ЕС бе очарован да види синия си флаг със златни звезди да се развява над барикадите в Киев. Това затвърди имиджа му на стожер на демокрацията във време на съмнения и икономически проблеми, пише Reuters. Но близо година след първите протести на Евромайдана сред някои кръгове в Брюксел се усеща разочарование от оказаната помощ за Украйна. Според тях с проявената щедрост от ЕС да отмени вносните мита и да финансира газовите доставки от Русия за Киев може да е злоупотребено, а част от украинския елит може да заговорничи с Москва, дори когато боевете в Източна Украйна ескалират отново.
"Украинците манипулират ЕС", твърди официален представител от Брюксел, според когото съюзът едва сега осъзнава необходимостта да защитава по-добре собствените си интереси. "В определени части от украинското правителство може да има интерес за сътрудничество с руснаците и използване на ЕС", казва той. Подобни възгледи бяха отхвърлени като "абсолютна безсмислица" от украинския посланик в ЕС Костянтин Елисеев. Той нарича спекулациите за тайни сделки между Киев и Москва "руска пропаганда" и казва, че има пълно доверие в сътрудничеството с ЕС.
Възникнали съмнения
В общественото пространство подкрепата на ЕС за украинския президент Петро Порошенко и за новоизбрания парламент е силна. Но в частен разговор тя е поставяна под съмнение от някои в Брюксел заради огромната корупция, влиянието на олигарсите и подозренията за сътрудничество с Москва. "Може би хората са се хванали на въдицата за бедната, малка Украйна. Но те не са толкова наивни и се пробуждат", казва анонимен дипломат от ЕС.
Това би могло да затрудни бъдещите преговори между ЕС и Украйна и да доведе до по-настоятелни искания към Киев за реформиране на политиката и икономиката на страната. Най-проблематични за Порошенко ще бъдат подновените преговори с Москва и Брюксел за руския газ след сделката отпреди 10 дни, с която се подновяват доставките за зимата. Препирните за това провокираха безпокойството на ЕС относно връзките на Киев с Москва. "Въпреки пролятата кръв в Източна Украйна и двете страни в конфликта са доста склонни да си сътрудничат в изнудването на Европа. Колкото и да им даваме, те винаги ще искат повече", твърди висш дипломат от ЕС. Също спешни ще бъдат усилията на Украйна да въведе нужните реформи, ако иска влизане в сила на търговското споразумение с ЕС от 1 януари 2016 г.
Брюксел отмени митата върху вноса от Украйна, но разреши на Киев да запази тарифите за украинския бизнес, който също така търгува свободно с Русия. Но представители на ЕС твърдят, че едностранните ползи не могат да траят до безкрай и Украйна трябва да спазва задълженията си. "Украинските олигарси спечелиха най-доброто от двата свята", коментира висшият представител от Брюксел. И допълва, че бизнеси от ЕС са започнали да се оплакват от нечестната търговия. "Имам съмнения дали накрая споразумението с ЕС ще бъда напълно приложено така, както е било подписано. Смятам, че след шест месеца ЕС ще преговаря отново с украинците и руснаците и те ще стоят от една и съща страна на масата. ЕС ще се събуди", твърди той.
В момента Украйна се намира в средата на геостратегическата конфронтация между руския президент Владимир Путин и Запада. В Брюксел като цяло има симпатии към Порошенко. "Не можеш да го обвиняваш, че изиграва една слаба ръка по най-добрия начин, по който може, с оглед на своя собствен национален интерес", обяснява дипломат от ЕС.
Кой с кого играе
Най-трудната част от газовата сделка бе да се задоволят исканията на Москва за гаранции от страна на ЕС, че Украйна ще има нужните средства, за да плаща за нови доставки. Представители както на Русия, така и на Киев подчертаваха, че врътването на кранчето за Украйна ще наруши доставките за ЕС, повечето от които минават през украинска територия. Втори висш представител на ЕС, който е бил в залата за преговори, казва, че двете страни са имали общ интерес за това ЕС да отвори портфейла си. "Те не си стиснаха ръцете, когато започнахме, но тези хора се познават един друг по-добре, отколкото аз тях", твърди той.
Но посланик Елисеев отхвърля всякакви предположения, че украинските власти може да са били в заговор с Русия: "Как може да координираме позициите си със страна агресор", пита той, допълвайки, че ЕС първи е предложил да бъде гарант в газовата сделка. | Капитал Daily
Все още подкрепа
Все пак мнозина в Брюксел са склонни да продължават да проявяват разбиране към Украйна. Андрей Пленкович, хърватския председател на делегацията по Украйна на Европейския парламент, вижда проведените през миналия месец украински избори като гаранция за ново начало на партньорство с ЕС: "Украинците избраха европейския път. Ние сме тук, за да им помагаме и да ги поддържаме." Той признава, че страната е изправена пред предизвикателства, включително да извърши реформи и да възприеме европейските норми, но допълва, че е сигурен, че украинският бизнес ще се адаптира и ще стане по-конкурентоспособен. "Как може да изискваш реформи от страна, която е във война? Не мога да си представя, че ЕС ще ги изостави. Това не е в негов стил", твърди друг висш дипломат от ЕС. Но според него възможността украинските олигарси да се наслаждават на "свободна търговия от Лисабон до Владивосток" няма да продължи завинаги. И допълва: "Най-голямата грешка бе подценяването на украинския народ – от нас, от Янукович, от Путин. Никой не очакваше Евромайдана. Така че нека изчакаме и да видим какво ще се случи в бъдеще."ЕС бе очарован да види синия си флаг със златни звезди да се развява над барикадите в Киев. Това затвърди имиджа му на стожер на демокрацията във време на съмнения и икономически проблеми, пише Reuters. Но близо година след първите протести на Евромайдана сред някои кръгове в Брюксел се усеща разочарование от оказаната помощ за Украйна. Според тях с проявената щедрост от ЕС да отмени вносните мита и да финансира газовите доставки от Русия за Киев може да е злоупотребено, а част от украинския елит може да заговорничи с Москва, дори когато боевете в Източна Украйна ескалират отново.
31 коментара
Какво пречи ЕС да начерта курс и да си го спазва? То и аз искам много работи, ама ...
Не Украинците , ЕС е първа икономика в света , и игрите ги играят втория третия и т.н.
Най-после в ЕС започват да разбират че хората и от двете страни са израстнали в една система където основното е не производството, а разпределението (българската формула за ножа и хляба). Така че в борбата за разпределението на чужди пари : "...и двете страни в конфликта са доста склонни да си сътрудничат в изнудването на Европа. Колкото и да им даваме, те винаги ще искат повече"
Украинците с цената на живота на своите синове преграждат пътя на Путин към Европал Вместо нашите деца загиват техните деца. Сигурността струва пари.
Такива ли сте ,вярващите , [#4] "Иван К":
До коментар [#5] от "oyh53308658":
"Такива ли сте ,вярващите"
Вярвам на географията. Путин не може да стигне до Румъния без да прегази Украйна. Не може да стигне до България без да прегази Румъния.
Руснаците не ги кефи, че украинците искат ЕС.
До коментар [#6] от "Иван К":
Вие мислите вместо Путин.
Явно предстои да заместите и Господ...
Ако се решите да потърсите помощ, телефонът на клиниката ни го има в интернет. Просто напишете "психиатри" в гугъл...
Е, статията е малко рефлекция на рефлекция. Има съмнение за съмнение и т.н. Да отсеем страховете от фактите:
- Русия изпрати войници в Крим и под дулата на автоматите им призна набързо спретнат референдум (да сравним с референдума с Шотландия!?). Руския президентът излъга света че ги няма, а после с усмивка каза, че да, били там.
- Русия всъщност воюва с Украина на Украинска територия. Това
се казва агресия. Но Русия отново лъже: защо войниците и умират в неизвестни места било държавна тайна, тези които воювали там били всъщност в отпуска, военната техника била трофейна и т.н. Съшито с бели конци, нагло и придружено с пропаганда насаждаща омраза и съпостъвима с тази на 3 райх.
Украина е в много нелека ситуация с кое по напред да се бори: с пронизана от корупция и руски интереси държавна администрация, с военната агресия на Русия или с бедноста и нетърпението на собствените си граждани да видят как нещата вървят на към по-добре.
Западняците най-после разбраха, че с историята могат да се преборят, но с географията не могат. Щото историята може да се манипулира, но географията не може. Украйна ще продължи икономическите си връзки с Русия и няма сила да спре това. Никакви демократични ценности не биха компенсирали загубата на руския пазар. А всъщност това не е ли основно право на една суверенна държава? И в името на какво искат да и отнемат това право?