въздух. Вижте илюстрацията на страница 8-ма (9-та на PDF документа) тук:
http://www.pmeasuring.com/wrap/filesApp/BasicGuide
В момента съм в Копенхаген. Вчера в един супермаркет видях мъж, пазаруващ със огромна (не от ония хартиените, а с филтри) маска на лицето си.
Признавам си - бях изумен!...Дано не е началото на нещо, с което ще трябва да свикна да виждам, а недай си Боже и да се наложи сам да нося един ден...
До коментар [#1] от "mihomen":
можем да прибавим и засиления миграционен натиск оттам...
"Вчера в един супермаркет видях мъж, пазаруващ със огромна (не от ония хартиените, а с филтри) маска на лицето си."
До коментар [#8] от "Walter_White":
Бил е само един. Плашещото ще е когато всички сложим маски. Носът и устата са нашите основни "филтри" за прашинки. Но заразата може да попадне и върху кожата по откритите части на тялото.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.