Финансовият покер между Атина и Брюксел навлезе в опасна фаза
Ако до края на седмицата няма споразумение, оставането на Гърция в еврозоната отново ще бъде под въпрос
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
"96 часа до споразумение или катастрофа". Така един атински вестник обобщи ситуацията след разпада на разговорите между гръцкия финансов министър Янис Варуфакис и колегите му от еврозоната. Срещата на еврогрупата в понеделник вечерта беше представяна като "последен шанс" за Атина да се разбере с Тройката (кредиторите от ЕК, МВФ и ЕЦБ), преди изтичането на спасителното споразумение на 28 февруари. Но след като Варуфакис гневно отхвърли като "абсурдни" и "неприемливи" настояванията възлизащата на 172 млрд. евро програма да бъде завършена, всичко приключи с много лоши чувства и малко добри перспективи.
Всъщност крахът на преговорите в Брюксел не е особена изненада, тъй като двете страни преследват съвсем различни цели. Правителството на СИРИЗА начело с Алексис Ципрас, дойде на власт с обещанието да сложи край на омразния "режим на Тройката" и болезнените реформи, придружаващи спасителното финансиране. Вместо това Атина иска "мостов заем", който да й помогне да посрещне нуждите си в близките месеци, докато се постигне нова сделка. И за СИРИЗА е трудно да отстъпи много назад, без да бъде обвинена в предателство от избирателите си. От друга страна държавите в еврозоната и най-вече Германия, настояват Гърция да приеме продължаване на настоящата програма, с обещанието да проявят известна "гъвкавост", ако тя се съгласи. Твърде големите компромиси със СИРИЗА биха били политически опасни, предвид възхода на партии като испанската "Подемос" и нарастващото нежелание на германците и останалите северни страни да плащат за гръцките грехове.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
48 коментара
Гърция в ЕЗ или извън нея - Егейско море ще си е същото и на същото място...
Гърция предпо.ита фалита пред алтернативата да пла.а 300 милиарда евро. Сле 15 години вси.ко .е е история, макар и много неприятна. Никой не оби.а да връ.а дългове, но никой няма волята на Симеон Дянков да се бори докрай цре.у въимането на безумни дългове. Българското правителство трябва да е много внимателно с дълговете, понеже на.ия БВП е 10 пъти по-млък от гръцкия!
България трябва да се учи от грешките на Гърция, вместо да прави свои грешки.
Този път и Одисей няма да помогне.
Меркел ще клекне!
До коментар [#5] от "mr.TheNearnessOfYou.":
Ако Меркел "клекне" на Гърция, ще трябва да "клекне" на Испания, след това на Португалия и т.н. Меркел може да е патка, но не е ку.ва!
Защо, когато се говори за трудния живот на гърците, не се направи паралел за това, къде сред европейските страни са те по доходи, заплати, пенсии? Защо, когато се говори за безработицата в Гърция, не се изнесат данни за свободните, може би нискоквалифицирани, но все пак работни места в Гърция? Защо не се криминализира неплащането на данъци, неиздаването на касови бонове и други нарушения, които пречат да се пълни държавния бюджет? Не че ние в БГ сме по-дисциплинирани и не правим същите безобразия, но поне не караме някои друг да плаща вместо нас стандарт на живот, който не можем да си позволим.
На 28-и ще мръкне, а на 1-ви ще съмне нормално. А любителите на сензации ще бъдат разочаровани. Докато ЕС за 170 млд бълха ги ухапала, то Гърция се бори за своето оцеляване. Така че ясно е кой ще отстъпи. ЕС, разбира се. Повярвайте, няма да се лишат от Гърция.
Хм , и защо да ти повярваме, judjuk?
Копирам коментара от друг форум поради изчерпателното изразяване:
"Всяко предоговаряне за дълга на гърците няма да има никакъв смисъл, защото те ще гушнат нови милиарди и отново няма да върнат нито цент. Това е като поливане на Сахара, без логика и без смисъл за ЕС, но с голяма далавера за Гърция. Там нещата са отдавна изпушили, гърците до миналата година не знаеха какво е това данъци, гъркинята, която нито ден не е работила, получаваше от държавата т.нар. социална пенсия от 750 евро. Гъркът взема кредит, примерно 2 млн евро, уж за да развива някакъв бизнес, нищо не прави, купува си луксозен автомобил, строи си луксозна къща и вила, по цял ден виси в кафенетата, не обслужва кредита нито с едно евро, и резултатът е: след 3 години Националната банка му опрощава дълга!!! Това е реалността - последното опрощаване беше 2013 г. през м.юли и август. Общите задължения на Гърция бяха над 800 милиарда, пак по това време им ппростиха 50%, миналата година опростиха още 30% и въпреки това, към днешна дата, дългът на Гърция е над 350 милиарда евро. И най-нагло те искат ЕС да опрости до НУЛА тези огромни финансови дългове. И забележете, да си запазят сегашното ниво на заплати и пенсии. Цитирам Файненшъл таймс от септември 2014: гъркът работи за 1 евро, а получава 1.8 евро. Докога, докога, докога ЕС ще им пълни гушите. "
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.