С износ на шистов петрол САЩ са готови за битка за глобален пазар
Нови мерки дават "зелена светлина" за експорт на всяка компания, която произвежда кондензат
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Администрацията на президента Барак Обама отвори нов фронт в глобалната битка за дял от петролния пазар, разчиствайки пътя за износ на около един милион барела американски лек петрол на ден към останалия свят, пише Reuters.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
68 коментара
Т.е. увеличават предлагането, от което цените ще отидат още надолу, освен ако ОПЕК не свие добива, с което пък губи пазари. Която държава-производителка на петрол няма развита икономика и няма заделени дебели резерви, ще глътне вода.
Ситуацията е сериозна с работниците на петролодобивния сектор в Луизиана и Тексас. Съкращенията могат да предизвикат неприятни ситуации, затова дори дотирана от правителството продукцията за износ ще закрепи положението. При цени на лекия петрол паднали днес на ниво 44 долара натискът е силен.
До коментар [#1] от "today":
ЗА развитата икономика си прав.
Само,че как с цени под 50 долара,шистовите компании ще бъдат конкуретноспособни при сегашната ситуация-преди няколко дена,първата такава обяви банкрут.
Канада е фалирала вече,защото да копаеш черен пясък чрез открит способ и да произвеждаш нефт е скъпо.Сбестойност на канадския петрол около 55 долара,при това е най-калпавия нефт в света
За да бият Русия като износител на нефт, САЩ оставят екологични гробища в северните си райони.
Ама те вече са я били, само че САЩ освен най-големия производител са и най-големите потребители на нефт. Така че един отрасъл губи за сметка на други. Докато много държави единствено произвеждат и до там. Специално за Европа това носи само ползи, тук няма нефт в големи количества и сме само потребители, с падащото евро, това следва да спомогне с износа към държави извън ЕС.
Как така най-демократичната страна на света ще може да въведе и подържа 40 годишен мораториум върху износа на дадена стока (в случая нефт)? Ако някоя арабска държава беше въвела такава забрана при висока цена на нефта, сигурно САЩ веднага щеше да тръгне да търси оръжия за масово унищожение на нейна територия или най малко някоя цветна революция.
Но иначе лошо няма днес заредих бензина за 1.92лв.
До коментар [#3] от "kapitalcho":
"Само,че как с цени под 50 долара,шистовите компании ще бъдат конкуретноспособни"
Може на една компания добива да струва 40, на друга 35, на трета 30, на четвърта 20 и т.н. В САЩ няма проблем някой да дойде да дупчи за нефт и в задния ти двор, само да разберете колко ще ти плати, и вече зависи как си е оптимизирал разходите, дали работи със собствени средства, дали е успял да си изплати оборудването когато цените бяха високи, колко е транспорта и т.н. Може да има компании и на 500$ да фалират, ако са се превъзбудили нещо...
До коментар [#3] от "kapitalcho":
... "как с цени под 50 долара,шистовите компании ще бъдат конкуретноспособни ..."
Кое те кара да мислиш че тази цена не им харесва? Досега чуваме само заклинания че под $50 нямало да имат печалба. Но това разбира се, са спекулации. Нищо чудно да имат печалба и на 49. Докато не видим масови фалити на петролни компании всичко ще е само догадки.
До коментар [#1] от "today":
"... Която държава-производителка на петрол няма развита икономика и няма заделени дебели резерви, ще глътне вода. ..."
Сещам се за няколко, между които Нигерия, Северна Нигерия (позната като Русия) и милиони Алахакбарци. Няма да ти казвам през кое ми е за всички посочени :-) Разбира се, предвид геополитическата ситуация, всичко това е чудесно. Виж ми подписа :-)
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.