

Димитър Бечев

Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Отношенията им трудно могат да се определят с една дума. Съперници в течение на столетия, а днес застанали от двете страни на барикадата в кръвопролитната война в Сирия и преследващи общи интереси в енергетиката, търговията и дори военната сигурност. Това са Русия и Турция, успели в последните две десетилетия да изградят конструктивни отношения в множество сфери на икономиката и дипломацията.
Приликите между Владимир Путин и Тайип Ердоган са видими с просто око. И двамата лидери издигат в култ националния суверенитет, обичат да винят външния свят, било то САЩ или ЕС, за вмешателство във вътрешните работи и подстрекаване на опозиционни настроения. Въпреки членството в НАТО Анкара отказа да се присъедини към санкциите срещу Москва заради войната в Източна Украйна и преглътна, макар и с голяма доза неудовлетворение, руската анексия на Крим. Това поведение не бива да ни изненадва. Още по време на конфликта в Грузия (2008 г.) Турция показа с действията си, че нейна цел е запазване на статуквото в черноморския регион и избягване на конфронтация или пряк сблъсък с Русия.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
20 коментара
Aşk Olsun на братята руснаци, които вдигат цените на горивата в България, докато на световните пазари цената на суровия петрол пада, мaşallah
Мен ми е жал за Волен, какви ще ги говори сега- турците архиврагове ли са, или са братя, с които историята ни свързва кръвно?
Турците ще изработят Русия, както винаги.
В тоя случай те имат избор - газ от Азърбайджан, или от Русия (ще вземат и от двамата).
Но нито Русия, нито Азърбайджан имат избор.
Един момент, който Бечев пропуска, е дали ЕС ще се чувства комфортно зависейки толкова от Турция като трасе за газови доставки. Разбира се, по-добре да не сме зависими само от Русия, но самият Ердоган вероятно също ще използва позицията си като механизъм за натиск над ЕС. При този неприятен завой, който Турция е направила към ислямизма и авторитаризма, това създава редица опасности.
"Въпреки че Аккую (с проектен капацитет 4800 мегавата) се строи от "Росатом"
С едно уточнение, Аккую не се строи, и най-вероятно няма да се строи. Там целия финансов риск е за руснаците, които на всичко отгоре в момента нещо не са добре финансово, и малко трудно ще изсипят едни 20 млрд евро да финансират Турция.
Само да няма война.С дипломация всичко може да се постигне.Турците си гонят интереса и не допускат руснаците да им диктуват,като на нас.
И Путин, и Ердоган стоят, макар по различни идеологически причини, на позициите на държавния суверенен национализъм, разбирай централно ръководен държавен капитализъм. Турция, разбира се, е далеч по-пазарна и диверсирана икономика и вижда бъдеще в индустриалното развитие, в случая транспорта и преработката на енергоносители. Различията по Сирия и Крим не са от решаващ характер, поне на този момент, в който Турция концентрира потенциал за едно бъдещо преразглеждане на отношенията си с Европа. Да не забравяме също че турците от години са един от основните строители на големи обекти, особено хотели, в Русия, т.е. те са далеч по-добре подготвени и икономически, и политически за една прагматична политика, особено сега, когато Русия е в крайно неизгодна ситуация и трябва да разчита на малко посредици в търговията си с Европа.
Отношенията им трудно могат да се определят с една дума. Могат - ВСЕЯДНОСТ.
До коментар [#4] от "civis_eu_sum":
Газопроводът е международен проект, Турция има там договор да спазва.
И въпреки всичко, има газ и от друг, не само от Русия.
До коментар [#1] от "s.iordanov":
Да, благодарни са ни за санкциите, за предните командни центрове на НАТО и за всичко останало.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.