Малко или нищо
Планът на Обама предлага временно облекчение за милионите нелегални имигранти в САЩ. Гневът на републиканците може да попречи за истинско решение
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Когато в деня след обявяването на плана си за справяне с нелегалната имиграция американският президент Барак Обама се отправи към Лас Вегас, посещението му преливаше от символика. От една страна, хората с нередовен статут съставляват почти 8% от населението на Невада, което е повече в сравнение с всеки друг щат. А от друга - едва ли има по-подходящо място от столицата на хазарта, където да отиде един президент, току-що заложил на карта остатъка от мандата си.
Никой не отрича, че счупената и несправедлива американска имиграционна система има спешна нужда от ремонт. И в този смисъл президентът е прав да действа, още повече след като Конгресът, блокиран от политически войни, не може да го направи. Парализата във Вашингтон остави на Обама две възможности - да позволи раната да продължи да загнива или да опита да приложи лечение в рамките на възможностите си. Той избра второто, като реши да заобиколи Конгреса с изпълнителен указ.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
5 коментара
Обама, моля те, не връщай Българите обратно.
Републиканците са едни най-обикновени комунисти - и в мисленето , и в действията си, и особено в демагогията си..
За тях не е важно дали Америка се развива добре или зле - важното е деократите да не са на власт, да се харчат масово пари за войни и оръжия, и да не се накърняват правата на НАЙ-БОГАТИТЕ... като се вгледате в лицата на републиканците, ще видите и краси преманов; и руменчо овчаров; и #КОЙ, ....
Подчертавам - най-богатите, защото средно богаттите, логично мислещи американци (1-2-3 милиона капитал) са демократично, про-демократски настроени.
Нелепи са твърденията в тази статия относно бъдещата заетост и нови работни места. Напротив - нелегалните имигранти са необразовани, не знаят английски език и работят в най-добрия случай минимална надница 6-7 долара! Като им се даде статут и почнат да искат повече пари моментално остават без работа и се нареждат за помощи!
На минимална надница работят най вече и в огромни бройки тийнейджъри, студенти и американци, които не могат да си намерят друга работа поради липса на време заради обучение, криминално минало, семейни задължения, специални нужди и др. Повечето нелегални работят в индустрии където американците не искат да се хващат на работа - строителство, кланници, ферми - в мнозинството от случаи и като нелегални им плащат над минималната надница защото не може да се намери работна ръка за тежките условия на труд в опредлени отрасли. Няма да останат без работа като получат статут, най много да се квалифицират за по-добра работа или да си отворят собствени фирми, а работодателите им ще са принудени да плащат повече, което е добре откъм данъци, потребление, работни условия и пр, ползи много, дори и престъпността намалява като се намали броя на нелегалните. Ако само в надницата беше проблема, има достатъчно американци, които могат да бъдат наети без да има нужда да се прибягва до наемане на нелегални, което е наказуемо с големи глоби и потенциално затвор. А английски се учи, примерно тези с легален статут на бежанци се записват на безплатни курсове по английски в колежите и до 1-2 години си говорят доста добре, а децата им знаят английски по-добре от родния си език.
Няколко момента от вътре в системата които естествено не могат да бъдат уловени от временния читател отвън:
1. Това е най- мащабната реформа засягаща 4.5 милиона нелегални имигранти, главно от Мексико, хора свързани със системата за защита на испаноговорящите латинска имиграция и политика. За сведение легалните испаноговорящи в САЩ в момента са 13.2% от населението, докато афроамериканците са 13%. Досегашните амнистии на Рейган и Буш старши са засегнали общо 880,000. Основната група тук са "мечтателите"- хора докарани като деца от родителите си нелегални, много от които са получили образованието си в САЩ и не познават т.н. " родина".
2. Пролучаването на временен статус от типа работна виза не дава право на социални помощи. Нещо повече, процесът изисква да се докаже че кандидатът и семейството му няма да са в тежест на американския данъкоплатец. В интерес на истината федералният бюджет ще получи доста сериозни суми от плащанията за работната виза от водещия кандидат и членовете на семейството му.
3. Решението на Обама е основно политическо предвид изборите за ПреИдент през 2016 и т.н. "Президентско наследство" т.е. с какво ще
бъде запомнен. В случая той остави на сухо една от най-мощните бизнес групировки поддържаща промяната на имиграционния процес - хората от информационните технологии и производствата. Те очакваха увеличаване броя на работните визи за специалисти над сегашния таван и не го получиха.
Общо казано работа предстои. Не зная на какво основание авторът тук твърди че американската имиграционна система е "счупена" и " несправедлива" - липсват критериите и фактите по които се прави това заключение. Има много да се работи, но не са много държавите в света приемащи един милион законни имигранти, плюс милиони незаконни оставени д работят в страната.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.