Джихадисти на всеки километър
Атаките във Франция показаха, че тероризмът еволюира и борбата срещу него става все по-трудна
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Тя е най-търсената жена във Франция. Казва се Хаят Бумедиен, на 26 години, за последно е видяна на запис от охранителна камера при пристигането си на летището в Истанбул на 2 януари. От Турция влиза в Сирия на 8 януари – датата, на която нейният партньор и съпруг според ислямския закон Амеди Кулибали разстрелва полицейска служителка в Париж. Бумедиен е един от вероятно няколкото останали живи членове на ислямистката група, която в продължение на три дни след екзекуцията в офиса на сатиричния седмичник на Charlie Hebdo на 7 януари сееше терор и по думите на редактора Люк Мати "обърна Франция с главата надолу".
Епичната развръзка в Париж, включваща преследване, вой на сирени, полицейски хеликоптери и френетични новинарски включвания от две паралелни заложнически драми, завърши със смъртта на Кулибали и на братята Саид и Шариф Куаши, извършили атаката в Charlie Hebdo. След себе си тримата оставиха общо 17 жертви и много въпроси.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
16 коментара
Трябва до минимум да се ограничи имигрантската вълна и всички съмнителни да се връщат,откъдето са дошли. А също и всички,които влизат не откъдето трябва,а по кози пътеки.
Днес имаше арести и бяха убити двама бивши джихадисти в Белгия, води се разследване за посещението на Кулибали в Мадрид дни преди да започне убийствата в Париж, арести бяха направени и в Германия, така че това не е изолиран случай валиден само за Париж. Връщащите се от Сирия и Ирак носят огромни главоболия и вероятно и в България са необходими превантивни мерки защото през нас минава основен транспортен коридор.
До коментар [#1] от "rosiraycheva50._":
Сътрудничеството с Европейските служби за сигурност, както и със службите на Турция и Гърция е крайно наложително. Албания, Косово, и части от Македония също за една широко отворена врата.
Може би коментарът ми няма да ви хареса, но мисля, че трябва да се либерализира режима за притежаване на оръжие от гражданите. И да се предефинират правилата за употребата му. Щяха ли да държат заложници, ако всеки втори можеше да им пусне по един куршум в джихадистките тикви? ...както е например в Израел. Те имат богат опит с терористи.
До коментар [#2] от "daskal1":
хо. контрол от нашите институции. скептичен съм. те не могат да различат подсъдими терористи от размахващи се недоказуемо виновни цигани-"салафити" с турска литература. а проблемите ще стават повече, ние сме като сляп вратар в тъмна нощ на отворена порта.
До коментар [#4] от "kratun.ko":
Нали се сещаш, че ако засечеш някой перничанин на пътя и си пътник към оня свят.
До коментар [#5] от "abdelhaqq":
Разсмяхте ме. Спомних си стария виц за милиционерите и проблемите от незнаенето на езици.
До коментар [#6] от "Tihomir Iliev":
Освен ако перничанинът не го отнесе първи.
Във всеки случай ще се намери нова равновесна точка в човешките взаимоотношения на територията и ще станем супер учтиви помежду си. Както в момента се чудим защо в щатите винаги са толкова любезни и усмихнати един на друг :)
До коментар [#7] от "daskal1":
точно.
До коментар [#8] от "krasi_kara":
Любезни и усмихнати, докато на някой не му изпуши главата и не натръшка 18 ученици.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.