Залогът Кобане
Малкият кюрдски град се превърна в символ на международната война срещу ИДИЛ и показа колко несигурен съюзник е Турция


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Групировката "Ислямска държава в Ирак и Леванта" (ИДИЛ) току-що е превзела важен команден пункт в сирийския град Кобане и командирите й са се събрали в завзета сграда, за да отпразнуват поредната си победа срещу далеч по-малобройните и слабо въоръжени кюрдски отряди. Когато подът и стените започват да се тресат, те вероятно вече са осъзнали, че това е капан.
Секунди по-късно цялото здание се срива върху главите на джихадистките лидери. Едната версия гласи, че кюрдите тактически са се изтеглили от сградата в източния край на Кобане, като предварително са я минирали. Според друга версия става дума за американски въздушни удари. Но във всички случаи историята, разказана пред "Капитал" от два различни източника и потвърдена от репортажи в местни медии, показва повратния момент в битката за Кобане на 19 октомври. В този ден ислямистите са лишени от голяма част от командната си върхушка и напускат пределите на града. Което съвсем не означава, че са спрели да представляват сериозна опасност.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
17 коментара
Статията дава обективна представа за обстановката около Кобане. Все пак не разбрах какъв е резултатът от тези 135 въздушни удара. Колко пикапа, танка и БТР-а на ИДИЛ са унищожени.
Турция постъпи с кюрдите в Кобане точно както Сталин постъпи с Вършавското въстание. Сталин наблюдаваше и чакаше Хитлер да изтрепи бунтовните поляци и след това да навлезе във Варшава.
Но на Ердоган не му се получи. Кюрдите оцеляха и ще участват в подялбата на резултатите от тази война - ще получат повече автономия а защо не и своя държава.
До коментар [#1] от "Julian Mall":
Предполагам, че точният брой просто не може да бъде установен и затова липсва такава информация.
До коментар [#3] от "Ангел":
За точният брой на човешките жертви може би но унищожените механизирани единици не е никакъв проблем да бъдат отчетени.
В статията липсва един важен факт - сирийските кюрди се протипоставят иракски кюрди да воюват в Сирия поради опасението, че иракските кюрди ще поемат управлението. Второ, статията подвежда с информация за правата на кюрдите в Турция през 1920г., като удобно прикрива, какво е положението днес. Например, имат ли право политически партии да агитират на кюрдски език?
Публикувано през m.capital.bg
До коментар [#5] от "selchuk.emin":
Точно. Сирийските и турските кюрди не желаят да участват в концепцията на Барсани, кюрдска държава под негово ръководство.
Те преследват друга цел, автономни региони в състава на съществуващите държави, Турция , Сирия.
Една вътрешно кюрдска война би предизвикала националистични тенденции в 4 те държави с кюрди, Турция , Сирия, Ирак , Иран и изостряне на отношенията между тях.
И тогава ислямският халифат не само няма да бъде отслабен, точно обратното, идеални условия за неговото развитие.
Снабдяването на Барсани с оръжие , е голяма грешка.
Много много точно описано. Браво !
И все пка Кщрдите не залужават ли да имат държава? До кога ще са мачкани от Турция ?
Много добра статия!
Честно казано, нелоша статия, ако вестникът беше американски, или беше препечатка от такъв. Не заради фактологията, а заради гледната точка. А гледната точка е от дрон. Липсва гледната точка на Кобане. На хората там. И анализ, какво по дяволите, ни интересува това в България. Естествено, че ни интересува, и е важно, дори е критично важно. Но това е обща култура, а в статията липсва напълно, стилът е някак напълно безличен и след първите два абзаца звучи като съкратен бюлетин на БТА от времето на соца.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.