Обещахме да обещаем
Споразумението между Гърция и кредиторите й не решава нищо и само отлага проблемите
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Държавният фалит - избегнат. Банковата паника - спряна. Хаотичното напускане на еврозоната - предотвратено. Всички важни решения - оставени за някой друг път. Така накратко може да бъде обобщен резултатът дотук от драматичната схватка между Атина и нейните кредитори.
В нея, както пише директорът на влиятелния тинк танк Centre for European Policy Studies Даниел Грос, правителството на радикалната лява коалиция СИРИЗА трябваше да направи избор между това Гърция да остане в еврозоната и да приеме програмата, наложена от ЕК, МВФ и ЕЦБ. И премиерът Алексис Ципрас мигна пръв. Неговият финансов министър Янис Варуфакис беше принуден да отстъпи на срещата с колегите си от еврогрупата на 20 февруари и да поиска удължаване с четири месеца на сегашното спасително споразумение на стойност 172 млрд. евро. Срещу това Атина се ангажира с икономически реформи и направи много крачки назад от предизборните си обещания. Алтернативата беше още в края на месеца страната да остане без външна помощ и банките й, които в апогея на дуела с Брюксел губеха дневно депозити за над 1 млрд. евро, прехвърлени за по-сигурно в чужбина, да колабират.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
23 коментара
Думам ти дъще, сещай се снахо. Сега е времето да протестираме ние, за да не гласуваме след време за неокомунисти...
Когато се водят преговори по такива сериозни неща, не може без компромиси..... както казваше един голям специалист по кризисни ситуации, най правилната стратегия е "една крачка назад, две крачки напред!" и стъпка по стъпка напред....
До коментар [#2] от "today":
Трябва да са много глупави гърците, за да ти следват съветите, още повече след провала на рИформите в България, съседна на Гърция страна..... българите работим ангария в Гърция, не обратното, така че не им теслими български номера....
До коментар [#15] от "boby1945":
Гърците правят точно това, което правехме ние при "комунизма", живот на кредит. Само че историята показа, че това продължава само до едно време.
И в България, и по света когато става дума за управляващи, преговори и договорки стажа все по-важен и все по-наболял един много сериозен вупрос - и как се преговаря и договаря с доказани , често дори и патологични лъжци, измамници и манипулатори?
С две думи Ципрас и Сириза се опитаха да оглавят основателното недоволство и критицизъм на много европейци от тромавата и често не съвсем адекватна политка на ръководството на ЕС, но точно те, и появата им с техният наистина прозрачен и евтин популизъм и реторика, които са продукт на тези грешки и политика на европейските политици не могат да бъдат припознати в тази им роля от други, освен от отчаяните и уплашени гърци!
А самозабравянето им достигна до такива абсурдни измерения, че дори и се опитаха да се самопредложат и като посредници между Путин и ЕС при разрешаването на войната в Украйна!?!
Понеже те са цъфнали и вързали, и са оправили всичките си проблеми, та тръгнаха да решават и европейските и световните.
Това е като да ти се е подпалила къщата от всички краища и да не знаеш как да я спасиш, а в същото време да се натискаш да посредничиш в сериозен конфликт при съседите, или дори в друго село.
Прав е някой, който споменава по-горе за отчетливи признаци на шизофренно поведение.
Всъщност ако наистина сериозно се разглежда и анализира гръцкият проблем, то това задължително минава и през предисторията - как на Гърция и бе позволено да натрупа подобен дълг през годините и кой, или по-точно кои от международните (и американски) политици, кръгове и банкови институции дълго време се правеха, че вярват (или дори им помагаха) на фалшивите им и подправени отчети! И защо?
И тук не визирам само и непременно Запада, но и тях, разбира се.
Темата явно е и много неприятна, и доста неприлична, след като упорито и последователно се избягва и игнорира, поне в публичното простанство, според мен. Но точно в това мисля, че гърците, и по-точно Ципрас и Варуфакис привиждат едни от най-силните си козове, май.
Изобщо мястото и ролята, рефлекцията на дълговете в геополитическото поведение и разположение на държавите и управленията им като че ли става все по-актуален проблем и предмет на реален засилен обществен интерес.
(вижте напр. и ситуацията в България от гласувания онзи ден договор за 16 милиарда лева)
До коментар [#16] от "today":
Не е вярно, целият свят, особено САЩ, живеят на кредит.... но е въпрос на умение....
Апропо, единственият дето се опита да си изплати кредитите беше Чаушеско в периода 1975-89 ... Кой му даде тази идея и до ден днешен не е ясно.....
До коментар [#19] от "info111":
"как на Гърция и бе позволено да натрупа подобен дълг през годините и кой, или по-точно кои от международните (и американски) политици, кръгове и банкови институции дълго време се правеха, че вярват (или дори им помагаха) на фалшивите им и подправени отчети!"
Ти от къде получи тази информация, че се 'правели'? Обясни моля! Защото Гърция показва фалшифицирана информация години наред, което доколкото знам никой друг суверен не си го е позволявал ми е много интересно как аджеба разбрахте, че западните банки и политици са имали вътрешна информация освен обществено изнесената таква?
До коментар [#20] от "boby1945":
"Не е вярно, целият свят, особено САЩ, живеят на кредит.... но е въпрос на умение.... "
Да но в САЩ често и фалират - какато фирми така и частни лица. Или си губят къщите например. Просто така се намества пазара. Докато в Европа фалита и загуба на ипотема е просто табу и политиците стискат със всичка сила балоните да не се спукат - няма да е добро за рейтинга им.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.