Среща в Минск опитва да спре катастрофа в Украйна
Преди четиристранните преговори Ангела Меркел ще посети Вашингтон.


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Лидерите на Русия, Украйна, Германия и Франция се договориха за четиристранна среща в Минск в сряда, на която да се опитат да договорят мирна сделка за най-тежката криза в Европа от края на Втората световна война насам. Това стана на телеконферентен разговор в неделя между четиримата, след като в петък и събота германският канцлер Ангела Меркел и френският президент Франсоа Оланд посетиха първо Киев, а после и Москва. В двете столици те представиха свой план за спиране на кръвопролитието в Източна Украйна, подробностите от който се пазят в дълбока тайна.
В неделя Меркел отпътува за посещение в Белия дом, докато германски източници коментират, че Кремъл не изгаря от желание за компромиси, неведнъж е нарушавал обещанията си и може спокойно да изчака, докато проруските части непрестанно увеличават натиска си над Киев.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
39 коментара
Подобна среща бе проведена я Ялта през 1945г.
Аналогиите с Мюнхен 1938, колкото и да са условни, няма как да не се набиват на очи. Доста неадекватно е да се говори за "нова студена война", тъй като нещата очевидно вече са доста горещи, а и е съвсем вероятно да се окаже, че след Кубинската криза залогът и опасността никога не са били по-големи. Путин се стреми не просто към разпад на Украйна, но и целенасочено към системна дестабилизация на ЕС и натиск към източната граница на НАТО. Дано Западът в крайна сметка (това в най-голяма степен зависи от Германия) се консолидира около разбирането, че отстъпките пред Кремъл ще се възприемат от руска страна като слабост, няма да доведат до траен мир, а само до още по-агресивно развитие извън контрол.
Путлер няма да спре да напада Украйна, аз дори очаквам в най-скоро време да го обяви съвсем официално, както с Крим.
Не виждам как ще се приложи,какъвто и да е мирен план в сегашните условия. Дори да се създаде демилитаризирана зона между двете воюващи страни, кой ще гарантира, че границите и няма да бъдат нарушавани ? Кой ще спре евентуалните нарушители, въоръжени с танкове ? Международни наблюдатели или сини каски ? Това е повече от смешно.
Ако няма среща в сряда или тя е без резултат, в четвъртък лидерите на ЕС ще обсъдят нови санкции (по-вероятно е одобрението да остане за срещата им през март - бел. ред.), а войната в Украйна ще ескалира в "драматична спирала" по думите на френския министър на отбраната Жан-Ив льо Дриан. "Става дума за броени часове и дни след провала на разговорите. Опасявам се от най-лошото", каза той.
И аз се опасявам от най-лошото...
До коментар [#3] от "today":
В Крим нямаше нито една жертва преди и след референдума, за разлика от републиките , където не се организираха навреме . В момента в Украйна избиват не само руснаци , а и българи , унгарци и други малцинсва .
https://www.youtube.com/watch?feature=player_embed
До коментар [#4] от "antonio_vivaldi":
Кой може да спре "зелените човечета"? Или външна сила - НАТО и особено САЩ, като изпълнят ангажиментите си от споразумението, което Русия потъпка, или вътрешен преврат в Москва, който да смени поведението й. Трети вариант не се предвижда. А и на кого му пука за рашките, които както е тръгнало, години наред ще ядат само картофи, за украинските олигарси и нещастните страни от бившия ссср, които вече чакан своите "зелени човечета".
Натискът в САЩ върху президента Обама за доставка на оръжие на Украйна става все по-силен. Освен републикански сенатори начело с Маккейн с призиви за даване оръжие на украинците се включиха и сенатори от Демократическата партия, бивши посланици на САЩ в Украйна и бивши висши американски дипломати като Талбот. Съгласно неназовани източници, цитирани от американските медии - за въоръжаване на Украйна твърдо са се изказали от Пентагона, докато против била съветничката по националната сигурност Сюзан Райс, както и самият Обама, които обаче изпадали във все по-голяма изолация по въпроса сред собствената си администрация.
Немците и французите са решително против ескалация на въоръженията, особено срещу касетните боеприпаси. Явно е че това е една от причините за "посещението" на Меркел във Вашингтон. Да се надяваме че визитата в Москва е дала достатъчно ясна представа на Путин решимостта на ЕС по въпросите на икономическите санкции, както и елегантен повод да се опита да излезе с най- малко жертви от ситуацията. Проблемът е Крим който съгласно немската формула е част от "възстановяването териториалната цялост на Украйна".
Проблемът е Крим който съгласно немската формула е част от "възстановяването териториалната цялост на Украйна".
.........
И каква е ..немската формула? Връщане на Крим обратно в Украйна, след като 93% от населението там се изказа преди няколко дни одобрително за връщането си към РФ?Саркози също в събота е заявил, че кримчани са били в правото си да избират.Да не говорим за Марин льо Пен, която прави далеч по резки изказвания за позцията на европейските лидери в конфликта досега.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.