Кристина Севия: Съпротивата срещу TTIP се дължи на неразбиране
Заместник-помощник търговският представител на САЩ за малък и среден бизнес пред "Капитал"
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Нещо много повече от търговско споразумение
Една четирибуквена абревиатура концентрира в себе си огромен заряд от надежди и сходни по сила страхове. Ако питате защитниците на TTIP (Трансатлантическото търговско и инвестиционно партньорство), те ще ви кажат, че споразумението, което ще създаде най-голямата зона за свободна търговия в света, е перфектният шанс на Европа и САЩ за растеж и създаване на работни места. Според изчисления на Европейската комисия то може да добави 120 млрд. евро към икономиката на ЕС (0.5% от БВП) и 95 млрд. евро към тази на САЩ (0.4% от БВП). Противниците пък, особено гласовити в някои държави на Стария континент, ще ви обяснят, че TTIP ще вкара в европейските супермаркети обработени с хлор пилета и ГМО соя, ще отвори пътя за шистовия газ, ще позволи на американските мултинационални гиганти да компрометират екологичните, хранителните и трудовите стандарти и ще отвори пътя към корпоративното робство, позволявайки на компании да съдят държави.Преговорите по TTIP, започнали през 2013 г., в момента навлизат в критична фаза, като натискът върху ЕК (получила мандат да води преговорите от страна на ЕС) от влиятелни страни членки нараства, а администрацията в Белия дом е изправена пред враждебен Конгрес. Финалното споразумение, детайлите на което продължават да се договарят, ще трябва да бъде одобрено от Европейския парламент и от Европейския съвет. А в последните седмици се заговори, че може да се мине и през ратификация в националните парламенти. Същевременно в САЩ започването на президентската кампания за изборите през 2016 г. може да означава, че неофициалният срок за финализиране на TTIP догодина ще бъде пропуснат.
Според икономисти, тъй като официалните мита между ЕС и САЩ вече са ниски (средно 3-4%), най-големите ползи от TTIP ще дойдат от хармонизирането на регулаторните режими. Точно това буди най-големи притеснения в Европа. "Има много области, в които САЩ имат далеч по-гъвкави стандарти, особено за селското стопанство, за ГМО, за хормоните в храните. И ако споразумението бъде прието, ще има хармонизация на тези норми. Поддръжниците на споразумението казват, че нормите ще бъдат приравнени към най-високите стандарти във всяка област. Но опитът сочи, че при хармонизацията се случва обратното, върви се надолу, към по-ниските норми", казва пред "Капитал" Беноа Бревил, зам.-главен редактор на Le Monde Diplomatique. Изданието води активна кампания във Франция срещу TTIP. Съпротивата срещу споразумението е силна и в Германия, най-големия износител в ЕС. В медиите там се чуват гласове, че обвитите в тайнственост преговори позволяват на корпоративните лобисти да определят изхода им, а брюкселските бюрократи продават интересите на германския народ. Всъщност ЕК е публикувала онлайн огромен брой документи за TTIP, включително своя мандат за преговори. И многократно е уверявала германците, французите и всички останали, че високите европейски стандарти не са заплашени. Но дали заради ниското доверие в Брюксел или по други причини, рационалните аргументи и информацията трудно си проправят път в публичния дебат.
Друг противоречив момент в TTIP е механизмът за разрешаване на спорове между инвеститори и държави. "Това означава частни компании да подават искове срещу правителства в арбитражни съдилища. Например неотдавна американска компания атакува Мексико, тъй като там се прие такса върху базалкохолните напитки като част от битката срещу затлъстяването. И мултинационална компания от САЩ, която произвежда безалкохолни напитки, получи няколко десетки милиона евро обезщетение вследствие на решение на такъв арбитражен съд", посочва Беноа Бревил. Само че примерно Германия, където общественото мнение е настроено срещу този механизъм, има такива клаузи за инвеститорска защита в десетки търговски споразумения, които е сключила с други страни. Така или иначе, натискът върху Брюксел доведе до това да започне да се говори механизмът да бъде изваден от TTIP. И докато преговорите продължават, четирите букви ще продължават да предизвикват крайни емоции.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
13 коментара
Много е хубаво, че в САЩ това е било прозрачно, но в Европа не беше. Очевидно е, че за американците споразумението е по-лесно продаваемо.
В Европа обаче не е така. Принципите, на които функционират Старият континент и САЩ са различни. Там всичко е разрешено, докато не бъде забранено, тук всичко е забранено, докато не бъде разрешено. Нали заради тази свобода европейците са тръгнали да се заселват там!
Като българи вероятно това споразумение не ни засяга. Нито имаме десетки предприятия, които да чакат да се подпише, за да започнат да снабдяват американската военна промишленост, нито имаме банки, които разчитат на него, за да спечелят милиони. Избелените американски пилета са някаква детска шега пред кифлите с пирони. Холивуд няма как да смаже българската киноиндустрия, щото тя не се вижда, останалите сфери на културата си имат Слави Бинев, той им стига.
Със сигурност обаче ще ни заболи много, когато стане ясно, че след ТПТИ идва Trade in Services Agreement. Е с него вече ще стане страшно!
Не вярвам на тази другарка. Доста е неубедителна в отговорите си.
"И САЩ и ЕС са решени да съхранят и отстояват високите стандарти по отношение на труда, околната среда, защитата на потребителите."
САЩ и ЕС имат много различна дефиниция какво е висок стандарт. В Щатите се яде месо помпано с хормони на разтежа, масово има ГМО хранителни продукти, които не са дори маркирани като такива, и да искаш да са, е забранено и те съдят ако пишеш, че продукта не съдържа ГМО. Отделно има една камара химикали, които отново са забранени в Европа, но не и в САЩ. Как ще ги уеднаквят? Европа ли ще клекне с по-ниския стандарт? Списъкът е дългъг и европейските производители ще загубят, а и ние като консуматори.
Изкуството с много думи да не кажеш нищо.
Аз не повярвах на числата за Южен поток,как да повярвам на ЕК. Всичко е прах в очите на бедните за да могат богатите да си развяват кончето.Кои са дребните фирми в България дето ще изасят в САЩ?
Капитал, пропуснали сте да отбележите статията като "Платена публикация".
До коментар [#5] от "chuggun":
Ебаси въпроса. Личи си, че вечно си чакал някой да ти дава заплата. Вечно и ще чакаш.
До коментар [#5] от "chuggun":
Всичките, които в името си имат Уърк & Трабъл
Този, който провежда интервюто или не усеща как го пускат по пързалката, или просто не разполага с достатъчно информация за WTO, TTIP, GATT...никой не го е еня за малкия и средния бизнес при тези споразумения. Всичко се върти около това да се заменят демократични механизми с такива, които са привични на търговците и да се олекотят "лошите регулации".
Поредният чиновник, който знае по-добре от Вас, какво Ви е нужно и в директен текст заявява - "тъпаци, ходете да пасете"
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.