// К1: Средата / Свят

Фармацевтичният сектор ще трябва да вложи милиарди за иновативни антибиотици
Данъкоплатците също могат да допринесат за финансирането на проучвания за борбата с резистентните бактерии
Икономически последици
До голяма степен фармацевтичните компании се оттеглиха от антибиотичните изследвания през 90-те години на миналия век заради несигурността относно евентуалния пазарен дял за новите лекарства. Изобилните доставки на по-стари и по-евтини антибиотици означават, че новият продукт ще бъде използван само след като другото лечение не подейства. Сега обаче, когато новите антибиотици са малко, се наблюдава недостиг на лекарства, които да се борят с бактерии, развили резистентност към съществуващото лечение. Британският премиер Дейвид Камерън, който поръча проучването миналата година, заяви, че това може да върне света обратно в "тъмните векове на медицината, в които иначе лечими инфекции отново ще убиват".
О'Нийл твърди, че допълнителни инвестиции ще са необходими за всеки етап от разработването на новите лекарства, така че "да се направи радикален ремонт" на антибиотичния производствен процес през следващите 20 години. Той подчертава, че приоритетно финансиране трябва да получат антибиотици, които активно се борят с бактериите, когато съществуващите лекарства не подействат. Освен това икономистът призовава и за създаването на глобален фонд за иновации в борбата с антимикробната резистентност, който да събере 2 млрд. долара през следващите пет години.
Търговско, но и морално задължение
О'Нийл призовава фармацевтичната индустрия да се задейства в борбата с антимикробната резистентност, "признавайки, че има дългосрочно комерсиално и морално задължение да развие ефективни антибиотици". Според него, ако се вземат необходимите мерки, може да се създават по 15 нови лекарства на десетилетие, като поне четири от тях ще бъдат "наистина нови".
Предложенията му получават широката подкрепа на фармацевтичната индустрия, като президентът на отдела по изследвания и развитие към GlaxoSmithKline PLC Патрик Валанс заяви, че приветства заключенията на проучването.
В предишен доклад О'Нийл призовава за подобряване на използването на съществуващите антибиотици, като например намаляването на прекомерната им употреба. Сега се очаква той да направи финалните си препоръки през лятото на 2016 г.
Още по темата
Фармацевтичната компания Shire иска да придобие конкурента Baxalta
Това е поредната непоискана оферта във все по-агресивно консолидиращия се сектор
6 авг 2015Shire иска да купи производителя на лекарства за редки болести Actelion
От началото на тази година в здравната индустрия са сключени сделки на стойност 253 млрд. долара
8 юни 2015Русия ще разработва свой конкурент на iOS и Android
от Дневник,18 май 2015Колапсът на чависткото здравеопазване
Лекарите напускат Венецуела, а аспиринът, презервативите и дори превръзките не достигат. Как мечтата за безплатно здравеопазване в страната се превръща в кошмар
15 май 2015McDonald's започва да сервира храната си на клиентите
Услугата ще започне първо да се предлага в Германия
31 мар 2015Продажбите на медикаменти отбелязаха поредна година на ускоряващ се ръст
13 фев 2015
Управляващите консерватори имат преднина от 10 процентни пункта пред опозиционните лейбъристи
9 дек 2019, 538 прочитания

Страната ще смени между 20 и 30 млн. устройства в следващите три години
9 дек 2019, 707 прочитания
9 дек 2019, 5129 прочитания
9 дек 2019, 3852 прочитания
9 дек 2019, 2444 прочитания
9 дек 2019, 2344 прочитания
9 дек 2019, 1441 прочитания
Националната програма за реформи, която правителството прие наскоро, предвижда стрес тестовете на банките да се осъществят през второто тримесечие на 2016 г.