Гърция, епизод 2: може ли да се излезе от еврото
За първи път изглежда, че Германия може да приеме вариант, при който Атина напуска единната валута


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Като в лош холивудски сценарий, продължението на трилъра "Криза в еврозоната" излезе няколко години след първия епизод и има същия основен герой - Гърция. Както и Георгиос Папандреу направи преди три години, гръцкият премиер Андонис Самарас развя апокалиптичния сценарий за излизане на Гърция от еврозоната. Ударът по 19-членния клуб (в който преди броени дни влезе и Литва) ще стане факт, ако крайнолявата СИРИЗА спечели парламентарните избори, заяви Самарас на 2 януари. Причината е, че лидерът на СИРИЗА Алексис Ципрас иска да преструктурира държавния дълг и да прекрати "неоправданите и катастрофални" антикризисни политики на Атина.
И отново, както в първия епизод, очите се обърнаха към центъра на еврозоната - Берлин. Два дни по-късно германското сп. Spiegel цитира правителствени източници, според които канцлерът Ангела Меркел и финансовият министър Волфанг Шойбле смятат изхода на Гърция от еврозоната за "почти неизбежен", ако СИРИЗА дойде на власт. Този път обаче, за разлика от края на 2011 г., Меркел и Шойбле промениха коренно подхода си към финансовата криза в еврозоната и декларираха увереност, че еврозоната ще може "да се справи" с връщането на Атина към драхмата, продължава Spiegel. Ако е вярна, това е мащабна промяна в германската стратегия.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
80 коментара
Преди вда-три дни аз публикувах този коментар. Оттогава нещата не са се променили особено освен заявленията на гръцките представители в Еврокомисията и ЕЦБ че Гърция няма да излезе от Еврозоната. Доста са стреснати от изказването на Меркел, май мислеха че ще могат безкрайно да доят кравата хранена от останалите членове на зоната.
"Объркването в Гурция е още по-силно след като Папандреу обяви че създава нова партия. Меркел явно изказа умората на членовете на Еврозоната да издърпва Гърция от калта като по принцип се съгласи на потенциално излизане на Гърция от еврозоната, т.е. да се поемат сосегашните задължения на страната като последен етап от плащанията. "
Разликата е основно една - кризата през 2008-ма свари еврозоната неподготвена и разклатените страни в нея бяха няколко. Оттогава си вързаха гащите и почти всички слаби брънки се стабилизираха. Сега Гърция не може лесно да "зарази" останалата еврозона, както беше миналия път. Затова възможноста за грексит не е толкова страшна.
Според мен обаче няма да се случи, просто в момента е "думам ти дъще, сещай се снахо" - насочено към гръцките избиратели и онзи [нецензурно определение] от Сириза.
ГЕРМАНИЯ ТРЯБВА ДА БЪДЕ ВНИМАТЕЛНА КАКВО "ПОЗВОЛЯВА"...
_5.html
http://bulgaria-mmt.blogspot.com/2015/01/blog-post
ЕС е тоталитарна структура, която няма да позволи на Гърция да излезе. От друга страна излизането на Гърция само от еврозоната не носи особен смисъл. Излизането от ЕС е по-смислено, но не е панацея. То може да помогне много за възстановяването на Гърция, но може и да не помогне. Всичко зависи от това какви други мерки ще приложат Гърците. Излизането от ЕС е като развързване на ръцете, но развързаните ръце не е задължително да се захванат с изграждане.
Мозе , мозе - гъркът кат' се е раждал , евреинът и арменецът са плакали !
Ама кат' се е родила Тройката е време гърчетата да го ударят на рев !!!
Дори и умишлено да нарушава правилата, дори да е санкционирана от Европейския съд, дори да се примоли, възможност за разделяне с еврото няма.
"Нашите "банкери" потриват ръце :-)
До коментар [#4] от "kihano":
Не виждам какво и е тоталитарно на структурата на ЕС, организация която не отговаря дори и на елементарните белези за тоталитарност. А излизането на Гърция от еврозоната, не от съюза, ще доведе до бърз фалит, инфлация и драхмата ще трябва тепърва да си търси и намери равновесната точка, като по-голямата тежест ще падне върху по бедните работещи слоеве на населението, т.е. точно върху тези, които подкрепят популистките лозунги на видимо не особено подготвения ( да не кажа видимо не много умен) за такива кризисни ситуации лидер на Сириза.
Не съм оракул да кажа дали ще се случи, макар че дадените шансове от 25% в статията да са доста стряскащи и ако се сбъднат тези прогнози, донякъде мисля че ще бъде справедливо, последствията да бъдат за хората, които ги обуславят и предизвикват.
Ето какво е нужно на Гърция да стори, след като евентуално излезе от Еврозоната. Не е много :-) :
.html
http://bulgaria-mmt.blogspot.com/2014/06/blog-post
Напускането на еврозоната автоматично значи, че евро-правилата може да не се спазват повече. Разбира се това включва и правилото за ползване на газовите тръби. И така малко по малко започва да излиза на яве, на пръв поглед не много логичното решение на Русия, да строи турски поток. Ако маляките се изложат, той ще може да мине през Гърция и после и през другите евро-не-интегрирани държавици.
П.С. Изобщо няма да се учудя ако финансирането на Сириза, идва от североизток. Впрочем така се оказва, че се получава с доста други анти-ЕУ партии (Атака, френската "Национален фрон" и може би и други).
Голямо важно. Щом гърците искат да са милиардери - да стават.
При положение, че Германия е ОК с това, Гърция да се върне към драхмите, значи добре са преценили нещата.
На ход са ЕнтЕуигентите от Сириза.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход