Изходът от неделния балотаж на президентските избори в Румъния, меко казано, изненада не само населението, но и повечето социолози. Следващият президент на Румъния ще бъде кметът на 150-хилядния град Сибиу и етнически германец Клаус Йоханис. На първия тур на 2 октомври той изоставаше с цели 10 процентни пункта от премиера Виктор Понта. Заради убедителните 40% подкрепа за лявоцентристкия министър-председател в прогнозите дори не се говореше за оспорван балотаж.
В крайна сметка обаче след приключването на изборния ден не можеше да се определи победител, защото в екзитполовете разликата беше една десета от процента. Крайният резултат при над 80% преброени бюлетини показа разлика между двамата от близо 10 пункта - 54.81% за Йоханис срещу 45.18% за Понта. Хиляди противници на правителството излязоха да ликуват по улиците в неделната вечер. Премиерът призна поражението си и поздрави победителя, издигнат от две дясноцентристки партии.
Активност в чужбина
Огромната изненада се оказа активността на избирателите в чужбина, която според мнозина се е оказала решаващият фактор за поражението на управляващите. Близо 4 милиона румънци живеят зад граница и пред урните в неделя се явиха близо половин милион от имащите право на глас. Общата избирателна активност достигна 62% - най-високата на президентски избори от близо 20 години насам. След първия тур именно скандал, свързан с гласуването в чужбина, доведе до оставката на външния министър Титус Корлъцян. Тогава много румънци в други държави се оплакаха, че не са могли да упражнят правото си на глас, и обвиниха правителството на Понта, че съзнателно възпрепятства гласуването зад граница. Корлъцян обаче отказа да увеличи избирателните секции с аргумента, че няма законово основание за това, и се оттегли от поста.
Според Reuters в чужбина живеят до 4 милиона румънци, повечето противници на лявото правителство. Въпреки че обикновено малка част от тях гласуват на избори, те могат да влияят на резултатите. Скандалът с външния министър сплоти лагера от противници на Понта, а румънската диаспора показно гласува на втория тур. Световните медии показаха кадри с дълги опашки пред посолствата в европейски страни. "За да гласуват в избирателната секция, отворена в румънския културен институт в Лондон, хора бяха пристигнали още в нощта преди изборите и при отварянето на секцията сутринта пред нея вече имаше хиляда души", разказва румънският посланик във Великобритания Йоан Жинга и допълва, че в секцията в консулството на обед опашката от желаещи да гласуват е стигала два километра. Телевизионни репортажи от Мюнхен показаха как наредилите се на опашка размахват четки за зъби, за да демонстрират колко дълго са готови да чакат, за да пуснат гласа си.
"Скъпи румънци, днес бяхте феноменални", каза Йоханис пред събралите се в столицата. "Видяхме голяма избирателна активност и искам специално да благодаря на гласувалите в чужбина", допълни той.
Трудностите предстоят
Reuters прогнозира, че с Йоханис като президент политическото напрежение ще се поднови, защото той ще трябва да работи с едно враждебно парламентарно мнозинство. Самият Виктор Понта изключва да подаде оставка след поражението си и казва, че неговият социалдемократически съюз ще остане на власт до редовните парламентарни избори през 2016 г.
Румъния излиза от период на болезнени бюджетни съкращения, икономиката ще нарасне с над 3% през 2014 г., но корупцията и укриването на доходи са масови, а напредъкът в реформите и свиването на раздутия държавен сектор са твърде бавни. Самият Йоханис обеща да съхрани независимостта на съдебната система и крехкия прогрес в борбата с корупцията. По време на кампанията си той разкритикува проектозакон, който би позволил амнистия в някои случаи, което според критици би предпазило някои политици. Йоханис обеща още икономически, здравни и образователни реформи, както и да създаде благоприятен климат за инвестиции.
Джентълменът в румънската политика
Още преди да попадне в голямата политика, кметът на трансилванския град Сибиу Клаус Йоханис, 55-годишен, вече беше легенда - сериозният германец, който мълчи и действа, разказва БТА. Той е възприеман като джентълмен в изпълнената с грубост и бъркотия румънска политика. Йоханис произлиза от семейство на трансилвански саши (етнически германци), които след пенсионирането си през 1992 г. емигрират в Германия. На въпрос защо не е последвал примера на родителите си Йоханис признава, че съпругата му не била съгласна. Кармен Йоханис е преподавател по английски език в колеж в Сибиу. Двамата нямат деца.От 2000 г. Клаус Йоханис е кмет на Сибиу, преизбиран през 2004 г., 2008 г. и 2012 г. През 2007 г. градът беше културна столица на Европа, което му донесе слава и пари. Кметският мандат обаче донесе на Йоханис и съдебни проблеми. През 2009 г. той беше разследван от Националната дирекция за борба с корупцията за злоупотреба със служебно положение. Същата година Националната агенция по прозрачността се самосезира, обвинявайки го в конфликт на интереси. Йоханис атакува решението в съда и спечели процеса през 2010 г. Три години по-късно Националната агенция по прозрачността издаде ново решение за несъвместимост, като Йоханис отново спечели процеса в Апелативния съд в окръг Алба, но предстои произнасянето и на Върховния касационен съд.
Популярен на местно ниво, Клаус Йоханис не беше политически играч на национално равнище до 2009 г., когато бе предложен за премиер. Въпреки че през 2007 г. го бе наградил с национален орден, президентът Траян Бъсеску отказа да го назначи.
Завръщането на Йоханис в голямата политика беше изненадващо - през 2013 г. тогавашният лидер на Национално-либералната партия Крин Антонеску го покани в партията и го издигна до първи заместник-председател. Отхвърлената номинация на Йоханис в началото на 2014 г. за вътрешен министър и вицепремиер се оказа формалният повод за разпадането на съюза между социалдемократите на Понта и либералите на Крин Антонеску.
След изборите за Европейски парламент, на които Национално-либералната партия не се представи много убедително, Йоханис пое лидерския пост от Крин Антонеску, а след това бе издигнат и като кандидат за президент. Наричан Германецът от опонентите си, той казва, че неговото семейство живее в Румъния от 500 години. По време на предизборната кампания представители на Социалдемократическата партия обвиняваха Йоханис, че "не е истински румънец", че няма деца и че предпочита да инвестира в недвижими имоти.
Изходът от неделния балотаж на президентските избори в Румъния, меко казано, изненада не само населението, но и повечето социолози. Следващият президент на Румъния ще бъде кметът на 150-хилядния град Сибиу и етнически германец Клаус Йоханис. На първия тур на 2 октомври той изоставаше с цели 10 процентни пункта от премиера Виктор Понта. Заради убедителните 40% подкрепа за лявоцентристкия министър-председател в прогнозите дори не се говореше за оспорван балотаж.
В крайна сметка обаче след приключването на изборния ден не можеше да се определи победител, защото в екзитполовете разликата беше една десета от процента. Крайният резултат при над 80% преброени бюлетини показа разлика между двамата от близо 10 пункта - 54.81% за Йоханис срещу 45.18% за Понта. Хиляди противници на правителството излязоха да ликуват по улиците в неделната вечер. Премиерът призна поражението си и поздрави победителя, издигнат от две дясноцентристки партии.
20 коментара
Усложненото гласуване в чужбина на първия тур е изиграло същата роля на катализатор, която при нас изигра забраната на емигранти да притежават земеделска земя. Сега чак разбираме защо Доган, който цялото време беше против такава поправка, щом разбра че ГЕРБ ще се въздръжи от гласуване срещу ветото на президента, услужливо си предостави гласовете на БСП, за и помогне да затъне още повече в собствената си глупост.
До коментар [#1] от "cinik":
Катализатор или не, но се виждат попринцип какви са нагласите на хората живеещи и работещи в нормалните страни.
То затова ДПС и БСП като чуят за електронен вот са готови да докарат вода от девет дерета , за да обяснят как това не може да стане. Но и това ще стане и да се надяваме най-после да изкараме няколко години без да ни рестартират, за да стигнем поне до долните нива на нормално подредения живот.
До коментар [#2] от "tsvetko_51":
Не случайно още с идването си комунистите побързаха да направят източния блок концлагер с изходни визи. И не случайно пропукването почна оттам, където бяха оставили малко свобода на придвижването, като Унгария и Полша.
А за да е феноменът пълен, виждаме как емигранти от "червените крепости" на България като видинско, врачанско, плевенско и т.н. гласувайки като емигранти от Испания и Италия, не дават на БСП и шанс за 4%
Дали въпросните гласоподавателите зад граница са ги водили с автобуси и дали повечето от тях не са могли да четат и пишат на румънски? Съседи сме, но за някои неща сме доста далече.
Много изостават: нямат си добър организатор, нямат си фалирала банка, нямат си дори балканския феномен журналист-политик-подлога.
Румънците пак се движат с десетина-петнайсет години след нас. Българите си избраха етнически германец за мисистър-председател, но единственото което остана след него е Бодигардът му... :-)
До коментар [#4] от "victorius":
няма страшно ,задължителния вот ще обърка много сметки ,най вече на тези с автобусите от Турция и по Бузлуджа ,изведнъж ще се окажат мижаааво малцинство от които нищо не зависи
Позицията на мнозинството румънци в чужбина, както и на интелигенцията в страната, бе срещу левия кандидат Понта. Явно и обикновенните граждани не са го подкрепили. И да, Румъния не е България, нито е зад нея.
И наш Боце ще е изненадан ако иска да става Президент а мат'ряла вземе, че гласува за някой от малцинството и той да се окаже етнически Германец. :-)
Как само ще звучи а ! :-)
Само да не вземе пак да се тръшне в Правителствена с високо кръвно.:-)
ЕС доуточнява ваксата срещу действащият комунизъм и май са на прав път това е лекарството.
Настоявам за раферендум и електронно гласуване.Ако няма ел.гласуване поне по пощата.
Започна масово отрезвяване сред емигрантите на бившите соц. страни.. Всеки , който е живял нормално в Европа, САЩ или канада - е прогледнал и знае защо не иска некадърни и крадливи комунисти на власт.. Всеки емигрант иска да види родината си такава, каквато е тя ТАМ - в новата му родина..