Коалицията на радикалната левица (СИРИЗА) на Алексис Ципрас триумфира на извънредните избори в Гърция, като първите прогнози ѝ дават 36-39% от гласовете на избирателите. На второ място е управлявалата досега консервативна "Нова демокрация" с 24-27%. За третото място според екзит пол на Metron Analysis, GPO, Alco, MRB, и Marc се борят новата лявоцентристка партия To Potami (Реката) и неофашистите от "Златна зора" с резултат в рамките на 6.5-8.5%. Следват ги компартията с 4.7-5.7%, упрявлавалата досега в коалиция социалистическа ПАСОК с 4.2-5.2% и консервативно-православната "Независими гърци" с 3.5-4.5%.
С 2.2-3.2% на ръба да премине 3-процентовата бариера за попадане в парламента е новата партия на бившия премиер Георгиос Папандреу. Така Движението на демократичните социалисти има шанс да стане осмата партия в гръцкия парламент. Резултатите им се следят с изключително внимание, тъй като ако не влязат СИРИЗА ще има обикновено мнозинство от 158 депутати в 300-местния парламент. Но ако Папандреу вкара депутати, Алексис Ципрас ще трябва да се задоволи със 146 депутати и да търси коалиционни партньори.
Нова вълна
Гърция гласува в неделя на извънредни парламентарни избори с очакване за пръв път те да доведат в Европа на власт правителство, което е открито против прилагането на антикризисна програма, подкрепена с милиарди евро от ЕС и МВФ. Право на глас имат 9.8 милиона гръцки граждани, но няма възможност за гласуване в чужбина, което означава, че резултатът силно зависи от тона на предизборната кампания в страната.
От месеци насам социологическите допитвания показваха, че победител ще бъде Коалицията на радикалната левица (СИРИЗА), съставена от еврокомунисти, бивши троцкисти и различни евроскептични леви групи. Партията, ръководена от Алексис Ципрас, обещава да скъса договора за помощ, да спре част от плащанията и да предоговори условия, които да включват опрощаване на още от гръцкия дълг и отмяна на най-болезнените реформи.
Ще има ли еднопартийно правителство
Това, което все още не е сигурно, е дали СИРИЗА ще събере достатъчно гласове, за да управлява самостоятелно. Предварителните прогнози за 36-39% от гласовете са близо до техническия праг от 40% за абсолютно мнозинство, но системата за преразпределяне на гласове в Гърция автоматично дава още 50 депутати на победителя и в зависимост от представянето на по-малките партии СИРИЗА може да овладее парламента и с по-нисък процент. Не е ясно също дали СИРИЗА ще иска да управлява самостоятелно дори при категорична победа, или ще потърси коалиция.
С девиза си "Иде надежда" и отказ от предишните плашещи закани да извади Гърция от еврозоната Ципрас обеща увеличаване на минималната заплата, намаляване на данъците, връщане на старите пенсии и социални помощи и безплатно здравеопазване и евтин ток за бедните. Според премиера Андонис Самарас, чиято консервативна партия "Нова демокрация" е втора по популярност, всичко това ще доведе страната до фалит.
Какво очакват пазарите
Докато гърците гласуваха, инвеститорите се подготвяха за нервна реакция на пазарите и нестабилна търговия в началото на седмицата. Но някои вече са калкулирали негативната реакция и смятат, че тя ще бъде ограничена, разказва Reuters.
Резултатът е важен за бъдещето на Гърция, но иначе страната е изолирана от финансовата система на еврозоната, а допълнителен смекчаващ ефект ще окаже и новата програма на Европейската централна банка за изкупуване на държавни облигации, казва пред агенцията Люси О'Керъл, икономист в Aberdeen Asset Management. Според нея рискът още съществува, но е овладян в значителна степен.Приблизително същото смятат и анализаторите на AXA Investment Management. Според тях предстоят месеци на опънати нерви, докато вървят преговорите между новата власт в Атина и международните кредитори. Рисковите активи и еврозоната ще усетят това, но като цяло ефектът извън Гърция ще е ограничен и "без материални последици за останалите в еврозоната".
Изолираната опасност
За две години и половина европейските банки намалиха драстично експозицията си към гръцките, няма апетит за гръцки държавни облигации, а страните от района успяха да се стабилизират.
Почти е скъсана връзката между лихвите за кредитиране на Гърция и на страни като Португалия, Ирландия и Испания. Днес 30-месечен гръцки дълг струва 10%, а 10-годишният е с доходност от 8%. Разликата е логична, тъй като пазарите искат по-високи лихви за краткосрочно кредитиране, когато са притеснени от перспективата от фалит.Излизане от 6-годишната рецесия
През 2014 г. Гърция излезе от шестгодишна рецесия - най-дълбоката от свалянето на хунтата през 1974 г. насам. Но за това време икономиката се сви с около 25%, десетки хиляди фирми бяха ликвидирани, заплатите и пенсиите - съкратени, а безработицата сред младите надхвърли 50%. В същото време задълженията на страната достигнаха 175.5% от БВП - втория по големина дълг в света, натрупан от същите партии, които продължават да управляват и днес. Мнозина гърци искат да скъсат със стария политически елит и насочват предпочитанията си към крайни партии вляво и вдясно от центъра.
Коалицията на радикалната левица (СИРИЗА) на Алексис Ципрас триумфира на извънредните избори в Гърция, като първите прогнози ѝ дават 36-39% от гласовете на избирателите. На второ място е управлявалата досега консервативна "Нова демокрация" с 24-27%. За третото място според екзит пол на Metron Analysis, GPO, Alco, MRB, и Marc се борят новата лявоцентристка партия To Potami (Реката) и неофашистите от "Златна зора" с резултат в рамките на 6.5-8.5%. Следват ги компартията с 4.7-5.7%, упрявлавалата досега в коалиция социалистическа ПАСОК с 4.2-5.2% и консервативно-православната "Независими гърци" с 3.5-4.5%.
76 коментара
Задължително гласуващите са се изявили подобава - общо 46% за неокомунисти, 6% за фашаги, дори политическа екзотика като теократите е прилапала 4%. Не, ако обичате, ходете си на риба по-добре, пресните манатарки и челадинки също са много здравословни.
Намирисва ми на прилагане на "Омразен дълг" в най-скоро време.
Инак - революция.
Задават се интересни времена...
Публикувано през m.capital.bg
След днешния избор на гърците партиите ГЕРБ, РБ, та дори и АБВ и НФСБ ми се струват политически дрийм тийм.
Един път да сме по-адекватни от съседите :)
До коментар [#1] от "cinik":
Определено неточно е да наричате Сириза "неокомунисти".
За ръзлика от българските, гръцките комунисти не се срамуват от тома название и с кеф со правят шествията с червените байраци.
Понятна ми е обструкцията, която българските медии правят на Сириза, като я набиват в съзнанието на масите с епитети като "крайнодясна" и "радикална", "гръцката Атака" и я забъркват в разпада на ЕС, ЕЗ и всичко европейско. С една дума - опасност.
Смятам, че това се прави, защото Сириза успя да обедини мнозинството гърци срещу старите партии - Неа Демократия и ПАСОК, които редувайки се във властта от 1974 допреди 3 г. натрупаха 350 млрд Е задължения и доведоха обществото и държавата си до крах.
Сириза е реакцията на гръцкото общество срещу политическите бонзи и техните олигарси и с това притеснява българските, защото може да повлече крав и в БГ.
Помислете само за вниманието, което се отделя за изборите в Гърция. За си спомвяте толкова коментари за парламентарни избори в Румъния, Турция или БЮРМ?
До коментар [#2] от "DISCOVER BULGARIA":
Няма да стане, трябва да е теглен от диктатор, а тези са си демокрация отвсякъде. Виж, че "гърнето се търкулна и си намери похлупака", спор няма. Отдавна ги влече социализма, и Путин явно ги е прилъгал с тръбите през турско до сръбско, а и може някоя морска база да е обещал да плаща (а накрая и кримски референдум може да проведе на някой остров)... Знам ли. А може да се надяват, че като са се нагушили с евро и сега през драхмата ще им се размине, ама комунистите не прощават такава баница, ще им вземат еврата като стой та гледай.
"Днес 30-месечен гръцки дълг струва 10%, а 10-годишният е с доходност от 8%."
Това как да го разбираме, ценна книга с падеж след 30 месеца се продава за 10% от стойността???
за 2 месеца ще фалират Гърция тези ултра леви
Има два варианта - или да не си спазят обещанията, или да раздадат въженцата на неграмотните гърци да се бесят сами. Третият е хайде отначало
Каквото сам си направиш, никой не може... Гърците яко настъпиха мотиката, от днес само факта, че са външна граница на ЕС ще ги крепи.