// К1: Средата / Свят
Протестната разходка на народа
Дясно-популисткото движение PEGIDA, тръгнало от Дрезден, вече се разпространява из Европа. И има потенциала да преначертае германската политика
Вече четири месеца в понеделник те се събират, вървят из централните улици, носят национални знамена и крещят "Ние сме народът". Сред тях има всякакви – от неонацисти и футболни хулигани, през семейства с деца до възрастни пенсионери. Недоволството им е разнопосочно - те са против исляма, бежанците, политиците, медиите, икономическите лобита и корпорации, Европейския съюз, Гърция и въобще всичко, което според тях граби и лъже народа. Обединени са от едно новозародило се движение, което тръгна от Дрезден, където в някои от шествията си мобилизира между 20 и 25 хил. души (по данни на полицията). После се пренесе в други градове на Германия – Лайпциг, Хановер, Хамбург, Мюнхен, Кьолн. А след това прескочи и границите на страната. В понеделник беше първата демонстрация в австрийската столица Виена, а преди нея недоволни граждани се събраха в Дания, Норвегия, Великобритания, Испания.
PEGIDA (името e абревиатура на "Патриотични европейци срещу ислямизирането на Запада") е движение, което се зароди в социалните мрежи и говори със своите привърженици основно през Facebook. Но много бързо придоби и офлайн форма. През октомври в Дрезден беше организирана първата така наречената понеделнишка обиколка (или разходка), на която се събраха около 5 хил. поддръжници. Обикалянето се превърна в традиция, а през последните седмици групата на недоволните в града порасна четирикратно. В същото време се зародиха и контрадвижения, които се обявиха против PEGIDA. NОPEGIDA започна да мобилизира хора там, където и нейният антипод.
Кой е народът
Wir sind das Volk (Ние сме народът) се превърна в парола на привържениците на PEGIDA. Но както един "народ" се състои от сбора на най-различни по вид, статус и разбирания персонажи, така и PEGIDA няма ясен профил. "През последните месеци бяха направени поне четири изследвания на привържениците на движението. Първата трудност, с която се сблъскваме, е, че PEGIDA отказва да говори с хората от институтите или медиите. Всички изводи са на базата на нашите наблюдения. Освен това всички изследвания показват смесица от най-разнообразни профили", коментира пред "Капитал" Ларс Гайгес от Института за изследване на демокрацията към Университета в Гьотинген.
Все пак експертите от института успяват да нарисуват някаква обща картина на хората, които се асоциират с PEGIDA. Противно на очакванията и опита от предишни дяснопопулистки движения, повечето хора този път са с образование и работа. Като цяло това са мъже на средна възраст, с отношение към християнската религия и среден за страната доход. В случая не става въпрос за безработни аутсайдери на обществото, каквито например бяха в центъра на бунтовете в Лондон или Париж през последните години.
Конкретните организатори на PEGIDA са група хора със собствен дребен или среден бизнес в Дрезден. Най-важните сред тях са Лутц Бахман, Карин Йортел и Рене Ян. Междувременно това ядро успя да се разцепи. Бахман се появи в социалните мрежи със своя снимка, на която имитира Хитлер, и това предизвика вълна от критики, включително и от "неговите" хора. Другите двама пък се отделиха и обявиха създаването на ново алтернативно дясно-консервативно движение. За разлика от PEGIDA, където битката с исляма е сред основните послания, при него водеща тема ще е "пряката демокрация", коментира пред "Капитал" Михаел Натке от Kulturbüro Sachsen (базирана в Дрезден организация за противопоставяне на дясноекстремистките нагласи в обществото).
Пред "Капитал" директорът на Института за интердисциплинарни изследвания на конфликти и насилие към Университета в Билефелд Андреас Цик обособява две основни групи, от които се състоят привържениците на PEGIDA. "Говорим за няколко напълно хетерогенни групи, когато трябва да опишем хората, които се разхождат. В ядрото са тези, които мобилизират. Те организират протестите, администрират ги и всяка седмица обявяват тема, под която протичат. Тази група се състои от активисти, които и друг път са се показвали по демонстрации и политически акции", казва професорът от Билефелд. Втората група според него е тази на дясно-радикалните, дяснопопулистките и ултраконсервативните формирования. Тук влизат например футболните хулигани или фундаменталните християни. "Около тях обаче обикалят и неорганизираните граждани, които се идентифицират или с дневния ред на PEGIDA, или с части от нейната идеология", посочва Андреас Цик.
PEGIDA или не съвсем
Тази картина описва ситуацията в Дрезден, но в останалите градове е съвсем различна. "Има огромна разлика между PEGIDA в Дрезден и Лайпциг и демонстрациите в западната част на Германия", казва Ларс Гайгер. За пример посочва Хановер или Дуисбург, където разходките са събрали само по няколко хиляди и ясно са се виждали групите на десните радикали и хулиганите. PEGIDA в тези градове се е използва само за повод екстремните елементи да се събират и излизат на повърхността, смята Гайгес.
Това се видя много ясно и на първото шествие във Виена. Всъщност събитието се превърна от разходка във фарс, на който се събраха не повече от 300 души на площад "Фрайунг" в центъра на града. Те бяха обградени от многократно повече полицаи. В същото време в австрийската столица се проведе шествие на NOPEGIDA, което мобилизира няколко хиляди привърженици. Двете демонстрации се срещнаха на "Фрайунг", но останаха контролирано разделени от полицаите.
Публиката на виенската PEGIDA се състоеше предимно от радикални типове с татуировки с пречупени кръстове и бръснати глави. Германски и австрийски флагове се вееха в такта на виковете Wir sind das Volk. Социалните медии бяха скандализирани от хитлеристките подвиквания и хитлеристкия поздрав, който от време на време се виждаше да стърчи над главите на демонстрантите. Още по-скандално изглеждаше това, че полицията не реагираше на тези провокации.
Все пак из групата имаше и хора, за които посланията на PEGIDA импонират на техните собствени. Пред "Капитал" един от демонстрантите изрази недоволството си от набъбващия брой бежанци, които идват в страната, а друг – от растящата безработицата. Не липсваха и колоритни фигури като безобидна женица на средна възраст, викаща "паролата" на Pegida на развален немски с руски акцент и споделяща, че се страхува от исляма.
Още по темата
Победата на Норберт Хофер на президентските избори в Австрия ще бъде тревожен сигнал, че политическият център в Европа се пропуква
20 май 2016Местен вот тества колко популярна е станала Марин льо Пен
За пръв път националистите издигнаха свои кандидати почти в цялата страна
22 мар 2015Антиислямското движение PEGIDA стигна и до Австрия
За разлика от Германия на първото шествие във Виена се събраха едва няколкостотин души
3 фев 2015Как антиислямските настроения избуяха в Дрезден
Според проучване една трета от германците са съгласни с някои от идеите на движението Pegida
19 яну 2015Антиислямското движение Pegida плаши турците в Германия
Те описват неговия възход като "филм на ужасите"
12 яну 2015Разстрелът на 12 души от двама ислямисти засилва риска от задълбочаване на разлома в европейските общества
9 яну 2015Какво казва крайната десница в Европа за нападението
Фараж: Плащаме цената на десетилетия мултикултурализъм; Германските антиислямисти: Предупреждавахме за заплахата
8 яну 2015Антиислямското движение PEGIDA в Германия разтревожи традиционните партии, но срещна стабилна съпротива от страна на гражданското общество и бизнеса
6 яну 2015
Частната космическа компания изведе микросателити в орбита за десети пореден път
6 дек 2019, 503 прочитания

Намаляването на емисиите зависи от узряването на технологиите за съхранение на енергия
6 дек 2019, 345 прочитания
5 дек 2019, 2477 прочитания
5 дек 2019, 2330 прочитания
5 дек 2019, 2271 прочитания
6 дек 2019, 2220 прочитания
5 дек 2019, 1990 прочитания
Кой е новият гръцки премиер и каква е връзката му с демокрацията