Загуби от санкциите на САЩ и ЕС, драстично обезценяване на рублата, големи щети от поевтиняването на петрола с над 30% от началото на годината, отлив на капитали. Това са най-големите трудности, пред които е изправена икономиката на Русия, което доведе до мрачни прогнози за догодина. Очакванията на икономическото министерство са брутният вътрешен продукт (БВП) да се свие с 0.8% догодина, след като последната прогноза беше за ръст от 1.2%. Министерството очаква понижение на почти всички показатели – реални заплати, търговски обороти и инвестиции, съобщава Reuters. Според прогнозите тази година инфлацията ще е 7.6%, а догодина ще достигне 9.4%. Очаква се и увеличение на отлива на капитали - до 125 млрд. долара през тази година, а през 2015 г. - до 90 млрд. долара.
Петролният удар
Русия е вторият по големина износител на петрол в света, като петролът и природният газ осигуряват 70% от експорта на страната и половината от приходите в бюджета. От идването на власт на президента Владимир Путин през 2000 г. руската икономика отбеляза значителен ръст. Но голяма част от него идва от енергийния сектор, който печелеше от покачващите се цени на енергийните суровини на глобалните пазари. Анализаторите отбелязват, че Русия остава до голяма степен икономика, базирана на ресурсите, отколкото на напредналата индустриализация, и зависимостта й от енергийния експорт нарасна значително през последните години.
Сега обаче ситуацията се променя. Цената на петрола сорт брент стигна до 67.53 долара на барел, което е най-ниското ниво от октомври 2009 г., преди да се покачи до малко над 70 долара. Американският лек петрол поевтиня до 63.72 долара за барел, което е най-ниското ниво от юли 2009 г., преди да се установи на 66.34 долара за барел. Цените на петрола спаднаха с над една трета от лятото насам, докато рублата се срина с почти 40% спрямо долара от януари насам. Въпреки това миналата седмица страните от ОПЕК заявиха, че няма да намалят производството като мярка за справяне със спадащите цени, ще оставят производствените си цели от 30 млн. барела на ден и ще очакват пазарът да се стабилизира от само себе си.
Преди срещата на ОПЕК Русия безуспешно се опита да убеди Мексико, Венецуела и Саудитска Арабия да намалят добивите си. Четирите страни се договориха само съвместно да следят международните пазари на петрол и отново да се срещнат през февруари. Ръководителят на "Роснефт" Игор Сечин, който присъства на разговорите, каза тогава, че петролният пазар е залят от излишъци, но те не са опасно големи и няма да намалят цените в дългосрочен план. Според Сечин Русия не планира да намалява добива си, ако цените паднат под 60 долара за барел, тъй като нямала възможности оперативно да влияе на световните цени.
"Пазарът все още е в паника. Веднъж след като преодолеем паниката, цената на сорта брент вероятно ще се стабилизира на около 65-80 долара за барел в краткосрочен план", твърди пред ВВС Амрита Сен, анализатор от Energy Aspects.
Но Игор Зеленцов от Globex Bank предупреждава: "Подкрепата за рублата в този момент може да дойде единствено от стабилизиране на цените на петрола. Другите фактори изглеждат вторични и имат малко значение."
Министерството на икономиката също не е оптимистично настроено, след като намали прогнозата си за средната цена на петрола за следващата година от 100 на 80 долара за барел.
Тревожна тенденция с рублата
Рублата вероятно ще остане слаба и догодина, като очакванията са за среден курс от 49 рубли за долар през 2015 г. В понеделник руската валута отбеляза най-големия си еднодневен спад от 1998 г. насам, докато цените на петрола продължиха да вървят надолу, увеличавайки страховете за състоянието на руската икономика. Рублата се срина с почти 9% спрямо долара, преди да се стабилизира след вероятна намеса на централната банка до 52 рубли за долар. Това за пореден път разкри доколко уязвима е тя от спадащите цени на петрола.
Различни пречки
Икономиката е ударена и от западните санкции, наложени над Русия заради украинската криза. Още преди тях се очакваше спад в производството на петрол, докато разходите за добив се вдигат, а полетата се изчерпват. Но санкциите затрудняват още повече процеса, тъй като Русия внася по-голямата част от техническото оборудване за добив. И след спирането на вноса бяха замразени редица мащабни проекти, като експерти смятат, че страната трябва да започне да развива своя собствена технология. Но това изисква инвестиции и изглежда малко вероятно в момента.
Според някои експерти икономическите проблеми на Русия може да имат връзка и със заявлението на Путин, че спира изграждането на "Южен поток". Москва може би засега оставя проект, който от самото начало е икономическо предизвикателство. Financial Times отбелязва за трудности в набирането на финансиране за морския участък на тръбопровода заради западните санкции, които направиха европейските банки предпазливи относно даването на заем на водения от "Газпром" консорциум. Затова Русия се ориентира към пренасочване на енергийните потоци към Китай и Турция.
Москва може да разчита не само на петрол
Колко е тревожна ситуацията в Русия? Британската ВВС интервюира бившия президент на BP лорд Джон Браун, който казва, че приходите на Москва от петрол ще бъдат ограничени и страната ще изпита тежки времена, посягайки към резервите си. "Русия има много резерви заради дългите години на високи цени. Това е една голяма и сложна икономика. И може да разчита не само на петрол и природен газ", твърди той. Същевременно според последните официални данни западните санкции се отразяват не само на руските компании, но и на европейските. През август износът на ЕС за Русия е спаднал с 19% до 7.9 млрд. евро в сравнение с юли и с 18% в сравнение с август 2013 г. Много европейски компании са разтревожени, че губят бизнеса си за сметка на Китай и други страни. И това идва във време, в което слабата икономика на ЕС не може да си го позволи.
Загуби от санкциите на САЩ и ЕС, драстично обезценяване на рублата, големи щети от поевтиняването на петрола с над 30% от началото на годината, отлив на капитали. Това са най-големите трудности, пред които е изправена икономиката на Русия, което доведе до мрачни прогнози за догодина. Очакванията на икономическото министерство са брутният вътрешен продукт (БВП) да се свие с 0.8% догодина, след като последната прогноза беше за ръст от 1.2%. Министерството очаква понижение на почти всички показатели – реални заплати, търговски обороти и инвестиции, съобщава Reuters. Според прогнозите тази година инфлацията ще е 7.6%, а догодина ще достигне 9.4%. Очаква се и увеличение на отлива на капитали - до 125 млрд. долара през тази година, а през 2015 г. - до 90 млрд. долара.
25 коментара
Това е само началото.
Среден курс на рублата догодина: 49 рубли за долар. Ха, че тя вече е 53-54 и катери. Как ги правите тези анализи?
До коментар [#2] от "vhv":
Истината е, че никой не знае каква е реалната цена на рублата, щото това не е реална валута, както и да я позициовират като такава. Да ти припомня - през януари 1997 левът достигна до нива от наз 3000 за долар. После падна до 1800-1700. Така ще е и с рублата. Ще подхвръкне за последно (т.е. ще падне), и после ще се стабилизира около един по-нисък курс, вероятно около 150-200 за долар, като преди това ще удари и 300.
Но дали са това нивата - не зная, нито зная, кога ще бъде. Всичко зависи от много вътрешни за Русия фактори и най-вече от това, докога режимът ще се крепи на глинените си крака, а и от това, какъв ще е следнащия режим. Щото руснаците си нямат СДС, тяхната алтернатива са партии и личности ала Атака и Волен.
До коментар [#3] от "8th_ball":
Благодаря.
Въпросът ми е по-скоро реторичен. Ясно е, че рублата практически е "боклук" . В процес на свободно падане и няма желаещи да ѝ помогнат да се спаси. А не са се намесили Големите Хищници, които могат (ако решат) да ѝ "извият врата" за много кратко време. Явно е решено да "пекат" "Бандата наПутин" на бавен огън и да го унизят. Много са му набрали и не е нито само бизнес, нито само политика. Според мен е и превенция. Сигнал към всички неуравновесени диктатори. Щом имат решителността да го направят с путин...
До коментар [#2] от "vhv":
nbeck_process
Сегашната цена я отдават на волативността. Последната седмица рублата е отбелязала големи скокове, така че се очаква корекция.
Ето ти един от най-простите модели, които обясняват случилото се - http://en.wikipedia.org/wiki/Ornstein%E2%80%93Uhle
Деа и аналлизаторите, на Путин му е ок рублата да е евтина - те социалните плащания са в рубли , който иска вносно ще плаща солено, не вярвам европа да устиска по дълго от 08.15г. с тези санкции.
Каква е тази велика държава Русия,чиито бюджет се крепи на износа на суровини.Какво произвежда и какво изнася освен нефт и газ.Толкова голям износител,а тръбите ги внася от Германия.За толкова години,през коити енергиините ресурси бяха от скъпи по-скъпи,не развиват икономиката,модерните технологии,а една шепа олигарси,начело с Путин богатеят .
До коментар [#7] от "rosiraycheva50._":
Произвежда Олги по естествен начин иначе само добива, като зависи изцяло на империалистически технологии за добив и преработка.
До коментар [#8] от "Croсo RF":
За то что ЮП закрыт мы радуемся. У нас нечего о чем заботится, поетому и ваши бумажки-рубли обсуждаем. Просто беспокоимся, что как 90-ых вы сново начнете отправлять к нам свои дешевые шлюхи, хоть ето бизнес хороший, они будут здесь валюту зарабатывать и будут вам отправлять. Пробем у нас такой бардаки мало, на советских щлюх место не хватит :)