Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Европейската комисия представи в сряда инвестиционен план, с който да съживи икономиката на ЕС и да намали безработицата в съюза.
Той е съставен от три основни елемента. Първият е създаване на нов Европейски фонд за стратегически инвестиции (EFSI), гарантиран с публични средства и с цел да мобилизира поне 315 милиарда евро допълнителни частни инвестиции в периода 2015-2017 г. Това са два пъти повече инвестиции спрямо досега и се равняват на 2% от БВП на ЕС.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
13 коментара
Няма нужда от европейски фонд за инвестиции - пари има много, не сме 2009 г. Трябват реформи в страните от южна Европа и европейските институции. Като се направят реформите, инвестициите сами ще дойдат. Няма как да излекуваш остър апендицит с витамини и топла супа без операция.
До коментар [#1] от "haralampi": Съгласен съм! Но за политиците в Европа да харчат е по-добре отколкото да икономисват. Дано пуснат парите за инфраструктура (а не за по-лекомислени проекти), че дори в Западна Европа тя взе да дава фира.
Тия пръдливи бюрократи от Брюксел са много забавни. Щели да правят инвестиции, да намалят бюрокрацията и да минимизират разходите. А първото което правят с този нов фонд е да е да назначават комитети, да ангажират местни бюрократи и какво ли не. Същата история като с еврофондовдте. Ако парите там се даваха директно на принципа на това какво е нужно щеше да има много по голям ефект. Сега създават конкурднтни фирми, които обаче са конкурентни не на пазара а на опашката за пари от Брюксел.
Субсидии на никой за нищо не са помогнали.
Единствената реална помощ е да те научат да се оправяш сам.
Например - вместо критика на съдебната ни с-ма да се договори съдебен борд и заедно със съдии от западна европа да се променят процедурите, сроковете и начина на правораздаване.
А със субсидиите се постига това, че в БГ въпреки перфектните условия не може да има селско стопанство - защото субсидиите на запад са в пъти по големи!!!
Мирише на комунизъм...
Европа се опитва да повтори печалния опит на Япония от 90-те до 2012г
За това време дълга на Япония достигна 200% от БВП. Насториха де що може магистрали и мостове и нула ръст насреща.
Решението и тогава в Япония и сега в Европа е парична политика, а не фискална.
ЕС върви на разпад с подобни малоумни политики.
До коментар [#5] от "dr_t":
Направо си смърди отвсякъде...
Имаш хрема.
Интересни са ми изказвания от типа, това няма да работи, не става и въобще отхвърлящи, но не казващи защо и не посочващи какви според авторите им са по-добрите и печеливши направления.
И забележете, в същото време, най-пренебрегвани са изборите за ЕП - а нали това е времето и там са хората, дето ние ги пращаме, така да си свършат работата, че ако не по-добре, да не ставаме по-зле.
Ама не, ние и не само ние, а по-голямата половина от ЕС стоим над тези работи, а иначе имаме, при това остро-критично мнение.
Има и един друг ансурд, който е типичен за ЕП, това са така наречените евроскептици, в същност върли противници на целокупния съюз. Може ли някой да ми обясни, по силата на какво, на противниците на съюза, ще осигуряваме чудесна заплата и условия да разрушават същия този съюз със средствата за комуникация и от трибуната на ЕП и всичко това директно заплатени от всеки един от нас?
Ами да си направят един анти-ЕП, да си намерят кой да го финансира, да превземат властта в отделните страни, да излязат от ЕС и да се самоопределят както искат - в Азия, или Америка, може някои и в Африка ( въпрос на вкус казало кучето и си облизало г..а:)).
тоест, ще мога да ида в общината, ще нося проект, там ще ме посрещнат хубави, умни, морално извисени хора, няма да ми поискат процент, ще разгледат проекта ми и ще дадат неутрално мнение?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.