Трите основни проевропейски партии в Молдова, изглежда, ще могат да формират коалиция след изборите в неделя, въпреки че първа стана проруската социалистическа партия. При обработени около 87% от бюлетините тя има 21.5%, а трите дясноцентистки партии – либерлдемократи, либерали и демократи – общо 44 на сто от гласовете на избиратели, което е достатъчно, за да формират мнозинство в 101-местния парламент. Това означава 54 депутати, което е отстъпление от досегашните 57 депутати. Либералдемократите имат 19.2%, Демократическата партия – 15.8%, а Либералната – 9.4%.
Изненадата
Агенция Reuters припомня, че все пак резултатът на социалистите е изненадващо висок. Освен това комунистическата партия, която държи да се преразглежда споразумението с ЕС, е на трето място със 17.8%, въпреки че социолозите предвиждаха повече. Трипартийната коалиция начело с премиера Юрие Леанца от либералдемократите управляваше Молдова по пътя към европейска интеграция от 2009 г. По-рано тази година властите в Кишинев подписаха ключовото споразумение за асоцииране с ЕС заедно с Украйна и Грузия.
Вотът в неделя беше белязан от сепаратисткия бунт и кървав конфликт в Източна Украйна, а социологическите прогнози хвърлиха светлина върху разделението в една от най-малките и най-бедни държави в Европа. Освен това слабият напредък в борбата с корупцията и провеждането на реформи, както и натискът от страна на Русия за промяна на курса повдигнаха въпроси за способността на коалицията да остане на власт. "Трите партии, чиято стратегическа цел е европейската интеграция, няма да имат трудности да формират управляващо мнозинство, дори без подкрепа отляво", казва пред Reuters анализаторът Оазу Нантой, директор на Института за обществени политики.
Силното представяне на социалистите, чийто лидер Игор Додон е близък до руския президент Владимир Путин, отразява неохотата сред мнозина в Молдова да прекъснат близката историческа връзка с Русия, която е и основният доставчик на енергийни ресурси. Освен това резултатът показва, че вероятно немалка част от населението се опасява от последиците при евентуално отдалечаване от орбитата на Кремъл. "Следващият парламент трябва да продължи да следва проевропейска политика, да се бори с корупцията и реформата в съдебната система", каза Леанца, цитиран от агенция Bloomberg. "Молдова не може да се развива без Европа", допълни той. Премиерът иска Молдова да стане пълноправен член на ЕС до 2020 г.
Предизвикателствата
Именно за Приднестровието съществуват големи опасения, че може да се окаже поле за руска намеса, коментира агенция Reuters. Засега Москва не давала знаци за такива намерения, но пък наложи забрана за внос на вино, зеленчуци и месо от малката икономика, която разчита на земеделски износ. Освен геополитическите предизвикателства правителството ще трябва да се справи и с икономически проблеми като 8-процентовия спад в курса на молдовската лея през последните шест месеца, прогнозира Bloomberg. През 2013 г. износът от Молдова за Русия достигна 631.9 милиона долара, или около четвърт от целия обем. Продуктите за ЕС са били на стойност 1.1 милиарда.
6 коментара
Европа не трябва да допуска руски терористи на територията на Молдова,както стана в Украйна.
самият факт,че тенденцията при търговията е вече 2:1 в полза на ЕС говори сам за себе си. Просто ще ни отнеме време. Крайната фаза е ясна.
Проевропейската коалиция направи Молдова най-бедната страна в Европа. По-бедна от Албания и Косово, но и от Виетнам, Никарагуа, Хондурас, от 171 държави, ако изобщо можете да се сетите за толкова.
БНП в долари на човек, от уикипедия, прогноза за 2014: Молдова 2,229 долара, Хондурас 2,368 долара. Факти.
Честито на Молдова.
До коментар [#3] от "bgkurshum":
Стана ми интересно. Би ли разказал малко повече как са станали толкова бедни само последните 4 години, и как преди това по време на десетилетното управление на комунистическата им партия и на дружбата с Москва са благоденствали?