Летящият швейцарец
Скокът на франка след шокиращия ход на централната банка в Берн отекна силно в Източна Европа


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Докато четете този текст, в Давос ще пресмятат внезапно нарасналите си с 20% приходи от срещата на Световния икономически форум, а полякът Яцек Шледжински ще търси допълнителни 900 злоти (208 евро) за месечната вноска по ипотеката си. Балансите на алпийските хотелиери и на варшавския адвокат бяха пренаписани на 15 януари. Тогава Швейцарската централна банка (SNB) премахна без предупреждение фиксирания максимален курс от 1.20 франка за евро и свали основната си лихва от -0.50% до -0.75%. Ефектът бе незабавен и драматичен - алпийската валута поскъпна за ден с около 20% спрямо еврото. Освен че разтърси валутните пазари, ходът на SNB засегна пряко стотици хиляди семейства с кредити в Централна и Източна Европа и се превърна в политически въпрос в готвещите се за избори през тази година Полша и Хърватия.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
23 коментара
а полякът Яцек Шледжински ще търси допълнителни 900 злоти (208 евро) за месечната вноска по ипотеката си.
________
Който се доверява на финансовия анархизъм е така!
Все пак трябва да се отбележи положителната новина как унгарците този път не са в джаза.
Учудващ е фактът как все още има кредити в швейцарски франкове и как хората не са си извадили поука от 2009 г. и са оставили отворени губещи позиции?
Иначе нали знаем вековното златно правило:
"За нищо на света кредити в чужда валута, незавосимо каква е лихвата!" <- поколението родено през 1970-те / 80-те години вече го научи. Иначе би било чудесно ако и техните деца се поучат (с голяма вероятност -> да) и внуци (по-скоро -> не).
Прави ли Ви впечетление, че няма западноевропейски страни засегнати от кредити във франкове.
Знаете ли защо?
Защото онез са си горяли не пръстите, а целите ръце с таквиз работи, докато другите са строяли социалзъма....
До коментар [#2] от "Ф.Нинов":
Не,
забележи и този поляк е анализатор в медия. Нямам думи. И то веднъж пиха една студена вода с този франк, но явно не помага. Между другото франкът поскъпна към всички водещи валути, не само към еврото. И за какъв дявол тези банки продължиха с кредити във франкове, това не мога да схвана. Такова решение на Швейцария беше въпрос на време, наистина никой не знаеше кога, но лихва с минус 0.50% е "малко" предупреждаваща. Отделно руснаците са големи фенове на франка.....
е анализатор в медия. Нямам думи. И то веднъж пиха една студена вода с този франк, но явно не помага.
До коментар [#3] от "stoiank":
Долу-горе същото се получава в България, но с влоговете в "гнили банки". Изглежда не си научиха урока миналото лято, та затова се очертава повторение на ситуацията.
Аз от мъдрите хора си знам. Кредитите в Лева, Депозитите в твърда валута! И най-вече когато банков служител ти предложи нещо, да знаеш че е преебавка (Стара Андрешковска поговорка) :)
До коментар [#2] от "Ф.Нинов":
Има засегнати западни страни, само че по-слабо. Например в Англия са се парили не по време на социализма, а след края му. Вземат кредити в швейцарски франкове и йени след тогавашната рецесията (лихвата е била 4% в сравнение с 15% при паунда). А по-късно имаше и доста британски инвеститори, които малко преди кризата през 2008 бяха накупили имоти в Кипър с ипотеки в швейцарски франкове към английски банки. То даже имаше и улични протести преди няколко години.
Ако не се лъжа в Англия все още има поне няколко десетки хиляди души с подобни кредити.
До коментар [#6] от "tamada":
Ъхъ.
Всъщност и сега има ужилени в Западна Европа, но глано чрез форекс спекулации.... Фалирали клиентски акаунти (сметки) доведоха до фалирали брокери.
Досега обаче жертвите са анонимни и още няма репортажи за тях.
Белград пък директно обиди онези свои граждани, които не са имали благоразумението да теглят кредити само в евро или динари. "Тези, които са взели ипотеки във франкове заради ниските лихви, са се оказали наивници", каза финансовият министър Душан Вуйович.
С какво точно ги обидил не стана ясно.
До коментар [#8] от "sasvirco":
Когато групата от прецакалите се е прекалено голяма (като в Унгария преди пет години) има риск да се образува ново политическо движение от избиратели, които да докарат ново правителство (като това на Орбан), което да ги спаси.
Затуй като настоящ политик в подобна ситуация не трябва да се гавриш с простотията на хората, а най-малкото е да им съчувстваш, ако искаш да останеш на власт.
До коментар [#9] от "Ф.Нинов":
Ахаааа, имаш в предвид, казването на истината не е политически коректно ;)
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход