Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Партньорите на Русия, били те страни или фирми, следят събитията в страната с нарастващо безпокойство, коментира CNN. Задълбочаващата се икономически криза, причинена от международните санкции и ниската цена на петрола, ще има значителни последици върху тях.
Последните няколко дни рублата бе в режим на свободно падане, а мерките на правителството не успяват да ѝ влияят. Американската телевизия изброява част от държавите и компаниите, които ще пострадат най-много от влошаването на руската икономика.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
72 коментара
Най-после нещо обективно на страниците на Капитал по повод на валутната криза и влиянието на икономическите санкции срещу Русия. В глобалната икономика, както и екология, няма изолирани действия.
... и туристическия бизнес в България, който също силно зависи от платежоспособността и броя на руските туристи...
В глобалната икономика, .. няма изолирани действия
.....
Точно това каза и Путин в началото на санкциите.Явно борбата е безмилостно жестока, борбата казват е епична.:)
В момента рублата поскъпна, вероятно благодарение на намесата на МФ, които разполагали с около 7 млрд долара. Но утре?
До коментар [#4] от "today ;)":
Общо стратегическият резерв е около $400 милиарда но те май няма да използват този механизъм за да не изпомпат навън голяма част от тази сума. Най-вероятното решение изчакване пролетта когато цените на петрола ще се повишат.
До коментар [#5] от "daskal1":
Днес МФ официално обявиха, че ще наливат пари в подкрепа на рублата. И те хубаво ще чакат до пролетта, но икономиката и банковия сектор не могат да издържат на тези лихви, а намалят ли лихвите рублата ще тръгне надолу. Ни напред, ни назад.
До коментар [#3] от "тулса":
харесах статията защото за първи път се показват загубите за Европа. На САЩ не им пука, търговията им с Русия е незначителна, не почеяе от $2.4 милиарда от които ми се струва значителна част отива а)за закупуване на ракетни двигатели и б) за внос на амуниции - Tula,Wolf и варианти.
За съжаление рублата ще потъва още. Санкциите са малък проблем. Повечето анализатори предричаха тази криза заради вътрешните проблеми на руската икономика. Корупцията, източването на средства от бюджета, липсата на инвестиции от страна на газпром и роснефт в собствената им инфраструктура и много друг (напрактика в Русия няма дребен и среден бизнес, частната собственост е имагинерно понятие - справка случая с башнефт)
По-лошото че кризата ще се задълбочи и поради спада на световната икономика като цяло. Дори да нямаше санкции, щеше да има голям отлив на чужди капитали заради рисковете и заради спадналата доходност.
До коментар [#6] от "today ;)":
На заседанието на Медведев вчера е предложен вариантът за задължително "орубляване на приходите" с елемент на гаранция, т.е. ако предприятието е продало долари днес по 60 рубли утра да има възможност да ги купи пак по 60. Разликата ще се поеме от МФ. Честно казано не знам доколко това ще помогне.
Ясно е че проблемите с валутите в Индия и Бразилия тревожат американските износители - доларът става много скъп и вносът от САЩ спада, а това са сериозни пазари.
До коментар [#5] от "daskal1":
Интересното е, че Русия има фискален резерв по-голям от напечатаните рубли... т.е. цялата врътка с падането на рублата.. е меко казано странна.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.