Япония подготвя мащабна реформа в земеделския сектор
Тя е част от усилията на правителството за съживяване на икономиката
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
След преизбирането му с голяма преднина през декември японският премиер Шиндзо Абе е изправен пред една от най-големите трудности - нуждата от реформа на земеделската индустрия, пише Reuters.
Очаква се в скоро време Абе да предложи ново законодателство за либерализация на сектора, в който все по-малко и застаряващи фермери обработват малки парчета земя. Това става на фона на преговорите за подписването на Транстихоокеанското партньорство (TPP), което може да намали високите вносни мита, закрилящи местното производство. На пътя на Абе стои лобистката група "Японско земеделие", която контролира повечето въпроси по ценообразуването и дистрибуцията чрез мрежата си от около 700 фермерски кооператива. Тя се обявява както против реформите, така и срещу TPP. Освен това групата, която от години поддържа близки връзки с Либерално-демократическата партия на Абе, притежава финансова мощ и голяма членска маса, което й позволява да влияе върху законодателите в провинциалните области.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
8 коментара
[quote#0:"."]Размерът на средната японска ферма е едва около 1% средната американска.[/quote]
В Япония обработваемата земя е 11% от територията на страната, чиято територия е 3,8% от тая на САЩ, където обработваемата земя е 16.29%.
Като се правят сравнения добре е да са смислени.
Да, САЩ държат пазара на фуражните смески. Желанието е Япония да отвори пазара на говеждото и свинското от САЩ, което ще удари цените на местното производство, особено на говеждото.
Няма да му е лесно на Абе, а и на Европа в условията на снемане на ограниченията на внос от САЩ.
До коментар [#2] от "daskal1":
И тази полусоциалистическа икономика преди две десетилетия говореха, че щяла да отнеме лидерството на САЩ в глобалната икономика, както днес ми говорят за Китай. Само да допуснат американската продукция до европейския и японския пазар и ще настане рай за потребителите.Евтина и качествена храна.Ликвидиране на глада и мизерията в Източна Европа.
"Евтина и качествена" храна няма. Или едното, или другото. За останалото съм съгласен :)
Публикувано през m.capital.bg
До коментар [#3] от "Само Левски":Ми то по-добре всички хора /освен янките/ да минем на "евтина и качествена храна" и социални помощи - ама пак янките да ни ги плащат, че да им купуваме производството!
До коментар [#3] от "Само Левски":
Япония няма и никога не е имала ресурсите да измести САЩ като водеща световна икономика. Нямат демографски ресурси, природни - територия, полезни изкопаеми, горива. Няма как да стане само с акъл, ноу-хау, иновации. Това осигурява висок стандарт и място сред топ държавите, но не и лидерство.
За да си лидер трябва да имаш всички нужни ресурси - човешки, природни, финансови, териториални, военни, политически.
"Япония налага високи мита на млечните продукти, ориза, пшеницата, захарта, говеждото и свинското месо, за да защитава местните фермери."
Хем нямат достатъчно производство,хем дига митата.Да ядат водорасли тогава.От тях поне имат в изобилие.
До коментар [#7] от "rosiraycheva50._":
Те водораслите си ги ядат, и избиват китове с цел "изследвания" месото на които е на пазара, или делфини които "ядат рибата". Упорити хора, но младото поколение е доста проамериканско и иска месо, при това по-евтино от 50 долара колограм
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.