Да върнеш времето назад
Как в Египет съдят журналисти и продемократични активисти, а оправдават фигури от ерата "Мубарак"


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Те са трима, журналисти са от катарската телевизия Al Jazeera, ликовете им могат да се видят в кампании в социалните мрежи за правото на свободно изразяване, а осъждането им в Египет миналата година бе определено от организацията Amnesty International като "черен ден" за медийната свобода.
Австралиецът Питър Грест, канадско-египетският гражданин Мохамед Фахми и египтянинът Бахер Мохамед получиха между седем и десет години затвор по обвинения, че са разпространявали фалшиви новини и са помагали на забранената от новото египетско управление организация "Мюсюлмански братя". Те бяха задържани в края на 2013 г. в унисон със започналата кампания по смазването й, след като президентът ислямист Мохамед Морси бе свален от власт. Централна роля тогава изигра настоящият държавен глава Абдел Фатах ас Сиси. Оттогава насам стотици членове на "Мюсюлмански братя" са убити, хиляди са арестувани, а Морси е изправен на съд. А скорошните дела срещу активисти, участвали в отстраняването на Хосни Мубарак, и реабилитирането на фигури от неговия диктаторски режим затвърдиха усещането, че при управлението на Сиси Египет връща назад стрелките на часовника към недалечното минало на автокрация и репресии срещу несъгласните.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
9 коментара
Египет НИКОГА не е бил демократична държава, в смисъла, който разбираме демокрацията в Европа.
99% от хората, които живеят в Египет нито биха разбрали такава демокрация, нито биха я харесали.
Над 80% от гражданите на Египет, не четат нищо друго, освен Корана.
Тяхното очакване всъщност не е за демоктрация, както ние я разбираме, те искат РЕД. Твърдата ръка на един не прекомерно кървав диктатор е ОК. Това е въпрос на национална култура, политически традиции, и очаквания на 90% от населението.
"Как в Египет съдят журналисти и продемократични активисти, а оправдават фигури от ерата "Мубарак"?
ws-police-shot-woman-protest
ocking-moment-female-socialist-activist-gunned-pol ice-demonstrations-4th-anniversary-Arab-Spring-ous ted-Hosni-Mubarak.html
Ами, ето така.... от както дойде на власт ас Сиси в Египет се върна старият режим на репресии, убийства и арести на всеки който дръзне да критикува авторитарния режим на новия диктатор Сиси. Просто държавата отново се превърна в една антидемократична диктатура по подобие на ерата Мубарак. Всъщност и по лошо, ако цитираме египтянина от статията:
"Според защитници на човешките права в момента в Египет има по-малко свобода, отколкото преди революцията. Сегашната ситуация обобщава пред британската ВВС студентът от Кайро Моханад Елсангари: "Бях против Морси да идва на власт. Когато се намеси армията обаче, си помислих, че нещата се объркват. Видях как ситуацията се променя – един преврат никога не е нещо добро. Сега режимът е още по-лош."
И накрая най-добрия пример за жестокостта на този противен нов авторитарен режим е подлото убийство в гръб на тази млада социалистическа активистка, която просто искаше родината й да бъде свободна и демократична:
http://www.hrw.org/news/2015/02/01/egypt-video-sho
http://www.dailymail.co.uk/news/article-2924709/Sh
Това е уродливото лице на тази диктатура.... няма "добра" диктатура и тази на Сиси НЕ е изключение от това правило!
До коментар [#1] от "liubo...otdale4":
Извинявай Любо, но се съмнявам, че ти дори се египтянин, че да говориш от името на египетски народ. В Египет, както във всяка една държава има млади и образовани хора, както светски настроени хора, които искат да живеят в едно демократично общество, а не в диктатура... и доказателството за това беше, когато на площад Тахрир излязоха стотици хиляди души, а в цялата страна милиони души.... именно техния масов протест свалиха диктатора Мубарак, а след това и Морси, който също беше тръгнал по пътя на Мубарак... а сегашния Морси задмина и Мубарак. Това е накратко!
До коментар [#2] от "Иво":
ocking-moment-female-socialist-activist-gunned-pol ice-demonstrations-4th-anniversary-Arab-Spring-ous ted-Hosni-Mubarak.html
Още малко подробности за това гнусно убийство:
http://www.dailymail.co.uk/news/article-2924709/Sh
До коментар [#3] от "Иво":
Египет е 88 милиона души, и 90% неграмотност.
Тия десетки хиляди на Тахрир и почти милион в цялата страна - само част от тях бяха млади, образовани итн.
После си избраха мюсюлманския брат за президент, а сега аплодират на новия диктатор.
Нал тъй ?
До коментар [#3] от "Иво":
Светски ориентирани хора не гласуват за мюсюлмански братя. Мюсюлмански братя е организация, която иска да върне шерията. От мюсюлмански братя се разклониха всички терористични организации през 90-те години.
До коментар [#5] от "liubo...otdale4":
Не всички египтяни днес аплодират на новия диктатор Сиси. Относно неграмотността едва ли е, чак 90% в Египет.
До коментар [#6] от "Георги Георгиев":
Да, светски ориентираните хора гласуват за либералните и социалистически партии в Египет. Такива има и там.... А, мюсюлмански братя НЕ е единствената партия в страната.
Колкото и да е тъжно Либия и Ирак доказаха, че е нужно точно такова авторитарно управление, за да се избегне хаоса и радикалния ислям.
Очевидно, този регион не е дорасъл за истинска демокрация, така че въпреки че съчувствам на жертвите, така е по-добре пред алтернативата - хаос, в пъти повече смърт, и милионни бежански вълни.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.