За Русия, пропагандата и бъдещето на Европа
Най-важните акценти от дискусията с политолога Иван Кръстев и руския журналист Мария Липман


Мартин Димитров

Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Мария Липман е руски журналист и публицист. Била е редактор на няколко руски вестника, а последно - на списанието "Pro et Contra", издавано от "Карнеги център" - Москва. Автор е на няколко тома, занимаващи се с проблемите на медийната свобода в Русия, включително "Ограничени и ирелевантни: медиите в путинова Русия" и "Контролирана демокрация: Путин и печатната преса".
Бъдещето на Русия и бъдещето на Европа са две преплетени теми. Именно затова дискусията с участието на политолога Иван Кръстев и руския журналист и публицист Мария Липман, която се проведе в петък в Дома на Европа в София, е важна. Тя беше озаглавена "Какво се случва в Русия и как да реагира ЕС" и беше организирана от Европейския съвет за външна политика (ЕСВП) и портал "Култура". Ако не сте попаднали в малката зала в петък, ето възможност да прочетете най-важното от дискусията.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
9 коментара
"Хаос, контрол и никаква отговорност за последствията" бил казал Путин за политиката на САЩ в последните 70 години....
Що ми се струва че съм чул същото преди доста време и от Хенри Кисинджър?
Николай Диловски
"Умом Россию не понять ..."
Това което става в Русия е трудно за анализиране. По простата причина че и самите руснаци не са наясно какво става. Каква държава е Русия?
Да е развита, не е. Да е демократична, пак не е. И тоталитарна не е.
Нещо като тоталитарна демокрация с върховен икономическо-политически арбитър. Това е ролята на Путин в момента. И друго странно руснаците одобрително го мразят. Сякаш подсъзнателно съзнават че ги води в грешна посока, но приказките за велика и могъща страна им харесват.
Как ще свърши всичко това е трудно да се предскаже. Защото както се казва и в статията Путин добър или лош няма значение. Държи властта. Ама какво става по нататък? Той няма законно право да управлява N на брой мандата. Медведев не става за нищо. От обкръжението му никой не изпъква. Кой ще го наследи, при положение че има силен президент но няма силна президентска институция?
Въпроси въпроси :)
https://www.youtube.com/watch?v=FfQx-V1c4y4 едно линкче по темата.
Загадка! Приключваш войната на 8ми май, обаче празнуваш на девети?! Все едно имаш рожден ден, обаче тактично го отбелязваш на следващия ден. И въобще, кой все още празнува по този варварски начин края на Голямата простотия на ХХ век?
[quote#4:"gigabyte"]кой все още празнува по този варварски начин края на Голямата простотия[/quote]
Логично - най-големият простак на 20ти и 21ви век.
И двамата автори са много интелигентни хора, но като че ли малко усложняват представата за Русия... А всъщност, според мен като историк, като че ли няма нищо ново под слънцето - поредната анти-европейска и анти-американска ориентация на Русия, която скоро ще бъде заменена от поредния завой на 180 градуса и т.н.
Ами най-накрая правенето на държавни преврати под веселия лозунг на "цветни" революции и установяването на марионетни правителства някъде трябваше да удари на камък...ей така поне от кумова срама...
Ама тая част от причините на кризата в Украйна удоооообно се пропуска от аналлизаторите...
"Крим се оказа сумата от всички страхове на европейците - промяната на границите, немислима до тогава"
А Косово?.....
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.