Ликът на руския президент Владимир Путин е на първите страници на германските вестници, а отношенията между Берлин и Москва са основна тема за германските политици от месеци насам, пише британската ВВС.
Тази седмица в реч в Австралия канцлерът Ангела Меркел индикира, че търпението й към Русия относно кризата в Източна Украйна се изчерпва. "Тя бе незаменимият събеседник на Запада с Путин", казва Джуди Демпси от института Carnegie Europe. Меркел говори руски, а Путин – немски. И двамата изпитват респект един към друг. Техните страни имат трудни отношения – бурна история, съчетана с икономически връзки. Четири хиляди германски компании правят бизнес с Русия. В неделя германска телевизия ARD излъчи ексклузивно интервю с Путин, в което той каза, че санкциите срещу неговата страна вредят не само Украйна, но и на германската икономика.
Хвърлена ръкавица
Путин и Меркел прекараха няколко часа в разговори през уикенда по време на срещата на Г-20 в Австралия. Те са говорили по телефона близо 40 пъти от началото на украинската криза досега. След което в понеделник германският канцлер държа реч в Сидни. В нея тя каза, че Русия "нарушава териториалния суверенитет на Украйна" и Европа ще продължи да й оказва натиск. Меркел заяви, че разбира руските опасения, че Киев се сближава с НАТО, но подчерта, че е "просто недопустимо да забраниш на страна" да подпише търговско споразумение с ЕС.
Джуди Демпси смята, че Меркел вече не вярва на Путин. Списание Spiegel потвърждава това: "Канцлерът вярва, че това, което руският президент казва, се различава от онова, което прави." Речта на Меркел в Австралия е определяна като най-открито критичната към Путин досега. "Тя хвърли ръкавицата", написа популярният таблоид Bild. И описа речта й като "твърд удар", непривичен за лидер, известен със своя предпазлив публичен изказ.
Но дали тя бележи повратна точка в германската политика?
Определено изглежда, че има смяна на тона, който доскоро бе умерен. Германия отказа да подкрепи още санкции срещу Русия, предпочитайки да се фокусира върху хуманитарната ситуация в Украйна и върху усилията за окончателно примирие. Външният министър Франк-Валтер Щайнмайер подкрепя този подход. Той заяви, че Путин разбираемо иска да бъде равнопоставен с останалите влиятелни световни сили, но това не оправдава нарушаването на международното право, когато анексира Крим.
Без оптимизъм
През седмицата Щайнмайер пътува до Москва и това бе първата му визита там от анексирането през март. Въпреки че той и другите европейски външни министри не разшириха санкциите срещу Русия само 24 часа по-рано, неговият тон бе безкомпромисен. "Няма причина за оптимизъм в сегашната ситуация", заяви той по време на съвместна конференция с руския външен министър Сергей Лавров.
Щайнмайер предупреди, че Европа е на кръстопът и има опасност от мълчание вместо диалог и конфронтация вместо сътрудничество. Според него Германия и Русия имат напълно различни гледни точки относно конфликта в Украйна, който скоро няма да се разреши. "Ние все още за съжаление сме в ситуация, в която сме далеч от устойчива деескалация на кризата и от намиране на политическо решение", коментира Щайнмайер. По думите му след две-три седмици ще стане ясно дали неговите разговори с Путин са помогнали.
Той разговаря с украински и руски официални лица в Киев и Москва, за да предотврати нова ескалация на боевете в Източна Украйна. Същевременно Путин също използва твърд тон. Той каза пред свои привърженици, че САЩ искат да покорят Русия, но никой не е успял досега и няма да успее в бъдеще.
Преди малко повече от седмица германският канцлер наблюдава фойерверките в чест на 25-годишнината от падането на Берлинската стена. Тази седмица Меркел, която е отраснала в Източна Германия и е изпитала комунизма от първа ръка, заяви в Австралия по повод кризата в Източна Украйна: "Кой би помислил, че 25 години след падането на Берлинската стена, след края на Студената война, на разделението в Европа и на разделението на света на два блока, нещо такова може да се случи точно в сърцето на Стария континент."
Ликът на руския президент Владимир Путин е на първите страници на германските вестници, а отношенията между Берлин и Москва са основна тема за германските политици от месеци насам, пише британската ВВС.
46 коментара
"Джуди Демпси смята, че Меркел вече не вярва на Путин."
Само пълен олигофрен може да вярва на Путин, след всичките му нагли лъжи.
но подчерта, че е "просто недопустимо да забраниш на страна" да подпише търговско споразумение с ЕС.
Тогав България , Унгария , Австрия , Италия ... спокойно могат да подпишат за Южен Поток.
До коментар [#5] от "bolgaroliub":
За тия дето накараха Роснефт да вземе на пожар $40млрд. от пенсиония фонд.
" ... трилиона на данакопладци"
Това беше направо върховно! Невежество, разбира се. Т.нар. "данакопладец" всъщност вероятно е "данъкоплатец", т.е. лице, което плаща данъци. При такива българолюби какво да очаква човек от българофобите?!
Прекалено много му отстъпваха на Путин и той реши,че всичко е позволено.И както казва българската поговорка,то бива,бива,но бивол курбан не бива.Т.е.страшно си прекалил.