Кой печели и кои остават изолирани от сближаването на Хавана и Вашингтон
В глобален план действията на Обама оставят единствено Северна Корея като последна останка от времето на идеологическото противопоставяне през студената война.
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Властите в Хавана имат значително по-голяма полза от започването на процеса на нормализация, особено във време, когато регионалният й партньор Венецуела е нестабилна, коментира анализаторският център Stratfor. Куба се опасява, че затъващата венецуелска икономика ще ограничи един от ключовите източници на финансиране за островната държава, както и пратките с евтин петрол точно когато се прави опит за преход към ново ръководство и нов икономически модел.
Фактическият край на американското ембарго се намира на години разстояние от днес. Специалният Закон за свободата в Куба и демократичната солидарност от 1996 г. изисква видим напредък от страна на кубинците – либерализиране на политическата дейност, провеждане на свободни избори и разпускане на репресивните органи за държавна сигурност.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
10 коментара
Обама изненада всички. Това не може да не се признае. Ходът дава нов заряд на САЩ в очите на Латинска Америка.
До коментар [#1] от "kardinalat":
Латино зоната отдавна е вдигнала ръце от САЩ , банановите държави се еманципираха !
До коментар [#2] от "comandante vs либертарианци и корпокративисти":
И по какъв начин латино-зоната била 'вдигнала ръце' от САЩ, обясни ако обичаш.
Този ход на Обама не е плод на хрумване от вчера, макар че има своя катализатор в резултатите от междинните избори и предизвиканите от победата на републиканците промени в състава на Сената и Конгреса, а също така в позицията на Президента в периода на "куцо пате", т.е остават по-малко от две години до края на мандата му след който няма право на кандидатстване. Традиционно емигрантите избягали от революцията в Куба са републиканци и яростни противници на всякакво сближаване с Куба. Те също са в силни икономически позиции в Маями. Тази група обаче остарява и намалява по естествени причини, а второто поколение като цяло е склонно да подкрепи нормализацията. С този ход се постига разделяне на мненията и вероятна подкрепа на демократите във Флорида на следващите избори от испаноговорящите американци които са мнозинството в Маями, или най-малкото отслабване позициите на сенатор Марко Рубио като потенциален президентски кандидат (Рубио е доведен като дете от Куба и е против нормализацията).
Също така важно е да се знае че демократите в САЩ отдавна подкрепят нормализация на отношенията с Куба. Първите посещения на Куба от политици и бизнес лидери от Илинойс, щата считан за дом на Обама, започнаха още по време на първата каденция на Клинтън през 1990-те. След това имаше следващи организирани посещения от ученици, студенти и преподаватели. Основният дискусионен проблем беше с какво може да се търгува с една толкова бедна страна и до каква степен може да се подкрепи възстановяването на собствеността на бившите латифундисти. Дори вчера тази дискусия с дилъри на коли излезе с предложение за приоритетен износ на употребявани коли поради слабата финансова база на населението. В сферата на туризма също има идеи за стротелство на американски тип хотели, дори производителите на месо виждат перспективи.
До коментар [#3] от "yoankata":
Честно да ти кажа не знам какво е положението в Куба и на къде ще духа вятъра на промяната но през последните 60-70 години южноамериканците са изплатили няколко трилиона дългове без лихвите на финансовите пънкари и през цялото това време няколко поколения са работили без пари за да е по-добър живота в Северна Америка- факт!
Ако си толкова запалена по латино зоната ,чети речи на Уго Чавес, Рафаел Висенте Кореа Делгадо и на Фидел Кастро разбира се, аз като демократ имам известни резерви но най-притеснително е начините и подхода с които САЩ унищожават всяка държавност в иначе суверенни страни !
Не знам кой печели , ама едно е сигурно - шофьорите на старите американски "бракми" изведнъж ще се окажат собственици на ценни ретро автомобили струващи десетки хиляди $ !!!
До коментар [#6] от "SS":
За шофьорите не зная, но за собствениците има възможност. На дискусията на автомобилните дилъри вчера и този въпрос не беше отминат. Най-вероятно ще има обмен на стари американски от Куба за употребявани американски от САЩ. Засега при действащото ембарго (ограниченията на визи са от Финансовия Департамент - Department of Treasury а не пол иния на Държавния Департамент) това вероя
извинете: това вероятно ще се прави от дилъри с разрешително и от двете страни. Администрацията и службите в Куба няма да позволят да им се измъкнат тези пари.
До коментар [#3] от "yoankata":
Със 100% мита за внос на стоки от САЩ например, особено Бразилия. Трябва да се работи с ре-експортъри, което свива пазара, изяжда печалбите и дава възможност на китайците да изпреварят САЩ в Латинска Америка по инвестиции и продажби. След отрязването на Русия от търговките баланси, политиците в САЩ трябва да се мръднат много бързо и да отворят нови пазари, ако не искат корпоративни шутове.
Дано да не допуснат увеличаване броя на автомобили в Куба, че ще я превърнат като всяка друга страна в света - кошмар.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.