САЩ и Куба започват сближаване, което може да промени Латинска Америка
Президентите Обама и Кастро обявиха изненадващ пробив в отношенията на двете страни
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
САЩ и Куба предприеха в сряда драматични стъпки за нормализиране на връзките си след почти 50-годишно прекъсване на дипломатическите отношения. Промяната бе обявена едновременно с изявления на президентите Барак Обама и Раул Кастро. Изненадващият поврат е предшестван от едночасов телефонен разговор между двамата и години на срещи и дипломатически маневри в Канада и с активното участие на Ватикана.
"Тези стъпки ще бъдат най-важните промени в политиката ни спрямо Куба от повече от 50 години. Започваме нормализация на отношенията между САЩ и Куба", казва американски представител пред Reuters.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
8 коментара
И Путлер ще е недоволен, гаранция! Което означава, че ще вкара още войски в Украйна.
Масата американски кубинци от младото поколение е за нормализация на отношенията с Куба. По-старите обаче, особено тези в Маями са бесни, включително и поради липсата на клауза за възстановяване на предреволюционната собственост. Политиците, някои от които са споменти в статията (Менендез), но са оставени настрана евентуалният републикански кандидат за президент сенатора Марко Рубио от Флорида, който е от кубински поизход, докаран като малък, а също Тед Круз от Тексас, също кубино-американец. Те са рязко против и поради повече от посочените по-горе причини, и поради критикуваният от републиканците тренд към "имперски модел на управление" с еднолични президентски решения от страна на Обама.
Основното, което искат да ни кажат с тази статия, на практика е в заглавието. А именно, че подобряването на връзките на САЩ с Куба може да промени политическата насоченост на южноамериканските държави, които след първите ембаргови санкции на САЩ и на ЕС срещу Русия посрещнаха съвсем приятелски Путин и побързаха да сключат договори с него, което до голяма степен направи това ембарго неефективно. И което вбеси лидерите на ЕС и особено на САЩ.
Реални ли са обаче тези надежди?
Едва ли! Защото поне през последните години влиянието на Куба върху политиката на Южна и дори на Средна Америка, като изключим само Венецуела, не е особено забележимо. И защото поведението на САЩ от една страна и на Русия от друга в развитието на събитията в Украйна предизвика в тази част от планетата значително повишаване на рейтинга (одобрението) на Путин и на Русия, и неодобрение към действията и политиката на САЩ. Първо, защото САЩ открито одобриха свалянето фактически с въоръжено насилие на един редовно избран президент на Украйна, и второ, защото Русия се обяви срещу външната политика на натиск на САЩ, които налагат такова отваряне на междудържавните граници за преминаване през тях на хора, стоки и капитали, което е изгодно за САЩ и неизгодно за техните контрагенти.
Така че вероятността от тази политическа трънка да изскочи някакъв политически заек, е, поне в краткосрочен и дори в средносрочен план, минимална, да не кажем никаква.
Латинска Америка може да се промени само, ако наистина САЩ се откажат от "Доктрината на Монро", според която Латинска Америка е "заден двор, пълен с нужни /на САЩ/ суровини". Иначе тези десет социалистически победи в държави от Латинска Америка няма да са последните. Нека не забравяме, че в средата на тази година Джон Кери обяви публично, че САЩ повече няма да следва тази доктрина. А сега виждаме, че САЩ и Куба възстановяват отношенията си, това е повече от обнадеждаващо. Ако Обама беше разбран, ако срещу него не стоеше "армията" от неоконсерваторите и военнолюбците във Вашингтон той нямаше да се спре само с преговорите с Иран или например, възстановяването на отношеняита с Хавана, повече от сигурен съм. За жалост Обама няма нужната свобода на действие, той е ограничен, особено след междинните избори. Трябва да признаем обаче, че в много отношения Обама показа абсолютно невежество. Първо подкрепяше въоръжаването и обучението на "умерени" бунтовници и наемници в Сирия, после се отказа, дори нахока Анкара, че продължава да го прави, след това пък послуша партньорите от Риад и се върна в курса на подпомагането на бунтовниците, сега пък води някаква "война" срещу ИД, която се обособява с бомбардировки - нещо, което на всички е ясно, че е фиктивно и не "трогва" особено черната чума...по-скоро си отвърза ръцете да бомбардира Сирия, но това е друг въпрос. Ами за Украйна? Добре, оставаха няколко месеца до новите избори олигарха Янукович можеше да бъде сменен с олигарха Порошенко на избори, а не след избухване на гражданската война, загубата на Крим и прочее. Вашингтон искаше хаоса в Украйна, но не стигна до края - добре, станалото станало, ами натискайите - НАТО, ЕС и прочее. Те им подхвърлиха една смешна "асоциация" с ЕС, която да отговаря на интересите на "големите" държави в ЕС, членство в ЕС няма да помиришат /не знам дали някой си е правил някога илюзиите, че фалирала Украйна с половин народ, който е против ЕС и НАТО и половин, който е "за" има място в ЕС/, както и кредитите, за да не фалират. Ами извинявам се много на Вашингтон, но аз не искам една нова "Либия" на собствения ни континент- Европа. Както и да е, това си е моето мнение...малко се "разпених", опс. :)
Впрочем перспективата след очакваната загуба на Обама на следващите избори да дойде някой като Хилъри Клинтън е повече от притеснителна. Но, както се казва, "Една птичка пролет не прави". Обама ще си тръгне и подобни стъпки в името на мира веднага ще бъдат унищожени. Мислите ли, че ако дойде на власт някой като Хилъри Клинтън САЩ няма да преустановят мирните преговори с Иран, защото израелското лоби в Щатите е много силно и само чака шанс това да стане - официален Тел'авив денонощно "реве" колколошо било да има мирни преговори, даже призовават за войни, бомбардировки и не знам си какво...същото ще стане и с Куба. А Обама не е глупак - не случайно Украйна не влезе в НАТО, Обама знае /защото разсъждава трезво, а не по логиката на войнолюбците/ както се очакваше да стане набързо - Обама запази паритета в Европа между силите на НАТО /въпреки голямата експанзия на Изток на алианса/ и Русия. За това Джон Кери не случайно е казал на С.Лавров да "не обръща внимание" на някои изказвания на официален Вашингтон - всичко е за пред "публиката". Нито в Москва, нито във Вашингтон хората са малоумни - всеки си знае какво иска другия и се прави на "изненадан" само за пред "международната общност". Все пак САЩ и Русия воюват от много години насам, "тихичко". А за жалост държавички като Украйна и България са просто пионки или още по-зле - арена на поредната "прокси" война...
Това е, няма "добри и лоши" герои /суперсили/, всичките са еднакво вредни за останалата част от човечеството. Тъжно е, че държави, които наричаме "трети свят" са единствените, които полагат някакви усилия да се избегне евентуален ядрен сблъсък, или глобална война. "Големите" карат света да трепери от риска за нова война, която отново ще направи Европа на развалини и пепел...
Трябва да се признае, че Вашингтон си има неговите интереси, а много често тези на Европа /ЕС/ са съвсем различни, но всички знаем кой командва парада. Съединените щати нямат "приятели", те са най-могъщата държава и могат само да изискват и да нареждат. Точно както Кремъл нарежда и изисква на своите сателити. Сателити като България, която вчера беше "най-верен сателит на СССР" днес чуваме, че "изповядваме евроатлантизма". Смешни сме, но какво да се прави, за мен лично единствената надежда на Европа в момента е Германия - и икономически и политически. Мисля, че Берлин е взел поуките си от Втората световна и ще дойде момент, в който ще кажат на Вашингтон в очите, че не са "куче-синджирлийка" и е нужно да си гледат и техния /и на Европа/ интерес.
До коментар [#5] от "Чичо Чарли":
Не разбирам как Обама може да загуби на следващите избори след като той не може да бъде кандидат поради простия факт че в момента е във втория си мандат като Президент и няма право на повече?
До коментар [#7] от "daskal1":
Да, прав си. Мерси за уточнението! Тоест, това което е основното като мой тезис - след Обама всичко положително /от него/ ще отиде по...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.