

Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
"Беше страхотно решение", заяви с типичната си усмивка саудитският министър на петрола Али ал Наими, когато излезе от срещата на страните - производителки на петрол (ОПЕК), във Виена в края на ноември. Колко страхотно точно беше решението да не се намаляват квотите за производство, светът разбра почти веднага. Цените на петрола продължиха свободното падане и стигнаха най-ниското си ниво от 2009 г. Сривът за последните шест месеца вече е 44%. При такъв спад основният въпрос е дали става дума за проблем в търсенето или в предлагането. Ако е първото, то означава, че световната икономика забавя сериозно ход. За щастие това не е случаят. Докладът на самата ОПЕК прогнозира, че търсенето ще расте и тази, и следващата година, макар и доста бавно. Директорът на Международния валутен фонд Кристин Лагард заяви пред в. Wall Street Journal, че "става дума предимно за ефект от свръхпредлагане".

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
13 коментара
Какво научих от статията ?
Шейховете се ебават с Чавес и Путин !
В България както винаги ефекта от ниския петрол няма да се усети и единствения кеф е да се наслаждаваме на агонията на гореспоменатите !!!
До коментар [#1] от "SS":
Забравяш че се ебават и със Обама и Меркел също, защото правят инвестициите във нови находища(вкл. шисти) нерентабилни....
До коментар [#1] от "SS":
До коментар [#2] от "Borislav Valkov":
Най-вече с Иран. Иран за тях е много по-интересен отколкото САЩ или Русия. Особено, ако си направи и бомба.
Русия може да реши да окупира цяла Украйна че и Молдова; да присъедини Беларус, а в най-безумния вариант - дори да посегне на Литва, Латвия, Естония и... Финландия! Швеция също не членува в НАТО... Какви ги бълнувам - ами че това си е Хитлер номер 2 :(
A, може би саудитците искат да прецакат всички свои конкуренти на петролния пазар.... САЩ, Русия, Иран и Венецуела.
А може и никого да не прецакват саудитците. При ниска себестойност на тях им трябва обем продажби за да имат приходи. И да са си направили сметката, че така им е добре. Или поне по-добре. Защото колкото по-дълго са на голяма печалба шистовите производители толкова повече им спада себестойността. А им се увеличава добива. Всъщност това се отнася за всички нови добивни райони.
И г-н Георгиев. За да спадне цената на газът за България изобщо не е необходимо предоговаряне. Това е естествено следствие от спада на петрола и свързания с това спад в цената на мазута.
Саудитска Арабия демонстрира конкурентно поведение в сектор, в който обичайно преобладават картелните отношения! Това е наистина приятна изненада! А и "жертвите" на саудитците не са за оплакване. В Иран има дълбоки тенденции към достигането до властта на нехуманни режими. Русия се изживява като средновековен териториален агресор, а пък САЩ се унесоха в скъп и опасен за екологията шистов "бум". Освен една от редките демонстрации на конкурентно поведение в сектор с картелни отношения, ставащото засяга и не особено добросъвестни практики.
Между другото, до такава степен всички са привикали с десетилетията картелно образуване на цените при петрола и с относително лесната прогнозируемост на решенията при това, че сякаш сега, когато се зараждат наченки на пазарни конкурентни отношения между петролните производтели, мнозина считат това за едва ли не много лошо и нежелано развитие, като в тази връзка могат да се цитират множество неблагоприятни доводи, точно както биха могли да се цитират и множество такива относно досегашната картелна форма! Какво нещо е навикът и притеснението от неизвестното при промените!
Не виждам нищо лошо в това, че цената на петрола ще се определя на пазарен принцип. Още по-добре, че ще паднат црните на горивата. В момента, в който започнат да се вдигат пак цените ще се намери отново инвеститор, който да инвестира в алтернативни (шистови, дълбоководни и северни) източници.
Публикувано през m.capital.bg
До коментар [#2] от "Borislav Valkov":
САЩ не им пука чак толкова от ниските цени. Те са нетен вносител и евтиният петрол само стимулира икономиката. Обърнете внимание колко се вдигна и курса на долара от както петрола взе да поевтинява (от 1.43 през лятото, онзи ден достигна 1.589 лв.) Шистовите находища няма да се изгубят и технологиите си стоят както си се казва в статията. Явно проблемът е за по-малките производители, които вече имат дългове, но такъв е живота. САЩ и без това са страна на монополи - все ще го преживеят.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.